SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Trening na poprawienie szybkosci

temat działu:

Sztuki Walki

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 2191

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 31 Wiek 24 lat Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 284
Siema chciałbym się dowiedzieć jak trenować i jakie ćwiczenia wykonywac na poprawienie szybkości ciosu. Widziałem już jeden temat ale był on dłuższy od Harrego Pottera. Chce w skrócie się ddowiedzieć jakie ćwiczenia i w ogóle schemat całego treningu dobrze wpływa na szybkość. Byłbym bardzo wdzięczny jakby ktoś opisał.
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 122 Napisanych postów 3179 Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 45871
w skrócie to przeczytaj sobie ten artykuł,ciężko poświęcić Ci parę minut i poczytać ?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 10 Wiek 31 lat Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 204
po to jest te forum żebyś sobie poczytał.....
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 997 Napisanych postów 567 Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 3426
Ok. Nie wiem czy znalazłeś to w tym temacie co był długi jak Harry Potter, ale z tego co widziałem to raczej nie.

Najpierw musisz sobie odpowiedzieć na pytanie "co to jest szybkość, a co to prędkość", z j.ang speed vs velocity, oraz jakie są rodzaje szybkości i jak je trenować. Siła i szybkość to tylko dwa aspekty i atrybuty i choć są kluczowe to są częścią całości bo dochodzi jeszcze równowaga, równowaga podczas wykonania ruchu, dobra forma(właściwa technika), wyczucie ciała.
Na koniec wrócę do prędkości (velocity), otóż jak mówi wzór jest to odchylenie/czas, innymi słowy ma to związek z faktem, że uderzenie po linii prostej zawsze dotrze prędzej do celu niż uderzenie po łuku, stąd sierpy bardzo dobrze kontruje się w trakcie ich wykonywania ciosem prostym. Ponieważ jest mniejsze odchylenie od pozycji wyjściowej (praktycznie żadne wystarczy wyprostować rękę), niż w przypadku np ciosu sierpowego, bądź cepa(obszernego ruchu po łuku)





Dlatego nie wiem jak to wygląda z perspektywy innych SW- przynajmniej tych które trenowałem przed JKD nie było takiego podejścia do sprawy, natomiast w JKD wyróżniamy 5 rodzajów szybkości, jeśli spojrzysz w notatki Bruce'a to badając biomechanikę, oraz kinezjologię Bruce wynotował 5 rodzajów szybkości. Trzeba jednak mu oddać że był szybki, dynamiczny i miał niesamowitą eksplozywność pracy stóp jak i uderzeń oraz kopnięć.

Głównym czynnikiem w nabyciu szybkości jest rozluźnienie. Szczególnie rozluźnienie mięśni antagonistycznych biorących udział w ruchu.
Jakiekolwiek dodatkowe, niepotrzebne napięcie tych mięśni, sprawi że będą pracowały jak "hamulce", spowalniając ruch. SZYBKOŚĆ ZACZYNA SIĘ W MÓZGU. ABY BYĆ SZYBKIM MUSISZ MIEĆ PRZYGOTOWANY UMYSŁ.


Jeśli teoretycznie dalibyśmy Lee, 10 za szybkość jako najwyższa nota, to podejście do szybkości nie powinno być, takie żeby wykonywać ruch, na 8 lub 9, aby być jak najbliżej 10, ale żeby jak najszybciej od 0 przejść do 10. W ten sposób uzyskamy eksplozywność w ruchu tzn wykonać maksymalnie szybki ruch w minimalnym przedziale, czasowym.

Innymi słowy szybkość rozumiana pod pojęciem "pomiaru w jakim czasie sprinter przebiegnie dany odcinek" nie jest tyle przydatna w sztukach walki co szybkość pod pojęciem umiejętność wykonania określonego ruchu w jak najkrótszym czasie. Ponieważ, sprinter, który przebiega np 45 yardów, czasami okazuje się nie jest w stanie wskoczyć na tzw. "boxa", ponieważ w jednym momencie nie jest w stanie nadać odpowiedniego przyspieszenia, całemu lub części ciała. Stąd bardziej pod pojęciem szybkości przydatna umiejętność to nagły, dynamiczny i eksplozywny ruch wprawiający w przyspieszenie ciało, w jak najkrótszym przedziale czasowym, dopasowanie ciała do wykonania nowego ruchu, lub zmiany kierunku w trakcie wykonywania ruchu.

I tak szybkość można podzielić na 5 rodzajów;

1. Szybkość Percepcji
2. Szybkość Umysłowa
3. Szybkość Inicjacji ruchu
4. Szybkość wykonania ruchu
5. Szybkość Alteracji (zmiany ruchu)


Każdy rodzaj szybkości, można wytrenować z osobna konkretnymi metodami treningowymi, było to na seminarium t**** w Brodnicy w Sierpniu, natomiast 1-3 składają się na to co na nazywa się szybkość reakcji.

Najważniejsza z nich wszystkich jest 2, jednakże z tego co widzę, najbardziej interesuje Ciebie 4. a aspekty które muszą zostać opanowane i zachowane w każdej metodzie treningowej na wytrenowanie szybkości to 1. ćwiczenie rozluźnienia, pomocne przy tym są wszystkie ćwiczenia poprawiające gibkość. 2. Dobra forma(właściwa technika/biomechanika ruchu) 3. równowaga. No i oczywiście 4. tzn kluczowe jest powtarzanie danego ruchu, co można nazywać i znane jest pod pojęciem, automatyzacja stopnia wykonania danego ruchu.

Niektóre sposoby na wytrenowanie Szybkości wykonania ruchu:

1. Uderzenia w papier
Jednym z ćwiczeń poprawiającym szybkość wykonania ruchu jest uderzanie w kartkę papieru, zawieszoną na lince lub łańcuszku, ważne jest abyś nie używał siły ale z pozycji walki z kompletnego rozluźnienia( co nie oznacza bycia zdekoncentrowanym) wykonujesz pojedyncze uderzenia w kartkę papieru, tak żeby usłyszeć charakterystyczny "strzelający" dźwięk, zachowując rozluźnienie przed zapoczątkowaniem ruchu i nie wkładając siły, siła nie ma znaczenia w tym ćwiczeniu. Jak nie masz papieru można uderzać np firanę, z tym że wtedy nie będziesz miał dźwięku i uważaj na okna. Plus stojąc przed kartką papieru (małym lekkim celem, nie będziesz spinał podświadomie mięśni, tak jak często ma to miejsce gdy stoi się przed ciężkim workiem.)

2. Walka z cieniem
Na początku, możesz mieć problem z poruszaniem się bez uprzedniego, planowania, klucz leży w Twojej wyobraźni, musisz zwizualizować przeciwnika, jeśli Ciebie atakuje, skontruj go, gdy idzie w lewo, przechwyć jego ruch, skoncentruj się na szybkości, po raz kolejny i poprawnej formie, czyli technice. Można dodać obciążniki na nadgarstki i kostki(takie fitnesowe, z piaskiem w środku, lekkie)

3. Trening na ciężkim worku
Tak, wiem, większość powie że to pod trening siłowy, ale można zrobić z worka użytek aby trenować szybkość wykonania ruchu, worek jest duży i ciężki dlatego podświadomie chcemy uderzać w niego silnie i mocno, jednakże trening szybkościowy zawsze powinien poprzedzać trening siłowy, nie na odwrót, ponieważ wtedy gdy mięśnie są zmęczone zamiast nabierać szybkości, będziesz ją wytracać, plus możesz nabyć złych technicznych nawyków. Otóż na worek przyklejasz taśmy izolacyjne (ja lubię takie grube, srebrne) w różnych miejscach, oznaczając cele, np głowę, brzuch, żebra, skroń, nos, i uderzasz w worek ale nie używając siły, a szybko i precyzyjnie i cofasz rękę po uderzeniu tak szybko jak tylko usłyszysz charakterystyczny dźwięk, taśmy uginającej się na worku pod uderzeniem.

4. Trening na tarczach

Szybkość wykonania ruchu na tarczach może być trenowania w ten sposób, że partner trzyma tarczę, stajesz w odległości stopy od niego i wykonujesz cios prosty, a przeciwnik gdy tylko zobaczy jakikolwiek sygnał, lub wyczuje moment zabiera tarczę, UWAGA NIE ĆWICZ W TEN SPOSÓB KOPNIĘĆ, BO ZNISZCZYSZ SOBIE KOLANA. I nie uderzaj silnie, trzymaj się dobrej, czystej techniki.

To jedne z metod używanych w treningu szybkościowym w JKD(szybkości wykonania ruchu, aczkolwiek rodzajów szybkości jest zawsze więcej)

Mam nadzieję że okażą się pomocne w razie zapytań o treningi JKD pisz na [email protected] i znajdziesz na stronie www.j**********.blogx.pl w zakładce INFORMACJE






Zmieniony przez - twj********** w dniu 2015-10-08 23:15:17

Zmieniony przez - twj********** w dniu 2015-10-08 23:19:14

Zmieniony przez - twj********** w dniu 2015-10-08 23:23:18
5
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Myśl o przejściu na siłownie po awansie na wyższą grupe w tajskim.

Następny temat

złamanie śródręcza - rehabilitacja

WHEY premium