SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

NAŚLADOWCY AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ I BUSTERY MITOCHONDRIALNE cz. 2

temat działu:

NUTRIFARM&OLIMP

Ilość wyświetleń tematu: 595

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Biniu Moderator
Ekspert
Szacuny 251 Napisanych postów 41358 Wiek 52 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 126211
Od Redakcji:
Z uwagi na dużą objętość, artykuł ten został podzielony. Pierwszą część mieliśmy przyjemność zaprezentować w poprzednim numerze Perfect Body, natomiast poniższy tekst jest jej kontynuacją.

Z pierwszej części dowiedzieliśmy się, jak ważne dla naszego życia i tężyzny fizycznej są mitochondria – elektrociepłownie komórkowe, przetwarzające składniki pokarmowe na energię życiową. Od ich sprawności i liczebności zależy zdolność organizmu do długotrwałej i wytężonej pracy. Kiedy ich liczba spada, a funkcje ustają wraz z wiekiem, pojawia się osłabienie mięśni i ubytek masy mięśniowej (sarkopenia), otyłość i cukrzyca, a także wzrasta podatność na schorzenia układu krążenia, choroby neurodegeneracyjne i nowotwory.

Najlepszym sposobem na utrzymanie odpowiedniej liczebności i funkcjonalności mitochondriów jest aktywność ruchowa. Ćwiczenia fizyczne rozmnażają nie tylko mitochondria mięśni szkieletowych, ale również serca i mózgu. Produkcja mitochondriów znacząco bowiem wzrasta, gdy wzrasta zapotrzebowanie organizmu na energię metaboliczną, czyli wtedy – gdy intensywnie pracujemy. Badania ostatnich lat wyjaśniły, w jaki sposób aktywność ruchowa zawiaduje biogenezą mitochondriów: kiedy ćwiczenia wyczerpują zasoby energii komórkowej, włączają się odpowiednie czujniki energetyczne – enzymy: AMPK i SIRT1, które aktywują koaktywator transkrypcji PGC-1, pobudzający czynniki transkrypcyjne z rodziny PPAR. Czynniki PPAR pobudzają z kolei geny do wzmożonej produkcji mitochondriów oraz licznych białek enzymatycznych i transportowych, zaangażowanych w procesy energetyczne i pracę tych organelli.

Wyjaśnienie powyższych mechanizmów pozwoliło odszukać w przyrodzie substancje oddziałujące dodatnio na szlaki sygnałowe AMPK, SIRT1, PGC-1 i PPAR, a tym samym naśladujące efekty aktywności ruchowej. Naukowcy nazywają je mimetykami (naśladowcami) aktywności fizycznej i wiążą z nimi wielkie nadzieje - jako potencjalnymi suplementami czy nawet lekami, podnoszącymi sprawność ruchową i spowalniającymi przebieg procesów starzenia się organizmu. W poprzednim odcinku poznaliśmy pierwszy taki suplement – pirolochinolinochinon (PQQ), dzisiaj zaś przyszedł czas na następne...

Kwercetyna

Naturalny flawonoid polifenolowy - kwercetyna jest obecna w różnych jadalnych roślinach, w tym: czerwonej cebuli, jabłkach i jagodach 107 108. Mimo że znana jest z wielu korzyści zdrowotnych 109-118, to dopiero niedawno wykazano, że kwercetyna wpływa również korzystnie na energię mitochondrialną 119 120 i stymuluje biogenezę mitochondriów (przez zwiększenie ekspresji PGC-1alfa i SIRT1) 121.
(...)


NAŚLADOWCY AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ I BUSTERY MITOCHONDRIALNE cz. 2

http://perfectbody.pl/ZDROWIE/4/569/Nasladowcy-aktywnosci-fizycznej-i-bustery-mitochondrialne-cz-2.html

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

POZOWANIE

Następny temat

Omega 3 dla dziecka 5lat. Pytanie do Pana S.Ambroziaka

WHEY premium