SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Dieta odchudzająca dla nastolatki – praktyczne wskazówki

temat działu:

Junior SFD - pierwsze kroki na siłowni i w sporcie

Ilość wyświetleń tematu: 2629

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a) Temat przeniesiony przez Banan z działu Gimbaza.
Zgłoś naruszenie
Bull Administrator
Ekspert
Szacuny 920 Napisanych postów 55283 Wiek 50 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 336126
Coraz młodsze dziewczęta rozpoczynają na własną rękę stosowanie diet odchudzających. Jak łatwo się domyślić nie chodzi o kwestie zdrowotne, a o chęć wpisania się w obowiązujące, często nierealne kanony wyglądu sylwetki. Niebezpieczeństwo polega na tym, iż przypadkowe strategie bardzo często prowadzą do wyniszczenia organizmu będącego w fazie intensywnego rozwoju, co związane jest z istotnym zwiększeniem ryzyka występowania poważnych dolegliwości zdrowotnych. Jak powinna wyglądać dieta nastolatki, która pragnie poprawić estetykę swojej sylwetki?

Głodzenie się kończy zawsze źle!

„Bycie na diecie” kojarzy się z mocnym ograniczeniem ilości spożywanego jedzenia oraz uwzględnianiem w menu wyłącznie produktów posiadających „mało kalorii”. Warto tę kwestię sprostować na samym początku. Głodówki nie są skutecznym rozwiązaniem – zarówno dla osób dorosłych jak i zwłaszcza nastolatków. Nie tylko dlatego, że nie prowadzą do uzyskania pożądanych rezultatów (w ostateczności znacznie pogarszają kompozycję sylwetki, zwiększając procentowy udział tkanki tłuszczowej i zarazem zmniejszając ilość tkanki mięśniowej), ale są również niebezpieczne dla zdrowia, a także – dla kondycji włosów, skóry, paznokci. Dlatego też aby pozbyć się niechcianych kilogramów należy poprawić jakość spożywanych produktów i wyeliminować wszelkie „żywieniowe śmieci”, czyli takie pokarmy, które dostarczają samych kalorii bez witamin, składników mineralnych, białka.


Podsumowanie: głodzenie się nie wpłynie pozytywnie na estetykę sylwetki. Efekt utraty kilogramów będzie chwilowy i tak naprawdę mało efektowny (zmniejszy się ilość tkanki mięśniowej, a nie tłuszczowej). Natomiast skutki wyniszczenia organizmu będą poważne i prawdopodobnie długotrwałe. Opcją skuteczną jest zmiana nawyków żywieniowych – poprawa jakości spożywanego jedzenia. Wbrew obowiązującym mitom, aby mieć ładne, smukłe i wysportowane ciało należy jeść, tyle że trzeba to robić „z głową”!

Co jeść i pić?

Warto zdać sobie sprawę, iż za większość problemów z nadmiarowymi ilościami tkanki tłuszczowej u dziewcząt wynika ze spożywania nadmiernych ilości produktów będących źródłem „pustych kalorii”. Słodycze, słone przekąski, słodkie soki i napoje w ostateczności prowadzą do odkładania się problemowych „boczków” i brzucha. Dlatego pierwszym krokiem w diecie ukierunkowanej na pozbycie się zbędnej tkanki tłuszczowej powinno być wyeliminowanie lub znaczne ograniczenie:

słodyczy ( w tym również tych domowej roboty, tj. ciasta),

śniadaniowych produktów typu słodkie płatki, granola, masło czekoladowe, ciasteczka zbożowe, kaszki,

słodki nabiał (jogurty owocowe, serki smakowe, mleka smakowe),

przekąsek typu paluszki, słone orzeszki, chipsy,

produktów z białej mąki (jasne pieczywo, makarony),

słodkich napoi i soków (typu cola, oranżada, soki 100%),

dania typu fast food (hamburgery, pizza, frytki, etc.),

wędliny (kiełbasy, parówki, szynki)

Oczywiście eliminacji dokonać można w sposób stopniowy, wprowadzając zdrowsze alternatywy, takie jak te wymienione poniżej:

pełnoziarniste produkty zbożowe (brązowy ryż, grube kasze, kasza jaglana, płatki owsiane górskie, razowe pieczywo)

świeże warzywa do każdego posiłku (pomidory, papryka, sałata, ogórki i wszystkie inne)

świeże owoce ( w postaci deserów do głównych posiłków lub jako przekąska. Polecane są wszystkie, najlepiej „lokalne”, sezonowe, podobnie jak w przypadku warzyw warto je urozmaicać),

mięso i podroby (wątróbka, drób, wołowina, wieprzowina),

ryby – szczególnie te tłuste (np. łosoś),

zdrowe tłuszcze – oliwa z oliwek, masło, olej kokosowy,

nabiał i jaja– nieprzetworzony (sery podpuszczkowe typu mozzarella, twarogi),

wody średnio i wysokozmineralizowane, herbaty, soki warzywne,

orzechy – wyłącznie niesolone i nieprażone (np. włoskie, migdały, laskowe).

Podsumowanie: pierwszym krokiem w drodze do poprawy estetyki sylwetki powinna być eliminacja niepożądanych (niezdrowych i wybitnie tuczących) produktów żywnościowych i wprowadzenie zdrowszych alternatyw. Pamiętać należy o urozmaiceniu – spożywanie wyłącznie warzyw (lub innej grupy produktów) nie przyniesie zadowalających efektów.

czytaj dalej na PoTreningu.pl: DIETA ODCHUDZAJĄCA DLA NASTOLATKI – PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Najlepsze źródła węglowodanów dla aktywnych nastolatków

Następny temat

Spalacz tłuszczu dla nastolatka – czy to dobry pomysł?

WHEY premium