SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Trening na "dopalaczach" Art. z PT

temat działu:

Ladies SFD

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 1005

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 83 Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 696
W ostatnim czasie zaobserwować można specyficzny trend w suplementacji sportowej, który polega na poszukiwaniu dodatkowych fajerwerków takich jak silne, zmieniające wręcz stan świadomości pobudzenie. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się preparatu które zawierają oprócz wysokich dawek kofeiny zawierają również tzw. „geranaminę” (1,3-dimethylamylamine).

Historia tej substancji końca pierwszej połowy minionego wieku i zaczęła się dość niepozornie. Eli Lilly and Company, po uprzednim opracowaniu i opatentowaniu wypuściła na rynek preparat Forthan w postaci kropli i aerozoli stosowanych miejscowo, który m.in. zmniejszać miał przekrwienie błony śluzowej nosa.

Na rynek suplementów diety 1,3-dimethylamylamine wprowadzone zostało na przełomie 2005 i 2006 roku przez Patric’a Arnold’a jako geranamine , kiedy na podstawie chińskich publikacji naukowych okazało się, że substancję tą pozyskiwać można z surowca ziołowego dopuszczonych do stosowania jako składniki żywności. W roku 2010 1,3-dimethylamylamine uznana została przez Światową Agencję Antydopingową za substancję dopingującą i zabroniono jej używania w sporcie wyczynowym. Oprócz historii geranaminy, ciekawy jest także mechanizm jej działania i możliwe skutki uboczne. W zasadzie gdybyśmy chcieli skompletować literaturę naukową dotyczącą bezpieczeństwa stosowania tej substancji jako suplementu diety, to nasze wysiłki mogłyby okazać się jałowe. Nie tylko danych na temat bezpieczeństwa stosowania, ale również opisów sposobu oddziaływania na nasz organizm jest jak na lekarstwo.

Niektóre źródła podają, że 1,3-dimethylamylamine blokuje wychwyt zwrotny noradrenaliny, czyli działa na podobnej zasadzie, albo też z podobnym skutkiem jak tzw. NRI, czyli leki stosowane w leczeniu chorób neurologicznych takich jak narkolepsja czy ADHD. Substancje należące do tej grupy leków blokują działanie transportera noradrenaliny (NET ). Powoduje to podwyższenie zewnątrzkomórkowego stężenia noradrenaliny i adrenaliny i przyczynia się do zwiększenia adrenergicznej neurotransmisji. W praktyce dochodzi do pobudzenia psychoruchowego, wzrostu energii, poprawy koncentracji i czujności, zwiększenia zdolności wysiłkowych i podwyższenia ciepłoty ciała. Czyż nie brzmi to jak lista życzeń sportowca do Świętego Mikołaja? Faktycznie potencjalna możliwość zastosowania NRI we wspomaganiu wysiłku czy programów redukcji tkanki tłuszczowej wydaje się zasadna. Przeszkodą jest fakt, iż NRI zarejestrowane są jako leki, ich stosowanie wiąże się z ryzykiem wielu działań niepożądanych, a nadużywanie może przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia a w skrajnych wypadkach do śmierci....cd na:http://potreningu.pl/artykuly/182/trening-na-dopalaczach 

www.PoTreningu.pl www.sfd.pl Faftaq/Knife/Bull

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Help!

Następny temat

Proszę o pomoc - jadłospis

WHEY premium