SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

kulturystyka szkodzi sercu !!

temat działu:

Zdrowie i Uroda

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 11023

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 1 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 28
Witajcie! Postaram się Wam troszkę naświetlić temat.
Serce
Trening siło może być szkodliwy dla serce, ale nie musi. Jego szkodliwość wiąże się z nieumiejętnym stosowaniem, a dokładniej oddychaniem. Najgroźniejsze są ćwiczenia statyczne, izometryczne - napięcie mięśni w warunkach statyki często wiąże się ze wstrzymaniem oddechu, co powoduje ucisk przepony na mięsień sercowy, co w następstwie uniemożliwia mu maksymalny rozkurcz. W efekcie serce rozrasta się do środka, powoduje to zmniejszenie ilości wyrzutowej krwi, tzn. serce podczas skurczu wyrzuca mniej krwi przez co musi kurczyć się częściej, dodatkowo zużywa przy tym więcej energii bo mięsień jest przerośnięty. Sytuacja zmienia się w ćwiczeniach wytrzymałościowych, gdzie oddychanie jest naturalne i swobodne, w tym przypadku mięsień sercowy a w szczególności jego lewa komora rozrasta się i rozciąga na zewnątrz, co stwarza sercu większe możliwości wyrzutowe. Znaczy to że może ono pompować taką samą albo nawet i większą ilość krwi i jednocześnie kurczyć się rzadziej, mniej się męczy i lepiej odpoczywa w spoczynku.
Poza tym wstrzymywanie oddechu podczas ćwiczeń siłowych zwiększa ciśnienie krwi, w szczególności żylnej - serce cały czas pompuje krew do tętnic, krew trafia do mięśni a później wraca żyłami do serca które nie ma jej gdzie pomieścić bo jest ściśnięte przez przeponę, prowadzi to do przemieszczania się krwi w okolicę głowy i twarzy, i zwiększenia ciśnienia krwi właśnie w tych obszarach.

Zakwasy
Zakwasy to sytuacja w której w organizmie gromadzi się kwas mlekowy, w wyniku pracy fizycznej w warunkach niedostatecznego dotlenienia w czasie od 20s do nawet 3 min. Przypuśćmy że biegniemy na maksa dystans 1 km.; gdy zapasy zgromadzonego w mięśniach ATP i Fosfokreatyny się wyczerpią (10-20s), energia dla mięśni dostarczana jest dzięki procesom glikolizy mleczanowej, wiąże się to z wydzielaniem kwasu mlekowego. Wysokie jego stężenie we krwi wiąże się z koniecznością zaprzestania kontynuowania wysiłku fizycznego. Jakkolwiek jedyne dolegliwości jakie może czuć przez zakwaszenie, będziemy odczuwać przez jakieś 20 min. po zakończeniu wysiłku, ponieważ w takim czasie większość tego kwasu się utylizuje, po ok. 2h jego stężenie jest takie jak przed wysiłkiem.
A ból mięśni często mylony z zakwasami wiąże się mikrouszkodzeniami włókien mięśniowych. Podczas wysiłków o znacznym obciążeniu i działaniu mięśni w specyficzny, dotąd niestosowany sposób (kąt, tempo, amplituda), błony włókienek mięśniowych pękają, wydziela się wtedy związek zwany fosfokinazą kreatynową który to podrażnia zakończenia nerwowe w mięśniach - stąd ból. Mięsień z takimi mikrouszkodzeniami jest w stanie się zregenerować, a nawet zsuperkompensować (hipertrofia mięśnia), nie jest to jednak objaw pożądany przez sportowców, lepiej bowiem zastosować odpowiednią odnowę biologiczną i zaprzestać treningów na obolałe mięśnie, może nawet zastosować fizjoterapię; nawarstwianie się takich mikrourazów może prowadzić do poważnych kontuzji.

Tetno w ćwiczeniach siłowych
Oczywiście wzrasta, w zależności od ontensywności. Twojemu wykładowcy może chodziło o ćwiczenia w statyce ze wstrzymanym oddechem, kiedy to rzeczywiście tętno nie wzrasta tak bardzo, wzrasta za to znacznie ciśnienie skurczowe i rozkurczowe tętnicze i żylne. Co przy częstym stosowaniu takiego treningu może prowadzić do problemów kardiologicznych.

Co trzeba zapamiętać
Podczas ćwiczeń starać się oddychać swobodnie, na pewno nie wstrzymywać oddechu, a w ćwiczeniach w statyce nawet delikatny oddech zmniejsza ryzyko patologicznych zmian w układzie naczyniowym. Ponadto oprócz ćwiczeń na siłowni polecał bym aeroby, bieganie, rower, steper itd. mieszając taki trening z siłowym nie dość że będziecie się szybciej regenerować to dodatkowo poprawicie parametry waszego serca.

Pozdrawiam
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Kolanoo..;/;/

Następny temat

Aeroby a budowa masy

WHEY premium