SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

siemię laniane

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 2158

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 51 Wiek 32 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 1084
witam,
dzisiaj moja mama wiedząc że spożywam siemię lniane, pokazała mi artykuł z jakiejś gazety... chyba "życie na gorąco", czy jakoś tak :D
Wyczytałem tam, że mogę spożywać ziarenka na surowo, np z jogurtem.
Wydaje mi się to dziwne, bo zawsze czytałem że trzeba ugotować lub chociaż uprażyć, żeby były gotowe do spożycia.
Wiem że organizm człowieka może przyjąć pewne ilości tych związków cyjanowych, ale czy zjadanie na surowo nie zaszkodzi zdrowiu?

pozdrawiam.
1
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
anubis84 Instruktor Marcin Moderator
Ekspert
Szacuny 17707 Napisanych postów 132168 Wiek 39 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 1460711
https://www.sfd.pl/Siemie_lniane_vs_omega_3-t190357.html


zmielone siemię lniane łatwiej wiąże wodę niż całe ziarenka, w przypadku zaparć zaleca się więc raczej mielone siemię.
Na pewno warto wypróbować obie formy - w ten sposób sprawdzisz, która jest dla Ciebie bardziej efektywna.
Jeśli popijasz całe ziarna siemienia, nawet ich nie rozgryzając (co jest dość kłopotliwe ze względu na ich niewielkie rozmiary), to część z nich może przejść przez cały układ pokarmowy w nienaruszonym stanie.
Pamiętaj jednak, że najlepiej mielić (np. w młynku do kawy) niewielką ilość siemienia lnianego i trzymać je w szczelnie zamkniętym słoiczku - zawiera znaczne ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych, które pod wpływem światła i dostępu powietrza łatwo się utleniają.
Pozdrawiam,
Anna Szczygłowska, dietetyk
http://www.ochoroba.pl/grupy/jak-stosowac-siemie-lniane?page=2

Zmieniony przez - anubis84 w dniu 2011-03-22 20:03:47

Gdyby ilość pieniędzy, jakie posiadamy, zależała od tego, jak traktujemy innych ludzi, bylibyśmy milionerami.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 137 Napisanych postów 4191 Wiek 37 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 44168
zależy w jakim celu jesz siemię - jesli dla o-3 to trzeba mielić, jesli osłonowo dla żołądka możesz całe ziarna szamać, a najlepiej zrobić kleik.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 5 Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 110
Nie chcę zakładać nowego wątku, więc napiszę w tym. Wyczytałem, że ziarna siemienia lnianego zawierają związki, które mogą w pewnych warunkach przeistoczyć się w kwas pruski. Posłużę się cytatem z tego artykułu
"Nasiona lnu zawierają dwa związki cyjanogenne należące do grupy glikozydów nitrylowych: linustatynę oraz neolinustatynę. Dopóki ziarno jest nienaruszone(w calosci ), związki te są stabilne i nie ulegają przemianom chemicznym. Dzieje się tak, ponieważ glikozydy i aktywujące je enzymy umieszczone są w różnych częściach ziarna i nie stykają się ze sobą. Dopiero w momencie pęknięcia łupiny i naruszenia struktury ziarna(czyli zmielenia ), następuje aktywacja enzymów, które rozpoczynają przemianę glikozydów w cyjanowodór. Proces ten nazywamy cyjanogenezą (produktami pośrednimi cyjanogenezy linustatyny i neolinustatyny są: linamaryna oraz lotaustralina)." Dalej czytamy, że:
"Cyjanogeneza nie zachodzi, jeśli zmielone nasiona zalejemy gorącą wodą, lub gdy je zagotujemy w wodzie, ponieważ enzym aktywujący."
Reszta artykułu pod tym linkiem
http://www.primanatura.pl/czy-siemie-lniane-jest-toksyczne/
Czyli fajnie, jednak jest jeden szkopuł. Kwasy Omega 3 ulegają szybkiemu utlenieniu i rozpadowi pod wpływem wysokiej temperatury (podobni jak wiele witamin z grupy B). Czyli w momencie gdy zalejemy wrzątkiem zmielone siemię traci ono na swoich właściwościach. W dicie Budwiga łączył on siemię z nabiałem, miodem oraz sokami owocowymi (świeżymi) to niby sprawiało, że nie dochodziło do powstania kwasu pruskiego. Organizm radzi sobie z kwasem pruskim w małych ilościach dlatego jest zlecane jedzenie 2-3 łyżeczek dziennie siemienia. I tu pojawi się problem, ponieważ ja zjadam do 50 g siemienia dziennie. Jest to dla mnie nie tylko jedno z głównych źródeł kwasów Omega 3, ale także źródło błonnika, witamin z grupy B i minerałów. Jak to przeczytałem to zgłupiałem. Truję się od jakiegoś czasu czy co?
Teoretycznie wystarczyło by zalać zmielone siemię wrzątkiem, ale wydaje mi się, że wtedy zniszczę kwasy omega 3 i witaminy z grupy B. Wówczas zostanie z siemia papka o wysokiej zawartości błonnika. Mam rację? Wydaje mi się to dość istotnym zagadnieniem ponieważ sporo osób stosuje nasiona lnu w swojej diecie. Możecie coś mi doradzić?
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Dieta reukcyja

Następny temat

OStra redukcja

WHEY premium