SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Rhodiola rosea poprawia nastrój

temat działu:

Odżywki i suplementy

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 507

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 45 Napisanych postów 0 Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 5

Chociaż wiosna to pora roku, która z natury powinna nastrajać optymistycznie, to właśnie w tym czasie wiele osób doświadcza dziwnych zawirowań w kwestii samopoczucia. Okazuje się, iż istnieją naturalne sposoby na to, by wiosenną chandrę przełamać. W niektórych roślinach obecne są substancje, które wykazują zbawienny wpływ na nastrój. Jedną z takich roślin jest Rhodiola rosea czyli różeniec górski, który w postaci ekstraktów znaleźć można w niektórych suplementach.


Czym jest Rhodiola rosea

Rhodiola rosea czyli po prostu różeniec górski zwany też złotym korzeniem, to roślina należąca do rodziny gruboszowatych. Jej korzeń wykorzystywany jest od dawnych czasów w Rosji i Skandynawii jak również w medycynie chińskiej jako środek wzmacniający kondycję fizyczną i psychiczną organizmu. Współcześnie różeniec i otrzymywane z niego ekstrakty zaliczane są do adaptogenów. Pozytywny wpływ na organizm tejże rośliny wynika z obecności bioaktywnych związków takich jak fenylopropanoidy, flawonoidy, proantocyjanidyny i taniny. Do najciekawszych i najlepiej zbadanych należą przede wszystkim: rozawina, rozyna, rodiolina oraz salidrozyd. Jednym ze skutków przyjmowania ekstraktów z różeńca jest wyraźna poprawa nastroju.


Ciekawe badanie

W kwestii wpływu ekstraktów z rhodiola rosea na nastrój i samopoczucie, bardzo ciekawych danych dostarczają wyniki badania przeprowadzonego przez zespół naukowców pod kierowany przez dr Juna J. Mao ze Szkoły Medycznej Perelmana Uniwersytetu Pensylwanii. We wspomnianym eksperymencie wzięło udział 57 dorosłych ochotników ze zdiagnozowaną depresją (postać lekka lub umiarkowana). Przez 12 tygodni wszyscy uczestnicy otrzymywali albo ekstrakt z różeńca, albo lek przeciwdepresyjny - sertralinę albo placebo. Efekty kuracji oceniano za pomocą metod takich jak: skala depresji Hamiltona (Hamilton Rating Scale for Depression, HAM-D), skala depresji Becka (Beck Depression Inventory, BDI), skala ogólnego wrażenia klinicznego (ang. Clinical Global Impression, CGI). Co się okazało?


Przeczytaj całość na PoTreningu: http://potreningu.pl/articles/4622/rhodiola-rosea-poprawia-nastroj 
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Megabol - Gainer 737

Następny temat

Odżywki - suplementacja

forma lato