SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Wpływ długotrwałej adaptacji do diety bardzo niskowęglowodanowej

temat działu:

Odchudzanie i forma po męsku

Ilość wyświetleń tematu: 999

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 137 Napisanych postów 1017 Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 41556
W swoim artykule "Korzyści z bycia w stanie ketozy cz. 2" (1) odniosłem się do badania FASTER (Fat Adapted Substrate use in Trained Elite Runners). Podkreśliłem wtedy, że na podstawie tej próby niezbędne będą korekty w książkach do fizjologii wysiłku fizycznego. Właśnie ukazała się publikacja prezentująca wyniki tego badania (2).

W tym wpisie przedstawię najciekawsze obserwacje, jakie poczyniono. Przypomnę, że badanie zostało przeprowadzone z udziałem wytrenowanych sportowców (biegaczy ultra i zawodników triathlonu startujących na dystansie Ironman), stosujących diety nisko- i wysokowęglowodanowe.

Sportowcy na diecie niskowęglowodanowej (LC) dostarczali 70% energii z tłuszczów i 10% energii z węglowodanów. Sportowcy na diecie wysokowęglowodanowej (HC) dostarczali 59% energii z węglowodanów i 25% energii z tłuszczów. Względna ilość białka w grupie LC były nieznacznie wyższa (19% vs. 14%).

W porównaniu do sportowców na diecie HC u sportowców na diecie LC odnotowano:

1) Dwukrotnie wyższe szczytowe tempo spalania tłuszczu podczas testu stopniowanego

Wcześniej w książkach do fizjologii wysiłku fizycznego można było spotkać się z przekonaniem, że wysoko wytrenowani sportowcy uprawiający dyscypliny wytrzymałościowe spalają podczas wysiłku nie więcej niż 1 g tłuszczu/min. Średnia dla sportowców na diecie LC w omawianym badaniu wynosiła 1,54 g tłuszczu/min.

2) Większe wykorzystanie tłuszczu przy wysiłkach o wyższej intensywności

3) Dwukrotnie wyższy udział tłuszcz w pokrywaniu wydatków energetycznych podczas biegu o submaksymalnej intensywności, trwającego 180 minut (88% vs. 56%)

i tutaj jest coś naprawdę ciekawego

4) Brak różnic w stężeniu glikogenu mięśniowego przed wysiłkiem, utylizacji glikogenu mięśniowego podczas wysiłku i tempie jego resyntezy podczas fazy wypoczynku po wysiłku

Mimo sześciokrotnie niższego spożycia węglowodanów (82 g vs. 486 g/dzień) sportowcy na diecie LC mieli takie samo stężenie glikogenu mięśniowego przed wysiłkiem testowym jak sportowcy na diecie HC. Dla jasności sportowcy na diecie LC nie mieli "ładowania węglowodanów" w dniach poprzedzających wysiłek testowy. W fazie wypoczynku po wysiłku spożywali minimalne ilości węglowodanów, znacznie mniejsze niż sportowcy na diecie HC (4 g vs. 43 g) i większe ilości tłuszczu (31 g vs. 14 g) a mimo to ich tempo resyntezy glikogenu mięśniowego (przy pomiarach 2 godziny po wysiłku) nie różniło się w porównaniu do sportowców na diecie HC.

Wcześniej Phinney i wsp. (3) (współautor omawianego badania) w często cytowanym badaniu z udziałem kolarzy zaobserwował, że przestrzeganie diety LC po 4 tygodniach doprowadziło do zmniejszenia spoczynkowego stężenia glikogenu mięśniowego o połowę i czterokrotnego zmniejszenia zużycia glikogenu mięśniowego podczas wysiłku. Omawiane badanie różni się jednak istotnie od wspomnianego badania z udziałem kolarzy – spożycie węglowodanów w omawianej próbie było znacznie wyższe (82 g vs. 10 g/dzień). Jednocześnie okres adaptacji do diety LC trwał znacznie dłużej (w przypadku niektórych uczestników nawet 36 miesięcy – średnia dla całej grupy 20 miesięcy).

W grupie LC odnotowano dwukrotnie wyższe stężenie mleczanu i glicerolu po wysiłku oraz szybkie obniżenie stężeń tych substratów w dalszej części fazy wypoczynku po wysiłku, co mogło mieć związek z brakiem różnic w tempie resyntezy glikogenu mięśniowego.

5) Trzykrotnie wyższe stężenie ciał ketonowych podczas wysiłku i fazy wypoczynku po wysiłku

Stężenie ciał ketonowych ulegało stopniowemu wzrostowi podczas wysiłku testowego i osiągnęło najwyższe stężenie 30 minut po wysiłku, co obserwowano również we wcześniejszych badaniach – efekt Courtice–Douglasa.

Wyniki powyższego badania należy uznać za intrygujące. Z tego względu przedstawiłem je z dużym entuzjazmem. Podkreślę jednak, że w mojej opinii diety bardzo niskowęglowodanowe ketogenne (VLCKD) zdecydowanie nie stanowią najlepszego wyboru dla każdego

1) http://180rekompozycja.pl/korzysci-z-bycia-w-stanie-ketozy-cz-2
2) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26892521 
3) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/6865776 
4
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

[Blog]SzaroUek- amatorskie mma

Następny temat

IF - Godziny Postu

WHEY premium