SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Kreatyna /HMB w świetle badań naukowych!

temat działu:

Odżywki i suplementy

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 3308

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
_Knife_ Moderator
Ekspert
Szacuny 204 Napisanych postów 11365 Wiek 42 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 86830
Czy ktoś robił jakiekolwiek porównania siły działania poszczególnych preparatów zawierających kreatynę? Wchłanialność? Efektywna długość działania? Faktyczny wpływ na organizm? Bo te nie wiadomo skąd wzięte teksty obecne na większości stron internetowych i aukcjach:

"Już po kilku dniach stosowania kreatyny, mięśnie stają się większe i bardziej "napompowane" - jest to efekt zwiększenia ilości kreatyny w mięśniu o około 50%. Dochodzi wtedy do szeregu reakcji, które powodują, iż komórki mięśniowe wchłaniają więcej wody. Zwiększona objętość komórki wywołuje napięcie wewnątrzkomórkowe, a organizm odbiera to jako sygnał anaboliczny - tym samym pobudza mięśnie do przyrostu masy oraz siły"

NIE MAJĄ ŻADNEGO PODPARCIA BADANIAMI! Zawsze jak się coś takiego podaje - powinno być szczegółowe opracowanie.

Acha- nie interesuje mnie marketingowy bełkot i pseudo-badania (z wybranym preferowanym środkiem robione przez producenta danego preparatu). Proszę przede wszystkim o linki i opracowania naukowe o ile takie są. Jeden burak doczepił mi się, że w tekście użyłem zlistowania (do mono do stacków, sugerując, że wyższe są mocniejsze).

***

EDIT: Co jest? Nikt nic nie wie?! To znaczy po prostu, że większość bardziej "doładowanych" kreatyn (stacków np.) może być marketingowym bublem - ot co! Jeśli uważacie inaczej to czekam na informacje o przeprowadzonych badaniach. Subiektywnie wiadomo jak jest, obiektywnie nie ma danych...

Znalazłem coś takiego:

"W ostatnich latach dużym zainteresowaniem, szczególnie wśród zawodników uprawiających dyscypliny siłowe, cieszą się kreatyna i HMB. Dotychczasowe badania wskazują, że u osób wykonujących trening siłowy, podawanie kreatyny, jak również podawanie HMB, zwiększa przyrost ogólnej masy ciała (BM = Body mass), w tym beztłuszczowej masy ciała (FFM = fat free mass), prowadząc do większych wzrostów siły mięśniowej.

Z uwagi na brak w dostępnym piśmiennictwie prac na temat łącznego podawania kreatyny i HMB podjęto próbę oceny oddziaływania kreatyny i HMB podawanych łącznie. Przeprowadzono 3 doświadczenia, w których uczestniczyło łącznie 79 osób, poddanych treningowi siłowemu. Kreatynę podawano w dawce 20 g/dzień przez pierwszych 7 dni, a następnie dawkę zmniejszono o połowę [ HEHE Końskie dawki tej kreatyny przy. _Knife_]

HMB podawano w ilości 3 g/dzień przez cały okres doświadczenia. Przed i po zakończeniu każdego doświadczenia wykonano pomiary składu ciała oraz siły mięśniowej w warunkach treningowych, tzn. za pomocą ciężaru maksymalnego (CM) podniesionego w ćwiczeniach testowych (doświadczenia I, II i III) oraz w warunkach statycznych, z wykorzystaniem metody pomiaru maksymalnych momentów sił mięśniowych (doświadczenia II i III).

W doświadczeniu I, w grupie niewytrenowanych studentów (n=42), zaobserwowano istotny przyrost BM i FFM oraz siły mięśniowej (suma CM we wszystkich ćwiczeniach siłowych) po 21 dniach podawania kreatyny i HMB zarówno oddzielnie jak i łącznie, jednak największe wzrosty wymienionych parametrów odnotowano po łącznym podaniu kreatyny i HMB.

W doświadczeniu II nie zaobserwowano żadnych istotnych zmian BM i FFM, po 28 dniach podawania kreatyny oddzielnie i łącznie z HMB u zawodników trójboju siłowego (n=21, staż treningowy 0,5 -2,1 lat). Największy przyrost CM zaobserwowano po podaniu łącznie HMB i kreatyny.

W doświadczeniu III, HMB podawany zawodnikom piłki ręcznej (n=18, staż treningowy średnio 1,9 -7,9 lat) nie wpłynął istotnie na zmiany BM i FFM, zmniejszył natomiast istotnie zawartość tkanki tłuszczowej (FM). Istotny przyrost BM i FFM spowodowało zaś podawanie HMB łącznie z kreatyną

We wszystkich doświadczeniach w wyniku przyjmowanej kreatyny, nastąpił istotny wzrost całkowitej objętości wody w organizmie (TBW), a szczególnie wody wewnątrzkomórkowej (ICW). Podawany HMB, istotnie zmniejszył stężenie azotu mocznika we krwi (doświadczenie II) oraz ilość azotu mocznika wydalanego z moczem (doświadczenia I i III)
.

Aktywność kinazy kreatynowej (CK) w osoczu krwi nie zmieniła się istotnie w grupie przyjmującej HMB, w przeciwieństwie do istotnego wzrostu aktywności tego enzymu w pozostałych grupach. Podawanie kreatyny i HMB łącznie, u osób wykonujących trening siłowy, wpływa korzystniej na zwiększenie efektów treningowych niż podawanie tylko jednego z tych suplementów. Przyjmowanie kreatyny zwiększa całkowitą zawartość wody w organizmie, głównie w wyniku wzrostu zawartości wody wewnątrzkomórkowej"


http://bazy.opi.org.pl/raporty/opisy/synaba/122000/sn122379.htm




Zmieniony przez - _Knife_ w dniu 2006-02-11 15:24:07

Największe mity i kłamstwa dotyczące dopingu: https://***********/d0ping
Największe mity medyczne: https://***********/mitologia1 

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
_Knife_ Moderator
Ekspert
Szacuny 204 Napisanych postów 11365 Wiek 42 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 86830
Komentarz: co do HMB to tyle tutaj czytałem, że nie działa, iż nigdy nie wydałem na to kasy . Czyli z powyższych badań wynika, iż wytrenowani zawodnicy trójboju nie mieli większych efektów przy stosowaniu kreatyny i HMB (masa ciała całkowita i beztłuszczowa), wpływ był tylko na siłę (wzrost CM)!

Co ciekawe - czytałem, opracowanie:

Kreatyna bierze udział w procesach energetycznych anaerobowych (beztlenowych), a takie zachodzą m.in. podczas wysiłków siłowych i szybkościowo-siłowych powtarzanych z krótkimi przerwami - dyscypliny siłowe, kulturystyka, lekkoatletyka, kajakarstwo, itp. Suplementacja kreatyną nie może być zalecana w tlenowych dyscyplinach wytrzymałościowych, ponieważ kreatyna zatrzymując wodę w organizmie, głównie w mięśniach, doprowadza do przyrostu masy ciała, co może upośledzić sprawność

Istnieją także doniesienia o zaburzeniach pracy serca, wątroby i nerek przy suplementacji kreatyną

http://www.medycynasportowa.pl/index.php?go=chwsz&artykul=kreatyna

Największe mity i kłamstwa dotyczące dopingu: https://***********/d0ping
Największe mity medyczne: https://***********/mitologia1 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
qazar ZASŁUŻONY
Ekspert
Szacuny 734 Napisanych postów 31016 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 94344
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
miętki JASZCZOMP
Ekspert
Szacuny 119 Napisanych postów 21724 Wiek 44 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 92660
Dobry art.
Podbijam.
również łykam hmb od neidawna do kreatyny.
czy wspomaga faktycznie nei wiem, ale zaufam badaniom a akurat kupiłem promocyjnie wiec..
zdr.

"nie znam sie na niczym co czytałem na temat ćwiczeń"

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Co to za smak s`mores

Następny temat

Polaczenie

WHEY premium