SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Witamina B12 w sporcie - B12 FORTE bio–complex™

temat działu:

NUTRIFARM&OLIMP

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 4158

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 41 Napisanych postów 4946 Wiek 6 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 42640




Witamina B12 w sporcie

Należy uwzględnić, że będąca w pożywieniu witamina B12 występuje w formie kompleksu z białkami, który musi być w przewodzie pokarmowym rozłożony z uwolnieniem Witaminy B12. Jeśli przyjmujemy leki blokujące wydzielanie kwasu żołądkowego (inhibitory pompy protonowej) lub pH treści żołądka nie jest optymalne, wtedy uwolnienie z kompleksu witaminy B12 i jej efektywne przyswojenie jest utrudnione, co może prowadzić do niedoboru tej substancji w organizmie.
Najbardziej narażeni na niedobory witaminy B12 są wegetarianie, weganie, a także sportowcy będące w okresie stosowania diet niskokalorycznych, celem redukcji wagi ciała. Kolejna grupą obciążoną dużym ryzykiem pojawienia się niedoboru w organizmie witaminy B12, będą osoby po 50. roku życia, które nie są w stanie już efektywnie przyswajać z diety związanej z białkami witaminy B12.

Najczęściej spotykane u sportowców objawy niedoboru witaminy B12:
• ogólne osłabienie,
• wzmożone napięcie mięśniowe, drętwienie lub mrowienie w kończynach
• trudności z chodzeniem i/ lub utrzymaniem równowagi
• trudności z koncentracją, zapamiętywaniem, spowolnienie procesów myślowych; w skrajnych przypadkach mogą wystąpić objawy psychiatryczne, takie jak zaburzenia nastroju i widzenia
• niedokrwistość megaloblastyczna (zaburzona synteza DNA krwinek czerwonych)
• zapalenie/ obrzęk języka
• żółtaczka (żółte zabarwienie skóry)

Rola witaminy B12 w organizmie sportowca:

Układ krwionośny
Witamina B12 jest niezbędna do prawidłowego wytwarzania i utrzymania funkcji krwinek czerwonych (składnik hemu i element hemoglobiny, która musi być na bieżąco odtwarzana), zapobiegając tym samym spadkowi wydajności zaopatrzenia organizmu w tlen w trakcie przedłużających się czy intensywnych wysiłków.
Pojawienie się niedokrwistości w następstwie zaburzonej syntezy DNA erytrocytów spowodowanej niedoborami witaminy B12, drastycznie ogranicza zdolność krwi do przenoszenia tlenu, przez co zmniejsza się wydajność tlenowa i wytrzymałość organizmu. Powstające w niedokrwistości megaloblastycznej duże niedojrzałe erytrocyty, które nie są w stanie transportować tlenu, stają się bezpośrednią przyczyną występowania duszności, przedwczesnego zmęczenia i ogólnego osłabienia mięśni.

Układ nerwowy
Niektóre badania podają, iż sportowcy dostarczający w diecie zbyt mało witaminy B12 mają obniżoną zdolność do realizacji efektywnego treningu, w wyniku niskiej zdolności do koncentracji i obniżonej koordynacji. Z kolei badania na kobietach ze stwierdzonym wyższym poziomem witaminy B12 korelowały z poprawą wytrzymałości w trakcie wysiłku. Jest to spowodowane prawdopodobnie funkcją witamina B12 w organizmie, która bierze udział w syntezie erytrocytów. Zaangażowanie tych krwinek w procesy naprawcze uszkodzonych tkanek, może przyczyniać do poprawy ich efektywności a tym samym poprawy wyników w zakresie wytrzymałości sportowej.
Ponadto witamina B12 - bierze udział w utrzymaniu prawidłowej budowy osłonek mielinowych komórek mięśniowych, przyczyniając do zapobiegania ich uszkodzeniom, a także utrzymania prawidłowego przewodnictwa sygnału w układzie nerwowym i przekazywania pobudzenia na komórki mięśniowe.

Układ rozrodczy
Badania dowodzą, iż niski poziom witaminy B12 koreluje z azoospermią (brak plemników w nasieniu). Suplementacja witaminy B12 może poprawić parametry nasienia.
Typowe objawy są one łatwe do zauważenia i wyeliminowania, poprzez wprowadzenie optymalnego schematu żywienia, a jeszcze skuteczniej - suplementacji.
Odpowiedni poziom witaminy B12 w organizmie jest gwarancją utrzymania wysokiej wydolności w sporcie.



B12 FORTE bio–complex™ to suplement diety zawierający wysoką dawkę witaminę B12, uzupełniony kompozycją korzystnie działających na układ krwiotwórczy witamin i składników mineralnych, w tym wysoko przyswajalnych chelatów aminokwasowych wapnia i żelaza. Witaminy B12, B6 i kwas foliowy pomagają w utrzymaniu prawidłowego metabolizmu homocysteiny. Homocysteina jest czynnikiem determinującym stan układu sercowo-naczyniowego. Kwas foliowy pomaga w prawidłowej produkcji krwi a wapń przyczynia się do jej prawidłowego krzepnięcia. Żelazo pomaga w prawidłowej produkcji czerwonych krwinek i hemoglobiny. Witamina E pomaga w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym.


Więcej szczegółów:
http://www.olimp-supplements.com/?p=3&m=29&id=418

POLECAMY




Zmieniony przez - NUTRIFARM w dniu 2014-01-28 15:04:00
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 64 Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 146
od jakiej dawki nie ma toksyczności syntetycznej B12 ?? Czytałem tu i tam, że nieźle waga rośnie nawet po zwykłej B12, podobnie jak po dibenkodzydzie fajnie żarło do mordy wchodzi ...
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 64 Wiek 42 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 1583
witam
chciałbym podbić powyższe pytanie - od kiedy pojawia się toksyczność vit b12?
czy ta dawka - 20 000% dziennego zapotrzebowania!! - nie jest przesadą? to drastycznie odbiega od dawek vitb12 w innych suplementach
dziękuje
pozdrawiam

Zmieniony przez - adamgda3 w dniu 2014-05-29 09:39:47
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
ambroziak Farmakolog
Ekspert
Szacuny 128 Napisanych postów 9767 Wiek 3 lata Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 23574
W badaniach, w których próbowano ustalić dawkę letalną (śmiertelną) i toksyczną witaminy B12, przy podawaniu zwierzętom 1 g na kilogram wagi ciała nie obserwowano żadnych efektów niepożądanych. Po przeliczeniu (z dawek zwierzęcych) na przeciętnego człowieka, daje to jakieś 10 gramów.
Żadnych efektów niepożądanych nie obserwowano też podczas długotrwałego leczenia dzieci dawką 2 mg dziennie.

Wyjaśniono również, że obserwowane dawniej reakcje uczuleniowe na witaminę B12 nie były efektem działania samej witaminy, tylko zanieczyszczeń jej preparatów.

S. Ambroziak

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

omega 3 plus waznosc

Następny temat

T-100 HARDCORE?

WHEY premium