SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

DIETA

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe:

Ilość wyświetleń tematu: 2593

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 109 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 2176
Witam !!!
Podstawy diety na mase

Aby rosnąć trzeba jeść. nasz organizm potzrebuje kalorii do tego aby mógł wyrównać bilans zysków i strat i przy okazji wyjść nieco na plus. Bez tego nie ma efektów choćby najsolidniejszego planu treningowego. Zatem tylko i wyłącznie uwzględniając te dwa elementy jesteśmy w stanie do czegoś dojść w tym sporcie. Inaczej efektów nie będzie.

Podstawą diety na przyrost masy mięśniowej jest odpowiednio duża ilośc spożywanych kalorii. Oczywiście każdy z nas jest inny, kazdy ma inną genetykę, stosuje inny trening, poza treningiem życie każdego z nas wygląda nieco inaczej. Dlatego też musimy podchodzić do spraw diety indywidualnie opierając się jednak na pewnych zasadach.

Jedna z podstawowych zasad jest właściwy dobró kaloryczno�ci naszej diety oraz mikroskładników z których będziemy wypełniać tą kaloryczność. Ogólna zasada diety masowej mówi że powinniśmy przekroczyć nasze dzienne zapotzrebowanie kaloryczne o około 24% w tym ze mikroskłądniki rozkładać się będą w sposób następujący; 2,2g białka na kilogram masy ciała, 25% diety to tłuszcze, resztę zapewniają węglowodany. Oczywiście to tylko ogólny zarys który musimy zmieniać w zalezności od efektów diety. Gdy zauważymy zbyt duże przyrosty tkanki tłuszczowej powinniśmy ograniczać węglowodany w naszej diecie, gdyż to własnie one sa głównie odpowiedzialne za przyrost tłuszczu. Białek staramy się dostarczać jak najwięcej zwierzęcych. w produktach spozywczych bardzo dobrym źródłem białka sa białka kurzych jaj, chude sery ... Mleko nie jest najlepszym produktem gdyż zawiera ciężkostrawną kazeinę oraz laktoglobuliny które mogą uczulać. Zanim włączymy na dobre mleko do naszej diety sprawdźmy czy aby napewno nam ono nie zaszkodzi. Dorosły człowiek ma upośledzoną zdolność do trawienia laktozy co moze powodować nieprzyjemne dolegliwości ze strony ukłądu pokarmowego. Węglowodany. Jesli chodzi o te mikroskładniki staramy się dostarczać je w formie złożonej. Cukry proste nie mają takich właściwości jak złożone, zatem na niewiele nam się zdadzą cukier czy słodycze, doskonałym źródłem węglowodanów w naszej diecie sa płatki owsiane, rodzynki, ryż, kasza, makarony, warzywa, owoce. Tłuszcze. Tu sprawa jest zupełnie odwrotna niż w przypadku białek. Najkorzystniejsze dla nas są tłuszcze roślinne nienasycone. Takie tłuszcze znajdziemy głównie w oliwie z oliwek, oleju lnianym. Korzystne tłuszcze nienasycone z grupy omega3 zawierają ryby morskie. Są więc one doskonałym źródłem białka oraz tłuszczy.

Ważnym elementem sa pory dnia przyjmowania posiłków. Ze względu na dosyć dużą kaloryczność naszego dziennego zapotzrebowania optymalnie jest podzielić ich spożywanie na 6 posiłków dziennie. Przyjmując posiłki staramy się ładować organizm węglowodanami w porach przedpołudniowych, im blizej wieczora tym więcej białka. Węglowodany to cenne źródło energii które nie wykorzystane bardzo szybko przekształaca sie w tkankę tłuszczową. Zatem niekorzystnie jest zjeść wysokowęglowodanowy posiłek tuż przed snem. Nie mając możliwości spalenia tych kalorii podczas snu zostaną one zamienione przez organizm w tkanke tłuszczową.

W nocy w naszym organiźmie swą prace zaczyna hormon wzrostu. Buszuje on po naszym organiźmie tylko o tej porze, w trakcie snu. Jesli zatem zapewnimy sobie przed snem właściwą dawkę białka to możemy być spokojni że nasz hormon wzrostu przetransportuje je do mięśni. Z tego też powodu jedną z wazniejszych spraw jest sen. Kulturysta w okresie budowania masy mięśniowej powinien spać około 8 godzin. W tym czasie bowiem w jego organiźmie zachodzą zbawienne dla rozwoju masy mięśniowej procesy wywołane pracą hormonu wzrostu.




Zapotrzebowanie kaloryczne

Aby osiągać pozytywne wynmiki w budowaniu masy mięśniowej musimy poza ciężkim i systematycznym treningiem zapewnić nazsemu organizmowi własciwy dopływ paliwa budulcowego. takim paliwem sa kalorie dostarczane poprzez pozywienie i ewentulnie wspomagane suplementacją.

Jak obliczyc swoje zapotzrebowanie kaloryczne?
Możemy skorzystać z takiego oto wzoru:
1. Mnozymy swoją wagę x 24 godziny
np. 80 kg x 24 = 1920 kcal

nastepnie otrzymany wynik mnozymy przez tzw. współczynnik aktywności. Współczynnik ten mówi o tym jaki tryb życia prowadzimy, czyli ile kalorii spalamy dziennie

Współczynnik aktywności
1,4 - 1,5 - osoba bardzo aktywna (codziennie ćwiczy, ciężko pracuje fizycznie)
1,3 - 1,4 - osoba aktywna (codziennie ćwiczy, pracuje fizycznie, ale praca lekka)
1,1 - 1,2 - osoba średnio aktywna (ćwiczy 3 x w tygodniu, pracuje umysłowo)
1 - osoba mało aktywna (nie ćwiczy, pracuje umysłowo)

Oczywiście przy doborze własnego współczynnika aktywności sugerujemy się swoim trybem życia z uwzględnieniem ćwiczen fizycznych, nawet jeśli do tej pory nie ćwiczyliśmy. Przeciez za chwilę zaczniemy.

Zatem przyjmujemy że nasz współczynnik aktywności wynosi przykładowo 1,2
Otrzymany wynik mnozymy przez współczynnik czyli: 1920 x 1,2 = 2304 kcal

Tyle wynosi nasze zapotrzebowanie kaloryczne. wypełniając je w 100% nasz organizm bedzie utrzymywał stan obecny, nie będziemy ani przybierali na wadzę, ani chudli. naszym celem jest jednak masa, a więc zwiększenie wagi ciała. Zatem do powyzszego wyniku musimy dodać ok. 20% co daje nam: 2304 + 20% = 2764 kcal które zaokrąglamy w górę - 2800 kcal

Takiej ilości kalorii potzrebuje nasz organizm do wzrostu. Jesli zejdziemy poniżej naszego zapotrzebowania - będziemy tracić na wadze.

MIkroskladnuki w diecie
Białko
Węglowodany
Tłuszcze

Oto podstawowe mikroskładniki spozywanego przez nas na co dzień pokarmu. gdy trenujemy i chcemy osiągać postępy musimy większą wage niż przecięty zjadacz chleba przywiązywać do tego co jemy i w jakich ilościach.




Białko - najlepszy budulec
Białko jest skłądnikiem budulcowym, chociaż część jego niezagospodarowanej ilości moze zostac wykorzystana przez organizm do zapełnienia dziury energetycznej, to jednak nie jest to najlepszy do tegu celu składnik. Człowiek aby funkcjonować, żyć musi zapewnić swojemu organizmowi odpowiednią ilość kalorii którą organizm wykorzysta w celach energetycznych, kalorii które dadzą nam siłę do działania, inną część przeznaczy na odbudowywanie uszkodzonych tkanek. Nadmiar odłozy się w postaci tkanki łuszczowej. W ten sposób organizm tworzy sobie zapas kaloryczny z którego moze korzystać w ekstremalnych sytuacjach.
Białka stanowią materiał budulcowy gdyż to własnie z zawartych w nich aminokwasów zbudowane sa nasze mięśnie. Aby jednak własciwa ilość białka mogła trafić do mięśnia, musimy zapewnić organizmowi paliwa potzrebnego nam do codzienego funkcjonowania i znoszenia ciężkiego wysiłku fizycznego. Najlepiej do tego celu nadają się węglowodany.

Węglowodany - energia
Aby mógł zostać wchłonięty 1 gram białka organizm potrzebuje około 2 gr węglowodanów. Wykorzysta je na energię potrzebną do przetransportowania białka do komórek mięśniowych. Inaczej mówiąc, węglowodany zostaną zuzyte na energię, aby białko mogło stać się budulcem. Węglowodany to inaczej cukry. Dzielą się na proste i złożone. proste to np. słodycze, czyli duża ilość cukru w jednej dawce, może wywołać jednorazowy szok w organixmie ale jest on krótkotrwały, nadmiar kalorii przyjmowanych w ten sposób szybko odłozy się w tłuszcz, organizm nie zdąży zagospodarować takiej dawki węglowodanów. Inaczej sprawa ma się z węglowodanami złożonymi (ryż, kasza), te cukry są gopsodarowane przez organizm zupełnie inaczej, bardziej racjonalnie. Ich wykorzystanie odbywa się długofalowo przez co dają one nam znacznie więcej energii dodatkowo lepszej jakości.

Tłuszcz
Tłuscze wcale nie sa niezdrowe i wcale nie szkodzą pod jednym warunkiem; tłuszcze roślinne oraz przyjmowane w okreslonych iościach. Tłuszcze roślinne moga stanowić ok. 20% naszej codziennej diety. Ważniejsze jest ich pochodzenie. Unikamy zatem tłuszczów zwierzęcych, spozywane tłuszcze roślinne (najlepiej z grupy omega3). Są to nienasycone kwasy tłuszczowe które doskonale sa przekuwane przez organizm w energię, dodatkowo regulując poziom cholesterolu i wzmacniając nasz organizm. Doskonałym źródłem tłuszczy nienasyconych sa ryby morskie, orzechy czy choćby oliwa z oliwek (tylko z pierwszego tłoczenia, każda kolejna rafinacja wpływa na oliwe niekorzystnie)




Kilka rad jak ulozyc diete

Jak ułożyć dietę? Zaczynamy od wyliczenia swojego zapotrzebowania kalorycznego, tylko mając te właśnie dane jesteśmy w stanie sensownie podejść do tematu. Pamiętajmy też że układamy dietę nie raz na zawsze i potem trzymamy się tego, musimy umieć reagować na zmiany w naszym organiźmie jakie owa dieta w połączeniu z treningiem wywołuje.

Jesli mamy już wyliczone zapotrzebowanie kaloryczne i wiemy w jakich proporcjach mikroskładników powinniśmy je realizować zabieramy się do części praktycznej. W internecie na stronie www.darkthorn.republika.pl/dp.htm mamy praktycznie wszystko czego nam potrzeba. Znajduje się tam do ściągnięcia prosty program oparty na arkuszu kalkulacyjnym. W arkuszu tym zawarte sa praktycznie wszystkie popularne produkty spożywcze wraz z tabelami zawartości poszczególnych mikroskładników. jest to zatem doskonały sposób na szybkie i bezproblemowe podliczenie co i w jakich ilościach musimy jeść.

Pamiętajmy o kilku zelaznych zasadach przy komponowaniu diety:
1. Węglowodany spożywamy w godzinach przedpołudniowych oraz przed i po treningu
2. Im bliżej wieczora tym więcej białka
3. Naszym posiłkiem nocnym (bezpośrednio przed snem) powinno byc białko
4. Białkiem o wyżej wartościowości dla człowieka jest białko zwierzęce
5. lepsze dla nas są tłuszcze roślinne, zwłaszcza z grupy kwasów omega3
6. Tłuszcze zwierzęce sa cennym źródłem ... cholesterolu. Unikajmy tłuszczy zwierzęcych
7. Nie popadajmy w skrajności, z codziennego jedzenia na to wysokowartościowe przesiadajmy się stopniowo, nasz ukłąd pokarmowy moze nie poradzić sobie ze zbyt naglą zmianą



DO POSTA ZALACZAM DZIENNKI POSILKOW .DZIENNIK ma na celu w prosty, szybki i łatwy sposob pomoc ułozyc diete wedlug dziennego zapotrzebowania kalorycznego 'rozbitego' na odpowiednie ilosci bialka, tluszczy i weglowodanow na kg masy ciala.

Mozna takze wpisujac swoje dane i spozywane posilki stwierdzic czy dostarcza sie odpowiednia dzienna ilosc witamin i mineralow.
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 109 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 2176
SORKI NIE ZALACZYLEM DZIENNKA www.darkthorn.republika.pl/dp.htm
PROSZE LINK TAK ZNAJDZIECIE DZIENNK TO POBRANIA I DUZO PRZYDATNYCH RZECZY
WWW.PAKER.CBA.PL  TU JESZCZE COS O DOPINGU < STRONA KOLEGI MYSLE ZE SIE NIE WKUR***
ZRODLO ; STRONY WWW... 
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Co lepiej - Trening

Następny temat

Nowa dietka

WHEY premium