SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Słodki smak może pomóc w kontroli łaknienia

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: , , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 662

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 45 Napisanych postów 0 Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 5

Jedzenie w pośpiechu, jedzenie podczas oglądania filmu, jedzenie przy okazji wykonywania innych czynności - w dzisiejszych czasach zawsze nas coś rozprasza podczas konsumpcji. Okazuje się, że jest to dość poważny problem. Jeśli bowiem nie koncentrujemy się na jedzeniu, to nasz mózg mniej sprawnie rejestruje fakt, iż dostarczyliśmy już pewną dawkę energii. W efekcie za moment znów możemy być głodni. Mało tego, możemy wręcz nie pamiętać, że coś zjedliśmy. Okazuje się, że w tej materii pewne znaczenie może mieć smak słodki.


Ciągły "niedoczas"

Dziś coraz więcej czynności wykonujemy w pośpiechu, chcąc maksymalnie efektywnie wykorzystać każdą chwilę. Niestety, okazuje się, że nie jest to obojętne ani dla naszego zdrowia i dla... sylwetki. Znakomitym przykładem jest tutaj jedzenie: jeśli decydujemy się na konsumpcję posiłków będąc w toku wykonywania innych czynności czy choćby - będąc w ruchu, sprzyja to gromadzeniu tłuszczu zapasowego. Jak mechanizm za to odpowiada? Okazuje się, że uwarunkowania są wielopłaszczyznowe, ale bardzo ważne znaczenie w tym zjawisku odgrywa tzw. "pamięć epizodyczna". Jedno jest pewne, konsumpcja pokarmu w czasie gdy nasza uwaga jest rozproszona sprawia, że albo jemy więcej w danej chwili, albo też szybciej robimy się głodni i więcej zjadamy przy "pierwszej - lepszej" okazji.


Magiczna moc "słodyczy"

Chociaż może się to wydawać zaskakujące, to słodki smak potrawy może sprawić, iż lepiej będziemy kontrolować łaknienie. Tak przynajmniej pokazują wstępne badania naukowe. Mówiąc wprost jeśli zjemy coś słodkiego łatwiej "zapamiętamy", iż jednak coś zjedliśmy niż w sytuacji, w której w trakcie konsumpcji posiłku nie doświadczyliśmy słodkiego smaku. Mechanizm powyższej zależności jest niezwykle złożony i dotyczy własnie "pamięci epizodycznej", która warunkowana jest przez ekspresję markera plastyczności synaptycznej - białka ARC (ang. activity-regulated cytoskeleton-associated protein) - w hipokampie. To właśnie ten obszar mózgu i ta proteina odpowiadają za wspomniany specyficzny rodzaj pamięci. W praktyce wywołane w ten sposób wspomnienie może ujawnić się w sytuacji, w której będziemy chcieli sięgnąć po jedzenie.


Przeczytaj całość na PoTreningu: http://potreningu.pl/articles/4368/slodki-smak-moze-pomoc-w-kontroli-laknienia 
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Dieta do oceny (redukcja)

Następny temat

130KG problem

WHEY premium