SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Czy w diecie „na masę”, większa nadwyżka daje lepsze efekty?

temat działu:

Trening dla początkujących

słowa kluczowe: , , , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 499

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 45 Napisanych postów 0 Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 5

Jeśli komuś wydaje się, że w pracy nad kompozycją sylwetki najtrudniejsza jest redukcja tkanki tłuszczowej ten chyba nigdy nie „robił masy”. I nie ma, tutaj na myśli ogólnie pojętej masy ciała, a muskulatury, która – cokolwiek byśmy nie robili zawsze rośnie wyjątkowo opornie. Oczywiści wszyscy wiemy, że chcąc zmusić organizm do budowy masy mięśniowej trzeba zafundować mu z jednej strony bodziec w postaci treningu z obciążeniem, a z drugiej – odpowiednią nadwyżkę składników energetycznych i budulcowych. W tym miejscu pojawia się jednak dylemat, czy sukcesywnie zwiększanie wielkości wspomnianej nadwyżki będzie przekładać się na choćby odrobinę szybsze przyrosty tkanki mięśniowej?


Problematyka „budowy masy”

Rozwój masy mięśniowej w obiegowym ujęciu bywa różnie postrzegany. Można to zobrazować na podstawie tempa przyrostów i przyjętych wskaźników postępów. Przykładowo, istnieją jednostki, które w skali miesiąca rejestrują potężne, nierzadko kilkukilogramowe zwyżki masy ciała. Większość osób chcących zwiększyć swoje rozmiary jednak nie doświadcza spektakularnych postępów, a raczej delikatne różnice trudne niekiedy do zarejestrowania nie tylko gołym okiem, ale nawet za pomocą wagi czy miarki, przynajmniej – jeśli mówimy o perspektywie dwu lub trzytygodniowej. W tym miejscu nasuwa się pytanie: „dlaczego tak się dzieje?” Za nim natomiast pojawia się natychmiast drugie: „jak temu zaradzić?”


Cóż, odpowiedzi na powyższe pytania może być kilka. Otóż warto zdać sobie sprawę z tego, ze bardzo często osoby, które szybko budują masę, zdobywają także sporo tkanki tłuszczowej. Robią się przez to więksi, ale nie koniecznie dużo bardziej umięśnieni (pomijam tutaj jednostki wspomagające się hormonalnie, w ten sposób faktycznie można budować mięśnie szybciej, ale jest to ryzykowne). Mało tego – warto wiedzieć, że nawet jeśli przyrosty tkanki tłuszczowej nie są przesadnie duże, to znaczna część zdobytych kilogramów może wynikać ze zwiększenia beztłuszczowej masy ciała, na którą oprócz białek mięśniowych składać się może także glikogen i zgromadzona za jego udziałem (lub udziałem kreatyny) woda. Sytuacja nie jest więc taka oczywista jak mogłaby się wydawać.


Przeczytaj całość na PoTreningu: http://potreningu.pl/articles/4398/czy-w-diecie-na-mase-wieksza-nadwyzka-daje-lepsze-efekty 
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Plan do oceny:)

Następny temat

odpoczynek

WHEY premium