SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

L-arginina zmniejsza hormon wzrostu?

temat działu:

Odżywki i suplementy

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 50161

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
TomQ-MAG Fizjoterapeuta Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 12041 Napisanych postów 160432 Wiek 35 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 1234391
panowie daty

Prowadzenie on-line, trening, dieta, suplementacja https://www.instagram.com/tomq.bb
[email protected]

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 402 Wiek 39 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 3178
RemyLogan, nie byłem i nie jestem sceptycznie nastawiony do suplementów d. Kiedyś stosowałem argininę i teraz przygotowując się do egzaminu z fizjologii przeczytałem o tym że arginina zwiększa ilość HGH ("Fizjologia człowieka w zarysie" pod red. W. Traczyk, wyd VIII - uaktualnione, Warszawa PZWL , str 223)

Postanowiłem to sprawdzić:

znalazłem klika badań klinicznych z argininą i niestety bezsens stosowania argininy, potwierdza artykuł pana Kopczyńskiego.

Komentarz Jakuba M, jest tragicznie infantylny. Już na wstępie pisze ze URPLiPB nie rejestruje suplementów diety. Pierwsze kłamstwo (jedno z wielu w komentarzu)to przykład preparatów z miłorzębem. Autor pisze, o jakichś trudnościach z zarejestrowaniem wyższych dawek niż 25 mg. Wystarczy wejść do apteki i pierwszy z brzegu suplement GinkgoFlav (OLIMP) zawiera 80 mg. Autor komentarza chyba też dawno nie był klientem apteki, zobaczyłby ile wynalazków o nieprawdopodobnych właściwościach ;p można zakupić.

Poza tym jego wypowiedź, to pseudonaukowe dukanie, typowe populistyczne gadanie, szczególnie przyjazne dla osób które wtranżalają argininę i są święcie przekonani że to ekstra suplement. Osoby takie zamiast krytycznie (co nie oznacza negatywnie)spojrzeć zażywane suplementy i zweryfikować, które są ok, a które bezwartościowe) wolą ufać producentom tych preparatów. UPORCZYWE TRWANIE PRZY SWOIM ZDANIU. Zamiast badań naukowych (które w przeciwieństwie do ulotek i wypowiedzi Jakuba M. nie są podyktowane chęcią promocji argininy i innych bezwartościowych produktów, za którymi stoi chęć zysku)autor komentarza posługuje się mydleniem oczu.

Potrzeba jest większej ilości krytycznych prac i artykułów dotyczących suplementów. Kupowanie odżywek na zasadzie "pan w sklepie mi powiedział, przeczytałem w necie wypowiedzi zadowolonych... piszą w ulotce że działa" jest niepoważne.



Teksty o URPLiPB i komisji Europejskiej, że tworza jakieś trudności w rejestrowaniu wynalazków jest mega śmieszne. Tego typu wypowiedzi dezawuują kompletnie pana jakuba M i jego wiarygodność w stosunku do artykułu pana Kopczynskiego jest żadna!

Sprawdzajcie co bierzecie. Opowieści o cudownych preparatach mnożą ludzie którzy chcą po prostu zarobić. Gdyby choć w 10% te wynalazki miały deklarowane przez producentów działanie, byłyby obecne w szpitalach i klinikach.

Łykaj Aspargin - chelat aminokwasowy magnezu i potasu za 6 zł.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
faftaq Dietetyk-SFD
Ekspert
Szacuny 1417 Napisanych postów 35562 Wiek 41 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 150829
[http://www.meduzo.pl/arginina/]  - serio zrobił na Tobie wrażenie ten art? proponuję jednak zapoznać się z treścią badań na których bazuje.

Z resztą tematyka tego artykułu była już poruszany na forum i rozmawialiśmy z samym autorem:

[https://www.sfd.pl/Arginina__suplement_przyszłości_-t514006.html]

Jesli chodzi o wartość merytoryczną tego artykułu, to moim zdaniem zamieszczone odnośniki do literatury źródłowej nie uzasadniają wniosków autora. Nie wiem na jakiej zasadzie autor dokonuje przeniesienia z warunków klinicznych gdzie w przypadku opkreslonych jednostek chorobowych podaje się okreslone, bardzo wysokie dawki, siegające nawte 30g, na realia suplementacji dotyczącej aktywnych fizycznie zdrowych osob, gdzie dawki oscylują w przedziale 3 - 10g na dobę. Na tej samej zasadzie mozna byłoby podwazyć sens stosowania odzywek białkowych, wystarczyłoby osobom dializowanym podać 4g na kg masy ciała i już mielibyśmy dowód na śmiercionośne działanie białka....

Treśc utrzymana jest raczej w tonie rozprawki mającej za zadanie coś wykazać (załozoną a priori hipotezę), niż rzeczowej metaanalizy.

Poza tym pojawiają się błędy logiczne i rzeczowe, jak np:

Każda suplementacja argininą podnosi jej poziom, ponad poziom fizjologiczny. - autor uzasadnia tą tezę faktem, że organizm ma możliwośc zaspokojenia zapotrzebowania na ten aminokwas poprzez endogenną syntezę. Jest to błąd logiczny, bowiem wynikało byz tego iż w ogóle dostarczanie tego aminkwasu z zewnątrz podnosi jego poziom ponad stan fizjologiczny, niewłaściwym więc wg tej zasady musiałoby również być spożywanie argininy z żywnością.

I żeby było jasne, ja nie polemizuję z faktem, że nadmiar argininy może być szkodliwy, uważam wręcz, iż często w suplementacji sportowej uzywane są zbyt wygórowane dawki. Nie widzę jednak uzasadnienia dla takiego przedstawienia sprawy jak to ma miejsce w powyższym artykule, moim zdaniem jego wartość merytoryczna jest niewielka.

Konkretnych badań proponuję poszukać tutaj

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/ 
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 5 Wiek 23 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 22
PinS....Sam bralem hormon wzrostu wraz z argininą ( w celu urosniecia, arginina w celu szybszego wzrostu miesni ) i to z polecenia lekarza :) heheheee ale dałeś czadu. HgH jest hormonem branym w celu szybszej regeneracji, a nie w celu "urośnięcia" a l-arginina jest do pobudzania wydzielania HgH(nie działa!) HgH nie powouje wzrostu tkanki mięśniowej, hamuje katabolizm i bierze sie go w obecności hormonów tarczycy i testosteronu. Gratuluje lekarza
2
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 5 Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 138
Trochę lat minęło, medycyna poszła do przodu :)

"When taken alone, arginine may boost HGH.

Though most people tend to use amino acids like arginine alongside exercise, several studies show little or no increase in HGH levels (31, 32, 33).

However, when arginine was taken on its own — without any exercise — there was a significant increase in this hormone (32, 33).

Other non-exercise studies also support the use of arginine to boost HGH.

One study examined the effects of taking either 45 or 114 mg of arginine per pound (100 or 250 mg per kg) of body weight, or around 6–10 or 15–20 grams per day.

They found no effect for the lower dose, but participants taking the higher dose saw around a 60% increase in HGH levels during sleep (34).

SUMMARY
Higher doses of arginine may improve growth hormone production, but not when taken to coincide with exercise."

link https://www.healthline.com/nutrition/11-ways-to-increase-hgh#section3


Zmieniony przez - KonradM w dniu 2019-03-16 22:08:20
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

MASS xxl sogi!

Następny temat

kolejny cykl

WHEY premium