SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Pływanie- utrata formy i kondycji

temat działu:

Inne dyscypliny

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 3062

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 8 Napisanych postów 22 Wiek 32 lat Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 221
Witam, trenuje amatorsko plywanie od 3 lat, 4 razy w tygodniu, w wakacje czasem 6 razy w tygodniu, ostatnio zauwazylem spadek mojej kondycji- szybko sie mecze, czasem nawet juz po 4 dlugosciach, a fakt ze wytrzymalosc i technika plywania byly zawsze moja mocna strona- tak tez sadzil moj instruktor, u ktorego cwiczylem przez pierwszy rok mojej przygody z tym sportem. Fakt ze od roku przytylo mi sie pare kilo, ale to z powodu modyfikacji diety- przekaski po basenie typu salatka z lososiem, mocarella i zaczalem chodzic na silownie 2 razy w tygodniu przez 3 miesiace, potem przerwa i teraz chodze 1,5 miesiaca- cwicze oczywiscie rozne partie miesniowe- trening obwodowy. Jak przestalem chodzic na silke to poprawa czasow owszem byla, ale od pewnego momentu zatrzymalem sie i mam wrazenie ze plywam zamiast lepiej to gorzej, nie wiem o co chodzi, rozciagam sie po treningu, ogladalem juz chyba setki filmow na youtube z techniki plywania, robilem sprinty przez jakis czas na basenie na 50m wszystkimi stylami z czasem i tak gorszym lub nie wiele lepszym niz w miedzyczasach na 1500m u trenujacych w sekcji i niewiele szybciej od amatorow luzno plynacych ciagiem. 50m kraulem mialem czas 34s najlepszy. Reszta dramat, delfin 49 s a zaba i grzbiet ponizej 50s. Ogólnie moim mankamantem jest praca nog do delfina, wiem ze trzeba kopac z biodra, palce obciagniete itd. ale mam wrazenie ze po nawrocie jak zaczynam pracowac nogami to zwalniam. Wiele cwiczen, wiele pracy, wiele analiz na sucho, a postepow brak. Jakby ktos mial jakies pomysly co moze byc tego przyczyna bardzo prosze o odpowiedz
2
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51556 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Nie jestem pływakiem ale w każdej dyscyplinie sportowej przy nadmiernym obciążeniu organizmu (przemęczenie) zamiast robić postępy cofasz się. Zastanów się czy nie jest tego wszystkiego za dużo i czy organizm zdąży wypocząć przed każdym treningiem. Czy twoje treningi są zawsze/były na 100% jeśli tak to kiedyś musiało to wszystko pierdyknąć. Odpuść trochę i przeplataj ciężki trening lekkim. Np: poniedziałek ciężki, wtorek lekki, środa przerwa, czwartek cięzki piątek lekki, sobota przerwa, niedziela lekki lub spokojna siłownia.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 8 Napisanych postów 22 Wiek 32 lat Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 221
Dzięki, może faktycznie to kwestia przemęczenia, jestem po prostu za ambitny. Jednak zastanawia mnie fakt, ze dzieci które trenują pływanie zawodowo mają często powyżej 10 treningów tygodniowo i dają radę. Fakt że mają sztab szkoleniowy, który zajmuję się regeneracją, odnową biologiczną, ale mimo wszystko. Pływacy amatorzy, którzy biorą udział w maratonach pływackich oraz triathloniści- choć oni może mniej, też z pewnością pływają 6-7 dni w tygodniu jak mają możliwość i robią wiele długości. Mi zależy na krótszych dystansach, ale wyczytałem gdzieś w necie i tak faktycznie jest, że odległość przepłynięta przez sprintera na treningu stanowi około 80% odległości pokonanej przez długodystansowca, czyli różnica nie jest aż tak duża. Wynika to z konieczności trenowania czucia wody i wyrobienia prawidłowych nawyków technicznych, bez zbytniej koncentracji, co wymaga wielu godzin treningu. Może jednak warto nieco spasować.
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 8 Napisanych postów 22 Wiek 32 lat Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 221
Teraz trenuje tak, że robię przez 1 miesiąc długie dystanse- dużą objętość treningową, przez kolejne 0,5 miesiąca chcę zrobić szybkość i wytrzymałość szybkościową, a przez ostatnie 0,5 miesiąca popływać nieco lżej i zmierzyć czasy oraz odpuścić trening siłowy. Nie wiem czy to dobry plan. Z góry dzięki za porady.
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51556 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
To zły pomysł (nie znam się na pływaniu ale schemat treningowy powinien wyglądać podobnie jak w innych dyscyplinach ), źle podzieliłeś okresy przygotowań. Zawsze nawet w początkowym okresie przygotowania powinieneś choć jeden dzień treningowy poświecić na utrzymaniu szybkości technicznej, co najmniej jeden na budowaniu siły (siłownia) i 2 dni na stosunkową dużą objętość treningową - dystans przepływany w czasie treningu - dostosowany do dystansu docelowego (startowego) . Z biegiem czasu STOPNIOWO objętość treningowa powinna zmniejszać się na korzyść jakości pracy . Czyli przechodzimy z dłuższych wielokrotnie powtarzanych odcinków pływanych wolnym, czy średnim tempem na krótkich przerwach odpoczynku na rzecz krótszych odcinków z mniejsza liczba powtórzeń ale pływanych coraz szybciej. Przejście to nie może być skokowe ale płynne w całym okresie przygotowawczym. Początkowe treningi szybkości technicznej zmieniają się z biegiem czasu w trening typowo szybkościowy a trening siłowy w siłowo dynamiczny. I najważniejsze: odpowiednie odżywianie to podstawa i regeneracja po treningu.


Zmieniony przez - aeaa w dniu 2015-07-28 21:32:03
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 8 Napisanych postów 22 Wiek 32 lat Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 221
Czyli jak wynika z poprzedniego posta co napisałeś powinienem pływać 4 razy w tygodniu- 2 dni duża objętość, 1 dzień szybkość i 1 dzień luźny trening. Z tym że nie wiem czy chodzenie na siłownie raz w tygodniu ma sens, czy nie powinno się chodzić przynajmniej 2 razy żeby były efekty, zastanawiam się jeszcze w jakie dni wpleść treningi domowe ze specjalną gumą do ćwiczeń, czy stosować je zamiast siłowni- na zasadzie jedno albo drugie. Nie rozumiem tylko przejścia treningu siłowego w siłowo- dynamiczny jakbyś mógł to nieco dokładniej sprecyzować, będę wdzięczny.
2
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51556 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Jeszcze raz powtarzam że na pływaniu się nie znam wzoruję się na treningu lekkoatletycznym dla biegacza 60-400m. Nic o tobie nie wiem, nie wiem na jakim etapie przygotowań jesteś, nie wiem jak u ciebie z technika ruchu, poziom siły itd. 4 dni treningu w tygodniu rozpisane powyżej to minimum dla osoby startującej lub trenującej w klubie sportowym myślącej o uzyskaniu jakichkolwiek wyników. Można do tych 4 dni dorzucić w zależności od okresu przygotowania siłę dynamiczną jako 5 trening, oraz w lekkiej był by to trening skoczności, płotki. Tobie proponuję zakładając ze jesteś dopiero na początku cyklu przygotowań i biorąc pod uwagę ze się najprawdopodobnie zajechałeś poprzednimi treningami: 2 dni pływania duża objętość (kilka odcinków na basenie na krótkich przerwach) ale za to mała szybkość pływania + 1 dzień na początek szybkości ale technicznej !!! i 1 dzień siłowni, w sumie 4 dni które dla ciebie będą na początku lepszym wyjściem niż dalsze zapierdzielanie i pogłębianie kryzysu.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51556 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Jeden dzień siłowni dla pakera spotkanego na siłce to jakaś pomyłka ale ty nie pakujesz tylko pływasz. Trening szybkości, dynamiki czy wytrzymałości szybkościowej także zwiększa twoja siłę. Wiem co mówię ja trenuje (tak jak zresztą wszyscy sprinterzy ) zimą 2 razy na siłowni raz siła ciężka a raz dynamiczna i w tym okresie w przysiadzie pełnym na jeden raz poleciało tyle kg ile 99% odwiedzających siłownie pakerów nie zrobi. W okresie przedstartowym i startowym robię jedną siłę ciężką połączona z siłą dynamiczną dla podtrzymania siły oraz przerobienia jej na dynamikę a co się wiąże dalej na szybkość. Trening siły ciężkiej - duże ciężary ruchy w serii do 8 (przysiady, półprzysiady, rwania, podrzuty, wyciskanie) trening: siła dynamiczna mały ciężar szybkie ruchy w serii nawet 20 (podskoki ze sztangą, rwania, podrzuty, przeskoki, skoki, wyciskanie, wypady ze sztangą). Podczas siły tak ciężkiej jak i dynamicznej obowiązkowe ćwiczenia to te rozwijające mięśnie grzbietu, brzucha (obwody na maszynach po właściwym treningu przeprowadzonym na wolnych ciężarach). Dla mnie przejście z treningu typowo siłowego w siłowo-dynamiczny to rezygnacja z pełnych przysiadów jednak zostają ćwierć przysiady z ciężarem nawet o 30-40% większym niż te z przysiadu pełnego ale ruchy wykonywane maksymalnie szybko (ugięcie nogi w kolanie wolno i maksymalnie szybkie wyprostowanie) , rwania i podrzuty zmniejszona liczba serii do 2, ciężar podobny jak okresie siły ciezkiej ale ilość powtórzeń mniejsza taka jak i ilość serii, za to w tej samej jednostce treningowej dorzucone zostały ćwiczenia dynamiczne z małym ciężarem na sztandze typu podskoki, przeskoki itd ilośc serii mniejsza o połowę niż w typowym treningu siły dynamicznej w okresie poprzedzającym czyli maksymalnie 2 serie. Dorzucić tez możesz tak i w pierwszym jak i drugim przypadku ćwiczenia rozwijające biceps i triceps ramienia ale nie przesadzał bym z ilością serii najlepiej po 2.






Zmieniony przez - aeaa w dniu 2015-07-29 15:58:22

Zmieniony przez - aeaa w dniu 2015-07-29 16:06:50
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 8 Napisanych postów 22 Wiek 32 lat Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 221
Dzięki, na pewno zastosuję taki podział treningów, a z tym przysiadem to szacun. Dzisiaj nawet to poskutkowało, bo ćwiczyłem na basenie szybkość techniczną po dniu przerwy i miałem wrażenie, że jest dużo lepiej, zarówno z szybkością jak i techniką.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51556 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Szybkość techniczna to nie to samo co trening szybkości pływania. Pierwsze to trening w którym poprzez odpowiednie ćwiczenia wykonywane maksymalnie szybko naśladujesz ruchy wykonywane podczas pływania. Ma to na celu utrzymanie jak najdłużej podczas płynięcia poprawnej techniki ruchu przy maksymalnej prędkości. Niestety nie wiem jakie ćwiczenia należy wykonywać w tym sporcie aby można było mówić o treningu szybkości technicznej. W sprintach są to np: skipy cba wykonywane maksymalnie szybko i poprawnie technicznie na odcinku np: 60 m.
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

sportowe słuchawki

Następny temat

Pływanie a rzeźba

WHEY premium