SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Zdrowotne znaczenie mlecznych napojów fermentowanych

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

Ilość wyświetleń tematu: 12026

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
domer ODŻYWIANIE Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6275 Napisanych postów 76056 Wiek 39 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 754969




Zdrowotne znaczenie mlecznych napojów fermentowanych


Mleczne napoje fermentowane są asortymentem artykułów mleczarskich, których produkcja w ostatnich latach wzrastała bardzo dynamicznie. Wzrost produkcji i spożycia mlecznych napojów fermentowanych wynika z bardzo atrakcyjnych cech organoleptycznych, a także dużych walorów zdrowotnych i terapeutycznych.

Na zdrowotne walory mlecznych napojów fermentowanych zwrócił uwagę Ilja Mlecznikow, laureat nagrody Nobla w 1901r., który głosił teorię o ścisłej, dodatniej zależności między długowiecznością a ilością spożywanych mlecznych napojów fermentowanych, głównie jogurtu. Mlecznikow twierdził, że organizm człowieka powoli ulega samozatruciu metabolitami powstającymi w wyniku niewłaściwie przebiegających procesów trawienia, jako następstwo nieodpowiedniej diety i osłabienia odporności przed niepożądaną mikroflorę zasiedlającą przewód pokarmowy.

Pomimo wielu kontrowersji i dyskusji trwających od początku XX w. wśród naukowców wokół roli i znaczenia mikroflory jelitowej dla człowieka, powszechnie jest uznawanych fakt, że bakterie z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium korzystnie wpływają na ekologię przewodu pokarmowego, a tym samym na zdrowie człowieka. Wiadomo, że w pewnych stanach chorobowych następuje obniżenie liczby tych dwóch rodzajów bakterii, i wtedy jednym z niezbędnych warunków powrotu do zdrowia jest przywrócenie właściwej równowagi bakterii zasiedlających przewód pokarmowy. Można to osiągnąć, wprowadzając właściwy rodzaj bakterii, najlepiej w postaci żywych komórek obecnych w mlecznych napojach fermentowanych. Bakterie muszą być odporne na niekorzystne warunki panujące w górnych częściach przewodu pokarmowego.

Wartość biologiczna żywności zależy nie tyko od zawartości składników żywieniowych, ale także od ich biodostępności. Mleczne napoje fermentowane w zasadzie zawierają te same ilości składników żywieniowych jak mleko, z którego zostały wyprodukowane, jednakże dzięki procesom zachodzącym podczas fermentacji stają się bardziej dostępne dla organizmu człowieka w procesie wchłaniania zachodzącym podczas trawienia. Białka mleka podczas fermentacji ulegają degradacji do związków o zmniejszonej masie cząsteczkowej, i w wyniku tego powstaje stosunkowo duża ilość łatwo przyswajalnych, niskocząsteczkowych peptydów i wolnych aminokwasów. Towarzyszące temu zmiany w układzie koloidalnym mleka powodują, że w żołądku powstaje luźny skrzep, znacznie łatwiej trawiony przez dzieci i dorosłych, w porównaniu z mlekiem nie poddanym procesom fermentacyjnym. Te spostrzeżenia potwierdzono wieloma badaniami żywieniowymi na bardzo młodych zwierzętach, u których wykazano znacznie wyższe tempo opóźniania żołądka po spożyciu mleka fermentowanego w porównaniu z mlekiem nie fermentowanym.

Tłuszcze ulegają w mniejszym stopniu degradacji niż białka ze względu na niską aktywność lipolityczną bakterii fermentacji mlekowej. Zachodzące częściowo procesy lipolizy poprawiają strawność tłuszczu mlekowego obecnego w mlecznych napojach fermentowanych. Podczas fermentacji zawartość laktozy jako składnika energetycznego dla drobnoustrojów obniża się o około 30-50% w zależności od rodzaju stosowanej mikroflory, składu surowca, a także niektórych rozwiązań technologicznych w zakresie normalizacji składu mleka; dotyczy to szczególnie jogurtu. Laktoza ulega biodegradacji do cukrów prostych, a także do kwasu mlekowego i innych lotnych i nielotnych składników. Cukier ten w przypadkach nietolerancji jest niepożądanym składnikiem pożywienia i może powodować uszkodzenie śluzówki jelita, wywołując biegunkę.

Korzystne oddziaływanie mlecznych napojów fermentowanych wynika nie tylko ze zmniejszonej ilości laktozy, ale również z obecności enzymu b-galaktozydazy, która może wspomagać trawienie tego węglowodanu w przewodzie pokarmowym. Główną substancją obecną w wyniku fermentacji laktozy podczas produkcji mlecznych napojów fermentowanych jest kwas mlekowy występujący w różnych formach izomerycznych (L+ i (D-) oraz recemicznej DL.

Przeprowadzono wiele badań nad fizjologiczną rolą form kwasu mlekowego w organizmie człowieka. Obydwie formy izomeryczne kwasu mlekowego są adsorbowane z jelit, przy czym forma D(-) znacznie wolniej niż forma L(+). Z tego powodu niektórzy żywieniowcy stawiają pewne ograniczenia co do ilości spożywanej formy D(-) kwasu mlekowego. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), nie ma żadnych powodów, dla których istniałaby konieczność ograniczenia spożycia formy L(+) kwasu mlekowego. Dzienne spożycie formy D(-) nie powinny być wyższe niż 100mg/kg masy ciała, z zastrzeżeniem, że formy D(-) i DL nie powinny być dodawane do żywności przeznaczonej dla niemowląt, z wyjątkiem zaleceń lekarskich. Ilość poszczególnych form kwasu mlekowego w mlecznych napojach fermentowanych zależy od rodzaju mikoflory i stosowanych parametrów technologicznych. Szczep S.salivarius ssp. thermophilus nie wytwarza formy D(-). Spośród pozostałych szczepów bakterii jogurtowych najmniejsze ilości formy D(-) kwasu mlekowego wytwarzają bakterie L.acidophilus, natomiast nieco więcej bakterie B.bifidium. Z kolei szczepy L.delbrueckii ssp. bulgaricus produkują największe ilości formy D(-), która może stanowić nawet 100% całkowitej ilości wytworzonego kwasu mlekowego.

Oprócz kwasów mlekowego i octowego obniżających pH środowiska, ważną rolę hamującą rozwój mikroflory patogennej przypisuje się nadtlenkowi wodoru, przede wszystkim naturalnym substancjom zwanym bakteriocytami. Najbardziej poznane bakteriocyty to acidofilina i bulgarycyna, które hamują rozwój patogennych bakterii. Antybakteryjne działanie w stosunku do bakterii patogennych wykazują również napoje fermentowane, które inhibują wzrost Staphylococcus aureus. Wśród substancji wywołujących tzw. niespecyficzną inhibicję odpowiedzialne są głównie kwas mlekowy oraz o wiele aktywniejsze kwas octowy i H2O2. Największe ilości nadtlenku wodoru (do 2mmol/dm3) gromadzą pałeczki mlekowe L.plantarium, Lacidophilus, i L.delbrueckii ssp. bulgaricus. Bakterie patogenne są wrażliwe juz na bardzo niskie stężenia H202. Bakterie z rodzaju Staphylococcus i Pseudomonas są hamowane przez odpowiednio 0,2 i 1mml na 1dm3 nadtlenku wodoru.

Bakterie fermentacji mlekowej mogą tworzyć ponadto wiele tzw. specyficznych inhibitorów wzrostu, których najistotniejszym producentem jest L.acidophilus wytwarzający acidolinę, laktacynę i laktocydynę. Dzięki tym właściwościom, bakterie fermentacji mlekowej i bifidobakterie pełnią swojego rodzaju funkcję regulatora mikroflory przewodu pokarmowego. Uwidacznia się to szczególnie podczas długotrwałego leczenia antybiotykami, kiedy zaburzeniu ulega naturalny układ mikroflory przewodu pokarmowego, a w następstwie mogą powstać uszkodzenia ścianki jelit. Właściwą równowagę ekologiczną można przywrócić, spożywając mleko fermentowane zawierające pożądaną mikroflorę.

Inne zdrowotne zalety mlecznych napojów fermentowanych to hamujące działanie w stosunku do niektórych typów nowotworów oraz obniżanie poziomu cholseterolu.

Przedstawione zalety żywieniowe i terapeutyczne w pełni uzasadniają dynamiczny wzrost spożycia mlecznych napojów fermentowanych w wielu krajach świata, szczególnie w krajach wysoko uprzemysłowionych. Najpopularniejszym mlecznym napojem fermentowanym jest jogurt, który zrobił światową karierę szczególnie w drugiej połowie XX wieku.


Źródło: „Mleczarstwo - zagadnienia wybrane" S.Ziajka

Zmieniony przez - domer w dniu 2008-07-06 18:34:37

Moderator działu Odżywianie

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 279 Wiek 42 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 3713
Świetny artykuł ziomuś,przyda sie na pewno
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 175 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 2761
Ciekawy art. sog za prace
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Załamka ... proszę pomocy ...

Następny temat

10 godzin w pracy dieta+++4200+++ KCAL

WHEY premium