SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Antocyjany - charakterystyka i wpływ na zdrowie.

temat działu:

Odżywki i suplementy

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 7626

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51567 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Związki fenolowe są wtórnymi metabolitami roślin spełniających szereg prozdrowotnych właściwości w organizmie zwierząt. Naturalnych związków fenolowych poznano około ośmiu tysięcy i w zależności od struktury szkieletu można podzielić je na kilka grup jak np. kwasy fenolowe, flawonoidy, stilbeny i inne [1].

Omawiana grupa związków (antocyjany) należą do flawonoidów [1,2]. Flawonoidy dzielą się wg. poniższego schematu na szereg pochodnych [2]:



Antocyjanami nazywa się pochodne antocyjanidyn, do których przy C3 przyłączone są cukry. Di- i triglikozydy tworzone są przez przyłączenie przez poprzez grupy hydroksylowe C5 i C7. Są one jedną z pochodnych flawanu [1]:



Antocyjany należą do naturalnych substancji nieżywieniowych nadających barwę warzywom oraz owocom o działaniu przeciwutleniającym, przeciwmiażdżycowym, przeciwnowotworowym, przeciwzapalnym i inne. Badania przeprowadzone na ludziach i zwierzętach potwierdzają duże znaczenie antocyjanów w oftalmologii [3].

Główne właściwości prozdrowotne owych związków jak również innych związków fenolowych zawdzięczamy dzięki ich zdolności do zmiatania wolnych rodników [1,3]. Utleniając się do chinonów mogą nadal pośrednio hamować niekorzystne reakcje utleniania [3]. Bardzo ciekawą właściwością antocyjan jest ich wpływ na stężenie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych n-3 we krwi [4]. Jedną z sugestii jest, iż wpływ ten jest powodowany wpływem antocyjan na konwersję kwasu α-linolenowego (czytaj „Proporcje wielonienasyconych kwasów ω-3:ω-6 w diecie oraz ich metabolizm”) oraz sorpcję z układu pokarmowego.

Antocyjany nadają barwę owocom i warzywom, w zależności od pH, wraz z jego wzrostem nadają barwę od czerwonej po bezbarwną do żółtej i niebieskiej. Znajdują się w takich owocach/warzywach jak borówka czernicy (Vaccinium myrtillus L.), owocach bzu czarnego (Fructus sambitci), aronii (Aronia), porzeczce czarnej (Ribes nigrum L.) , malina (Rubus idaeus L.), truskawka (Fragaria ananassa), marchew czarna (Daucus carota subsp. sativus var. atrorubens Alef), nadaje fioletową barwę miękiszom i skórce ziemniakom, czerwonej kapuście.

Ze względu na duże ilości antocyjan w winogronach przypisuje się im wpływ na tzw. „Francuski paradoks” opisywanym w wielu publikacjach naukowych. Dzięki spożyciu większych ilości wina czerwonego w porównaniu z innymi krajami, w Francji ilość chorób oraz śmierci ze strony układu krwionośnego są znacznie mniejsze. Dość szeroko i ciekawie opisał to M. Konarzewski w książce „Na początku był głód”, polecam.

Prozdrowotne działanie naturalny substancji nieżywieniowych owoce oraz warzywa zajmują bardzo ważne miejsce w żywieniu człowieka. Wraz z innymi barwnikami, związkami fenolowymi, kwasami organicznymi i innymi związkami substancje te wykazują wieloraki wpływ na organizm ludzki, głównie poprzez redukcję stresu oksydacyjnego, ale również poprzez aktywację/zahamowanie pracy odpowiednich enzymów, wpływu na działanie danych tkanek a nawet pojedynczych komórek.
W piśmiennictwie można znaleźć takie informacje jak podział strukturalny pozostałych związków fenolowych [1], wzory strukturalne wielu wzorów w tym antocyjanów [2], dokładniej opisany wpływ na organizm człowieka [3,4] oraz zawartość antyoksydantów w poszczególnych produktach żywnościowych [5].

1. Teresa Fortuna, Dorota Gałkowska, Sławomir Pietrzyk, Jacek Rożnowski, Robert Socha. Wydawnictwo Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Kraków 2009. Wybrane zagadnienia z chemii żywności.
2. Maciej Włodarczyk. Wrocław 2005. Fitochemia – struktury substancji pochodzenia naturalnego. Wydanie I (beta). Katedra i Zakład Farmakognozji.
3. Ewa Piątkowska, Aneta Kopeć, Teresa Leszczyńska. ŻYWNOŚĆ. Nauka. Technologia. Jakość, 2011, 3 (76), 24-35. Antocyjany – charakterystyka, występowanie i oddziaływanie na organizm człowieka.
4. Toufektsian MC, Salen P, LAporte F, Tonelli C, de Lorgeril M. J. Nutr. 2011 Jan;141(1):37-41. Epub 2010 Nov 10. Dietary flavonoids increase plasma very long-chain (n-3) fatty acids in rats.
5. Monica H Carlsen, Bente L Halvorsen, Kari Holte i inni. Published: 22 January 2010 .Nutrition Journal 2010, 9:3 .The total antioxidant content of more than 3100 foods, beverages, spices, herbs and supplements used worldwide.

Zmieniony przez - Skalar. w dniu 2011-12-17 09:56:41
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 6 Napisanych postów 1997 Wiek 11 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 12712
Jeszcze można dodać, że amerykańscy piloci jedzący dżem jagodowy mieli lepsze wyniki przy ograniczonej widoczności i w ciemnościach niż Ci co jedli truskawkowy i brzoskwiniowy.
Ogólnie "ciemne" owoce zawierają pod skórką flawonoidy i antocjany i inne antyoxydanty żeby chronić swoje DNA tak jest u winogron, jak człowiek zaczął je hodować to dopiero pojawiły się białe owoce.

jak wspomogłem to się daj sog ;)

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51567 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
W 3 odnośniku też o tym i o innych ciekawych badaniach jest napisane.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 6 Napisanych postów 1997 Wiek 11 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 12712
Ja polecam "Farmakognozja" Kohlmunzer Stanisław i zaliczenie kursu z tego pięknego przedmiotu

jak wspomogłem to się daj sog ;)

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 140 Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 1335
Indigo 3-g bazuje na cyjanidynach, zaj**isty suplement szkoda że nie dostępny w Polsce
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 2586 Napisanych postów 29969 Wiek 42 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 200205
zayebiscie to on jest - ale drogi!

"Cóż jest trucizną?
Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną, tylko dawka czyni, że dana substancja nie jest trucizną!".
BLOG: http://www.sfd.pl/t1033576.html 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 140 Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 1335
No ale surowiec też jest drogi wiec suplement nie może być tańszy niż surowiec gram do grama
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Jakie vitargo

Następny temat

No Bustery jakie polecacie ?

WHEY premium