Puchar Polski w Wyciskaniu Leżąc EQ- Sosnowiec 13.02.2016r. Eliminacje do Mistrzostw Świata.

Aktualności - Sporty Siłowe

Ilość wyświetleń tematu: 9302

...
gregorterm Moderator
Szacuny 759 Napisanych postów 16165 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 292812
PUCHAR POLSKI w WYCISKANIU SZTANGI LEŻĄC – SOSNOWIEC 13.02.2016 r.
W Sosnowcu 13 lutego w Hali Sportowej przy ul. Żeromskiego 9 odbył się Puchar Polski w Wyciskaniu Sztangi Leżąc. Patronat nad imprezą objął prezydent miasta Sosnowca Arkadiusz Chęciński a uroczystego otwarcia zawodów dokonał dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sosnowcu Rafał Łydek. Zważywszy iż były to eliminacje do Mistrzostw Świata, które w dniach 18-23 kwietnia odbędą się w Rodby/Dania do Sosnowca przyjechały najlepsze zawodniczki i zawodnicy z całej Polski, aby walczyć o zakwalifikowanie się reprezentacji Polski. Głównym organizatorem Pucharu Polski było Stowarzyszenie Centrum Formy Dąbrowa Górnicza oraz Urząd Miasta i MOSiR w Sosnowcu. Zawody stały na wysokim poziomie zarówno sportowym jak i organizacyjnym, czego dowodem jest poprawienie kilku rekordów Polski w różnych grupach wiekowych oraz wysoka ocena zawodów przez sędziego głównego.
W kategorii open juniorek do lat 18 zwyciężyła reprezentantka MOSiR Jastarnia Zuzanna Firek, która przy wadze ciała 60,78 kg wycisnęła sztangę ważącą 87,5 kg co dało zawodniczce 96,58 pkt. według formuły Wilks’a.
Natomiast najlepszą juniorką do lat 23 została Marta Sroczyk/LUKS Zieloni Łańcut 105 kg/132,27 pkt., która także została najlepszą seniorką.
Wśród juniorów do lat 18 bezkonkurencyjnym okazał się Dawid Grzegorczuk/UKS Pover Kuźnik Chorzów, aktualny mistrz i rekordzista Świata w kategorii wagowej 93 kg. Dawid zaliczył w zawodach aż 270 kg przy wadze własnej 101,84 kg co dało zawodnikowi 163,16 pkt. i zajął drugie miejsce w kategorii wagowej 105 kg seniorów. Wynikiem 270 kg poprawił rekord Polski juniorów do lat 18 aż o 40 kg i o 17,5 kg juniorów do lat 20.
Mariusz Hintzke/PMKS Rybak Władysławowo nie dał żadnych szans swoim rywalom i zwyciężył pewnie w kategorii open juniorów do lat 23 z wynikiem 290 kg co dało zawodnikowi 182,25 punktów i oczywiście nowy rekord Polski juniorów do lat 23 poprawiony aż o 10 kg. należący także do tego zawodnika w kategorii wagowej do 93 kg.
Wśród seniorów mała niespodzianka. Niepokonany od lat weteran pomostów 50 letni Jan Wegiera/KSSSiKW Wiking Starachowice wielokrotny mistrz i rekordzista Świata musiał uznać wyższość 28 letniego zawodnika z Herkulesa Warszawa Daniela Millera. Daniel wygrał kategorię wagową 83 kg z wynikiem 290 kg poprawiając własny rekord Polski aż o 15 kg i uzyskał 197,46 pkt. Natomiast pan Janek wycisnął sztangę ważącą 292,5 kg, ale w kategorii wagowej 93 kg co w przeliczeniu na punkty Wilks’a dało mu 184,17 pkt. i ostatecznie zajął drugie miejsce. Trzecie miejsc dla zwycięscy kategorii juniorów do lat 23 Mariusza Hintzke z Władysławowa 290 kg/182,25 pkt. Nasz najlepszy obecnie zawodnik sosnowiczanin ubiegłoroczny mistrz Polski i zdobywca Pucharu Polski Artur Łanucha nie wystartował z powodu kontuzji.
W najmłodszej grupie weteranów (40-49 lat) w kategorii open zwyciężył Grzegorz Nocek/Politechnika Warszawska z wynikiem 260 kg/165,19 pkt. W weteranach (50-59 lat) puchar za najlepszego zawodnika odebrał Jan Wegiera/KSSSiKW Wiking Starachowice a w trzeciej grupie (60-69 lat) sosnowiczanin Stanisław Mentel na co dzień zawodnik Klubu Sportowego Team Wrocław, który zaliczył ciężar 230 kg/143,16 pkt. Bolesław Mąka 74 letni zawodnik MKS Power 2005 Nasielsk zwyciężył w najstarszej grupie weteranów (70-79 lat) zaliczając w drugim podejściu 145 kg/105,02 pkt.
Z reprezentantów Stowarzyszenia Centrum Formy przepustkę na Mistrzostwa Świata do Danii wywalczyli: Aleksandra Szymczykowska, która będzie nas reprezentowała w kategorii wagowej 47 kg wśród juniorek do lat 18, Aneta Szot w kategorii wagowej 72 kg seniorek oraz Rafał Szendera w kategorii wagowej 74 kg wśród weteranów I gr. ( 40-49 lat ) a także trener klubowy Grzegorz Leski, który tym razem nie wystartował zajmując się przede wszystkim organizacja zawodów. Zawodniczki z zawodnicy zostali nagrodzeni pucharami, medalami oraz nagrodami rzeczowymi od licznego grona sponsorów.