SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

[ART] KALISTENIKA NA POWAŻNIE VOL.8: SUPERMAN CZYLI BACK LEVER

temat działu:

Trening dla zaawansowanych

słowa kluczowe: , , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 10324

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 2515 Napisanych postów 12794 Wiek 33 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 841469


Nazwa ćwiczenia: Back Lever

Mięśnie zaangażowane: Prawie wszystkie. Biceps, ramienny, ramienno-promieniowy, prostownik grzbietu, najszerszy grzbietu, boczny i tylny akton barku, mięsnie piersiowe, romboidalne, obły mniejszy, kaptury, pośladki, dwugłowe uda. Generalnie pozycja wymaga napięcia CAŁEGO ciała.

Mięśnie rozciągane: piersiowe i barki (co ciekawe one też pracują, czyli to napiecie w pozycji rozciągniętej)- bez mobilnej obręczy barkowej nie ma co myśleć o Back Lever.

Predysponowana anatomia: krótkie nogi, dobrze rozwinięte plecy (nie chodzi o siłę, ale o pewne aspekty mechaniczne o których później napisze), wąska miednica.


Ogólnie o tym ćwiczeniu:

Jak pierwszy raz zobaczyłem to ćwiczenie, to byłem zszokowany że człowiek w ogóle może ustawić się w takiej pozycji- wydawało mi się to niemożliwe. Jeszcze większe moje zdziwienie było, kiedy dowiedziałem się, że nie jest to tak trudny ruch jak chociażby Front Lever a tymbardziej Planche.

Oczywiście, jest to ruch bardzo ciężki dla Kowalskiego, ale rozpatrujemy trudność ćwiczeń w skali gimnastycznej, inaczej każde ćwiczenie trzeba byłoby określać jako wybitnie trudne

Ćwiczenie to określiłbym jako trudniejsze od wcześniej opisywanych elbow lever i l-sit, ale to tez bardzo indywidualna sprawa- wszystko zależy od przykurczów i siły poszczególnych mięsni danej osoby (tzn elbow lever dla każdego będzie prostsze, l-sit niekoniecznie, choć dla mnie tak). W ogóle warto zacząć od Elbow Lever, bo uczy nas napięcia w całym ciele, a jest ruchem prostszym.

https://www.sfd.pl/[ART]_KALISTENIKA_NA_POWAŻNIE_VOL.5:_ELBOW_LEVER-t1098210.html#post0

Co jeszcze mogę napisać ogólnie o tym ćwiczeniu? Na pewno to że bardzo mocno zwiększa ogólną siłę organizmu, szczególnie w martwych ciągach, ale również klata i siła rąk idzie do góry.

Napięcie w tych miejscach jest naprawdę ogromne. Ja do tego ćwiczenia podchodziłem jak do MC lub przysiadów- przygotowanie mentalne na najwyższym poziomie- tak jak do wszystkich wielostawowych ćwiczeń.

To ważne, bo np. w L-sit, który tez wymaga spięcia całego ciała, nie utrzymamy ciała to nic się nie stanie-dotkniemy podłogi.

W Back Lever nie ma żartów i jak przedobrzymy, na siłę będziemy ciągnąć ruch lub będziemy chcieli wytrzymać w danej pozycji, to możemy skończyć jak w za dużych ciężarach przy mc lub przysiadzie.

Tzn. jak nie wytrzymają nam prostowniki to spoko, gorzej jak nie wytrzyma nam klata i łapy, bo one utrzymują mostek i obojczyk w normalnej pozycji.

Ostatnia rzecz- pozycja ta wygląda naprawdę zayebiscie, satysfakcja z jej osiągnięcia jest ogromna


Mobilność:

Zacznijmy od tego co powinniśmy rozciągnąć- a musi to być obręcz barkowa, to rozciągnięcie jest konieczne i ze spiętym tym obszarem nawet nie ma co myśleć o najprostszych progresjach.

Proponuję dwa ćwiczenia: Pierwsze to znane przez każdego przekładania ręcznika, w miarę progresu zwężanie chwytu. Tutaj bardzo ważne żeby ręce były całkowicie wyprostowane i przekładane przez głowę jednocześnie. W fazie w której czujecie największe rwania warto przytrzymać na parę sekund



Drugie, docelowe rozciągnięcie to tzw niemiecki zwis (German Hang).

Sprawa jest prosta, chwytacie się drążka nachwytem, przenosicie nogi pod drążkiem i znowu się prostujecie. Opuszczamy bardzo powoli, najlepiej aż do swobodnego zwisu. Nie ma co gadać, posłużę się tutorialem:







German Hang

Chwyt: Tutaj co człowiek to opinia. Niektórzy chwytają nachwytem inni podchwytem. Ja należę do tych pierwszych, robilem tak od początku i jakoś tak mi zostało. Może kiedyś zmienie na podchwyt, dla zmiany bodźca
Ćwiczenia.

1. Pierwsze konieczne ćwiczenie to tzw Skin the Cat. Bardzo popularne- chwytamy się drążka nachwytem, doprowadzamy do pozycji German Hang i wracamy- to jedno powtórzenie


skin the cat


2. Pionowy zwis z drążkiem za pośladkami. W chwili w której przeniesiemy nogi pod drążkiem prostujemy się ale do góry. W tym momencie zaczynamy robić negatywy. Najprostsza wersja to ze skulonymi nogami , potem z jedną wyprostowaną aż w końcu z dwoma wyprostowanymi. Oczywiście nie muszę mówić że tak jak negatywy możemy robić na 3 różne sposoby tak, samą pozycje back lever też możemy robić na te same 3 sposoby. Ćwiczenie możemy też intensyfikować za pomocą rozszerzenia nóg. Im szerzej je rozłożymy tym będzie nam łatwiej


pionowy zwis głową w dół


skulone nogi


jedna noga wyprostowana


wariacje, lewy górny róg- rozszerzone back lever

Patent:


Ok, teraz najważniejszy patent. Pisałem wcześniej, że duże plecy pomagają w tym ćwiczeniu. I to prawda ale inaczej niż myślicie. Chodzi o to aby oprzeć ręce na mięśniach pleców. Trudno to wytłumaczyć, świetnie tłumaczy to Fortress (od 6:15)





Dokładnie dlatego nie ma co chwytać szeroko drążka podczas back lever gdyż zwyczajnie nasze ręce będą za daleko od mięśni pleców. Szerokość barków albo i wężej jest najlepszym wyjściem.


Anatomia stojąca za patentem

Najczęstsze błędy:

1. Zła rozgrzewka, spięta obręcz barkowa

2. Nieogarnięcie patentu polegającego na opieraniu się na mięśniach pleców.

3. Wygięcie w odcinku lędźwiowym (tu bardzo pomaga nagrywanie siebie)- unikajmy wyraźnego wygięcia się lędźwi w łuk.

4. Odłączenie możliwości wykonania patentu, poprzez szeroki chwyt.

Urozmaicenie

Powtórzeniowe Back Lever. 3 warianty

1. Ze zwisu głową w dół (nogi wyprostowane) opuszczamy powoli aż do pozycji back lever (czyli nogi równolegle do podłoża) i z powrotem do góry

2. Z niemieckiego zwisu podnosimy nogi do pozycji back lever i opuszczamy

3. Integracja powyższych (niezwykle trudne i wymagające)- ze zwisu do góry nogami (wyprostowane nogi) opuszczamy do pozycji back lever a potem uginamy nogi (czyli niemieckii zwis). Potem prostujemy nogi do pozycji back lever i wracamy do wyjściowej pozycji- zwis głową w dół z wyprostowanymi nogami


Oprócz wcześniejszych filmików zamieszczam jeszcze jeden cenny tutorial i filmik który dobrze obrazuje co i jak pracuje przy BL











Zmieniony przez - Dremor w dniu 2016-01-21 15:21:42
4
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 4 Wiek 39 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 1288
Czytam każdy Twój artykuł i czekam na więcej:)
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 2515 Napisanych postów 12794 Wiek 33 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 841469
Dzięki, miło mi to czytać:)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
rion10 Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6514 Napisanych postów 62308 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 777723
Bardzo fajna seria artykułów nawet jeśli ktoś nie zamierza uderzać do ćwiczeń gimnastycznych można znaleźć wiele przydatnych informacji.
1

Wierzyć to znaczy ufać, kiedy cudów brak.
Muscles not grow on trees!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 2515 Napisanych postów 12794 Wiek 33 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 841469
Dzięki, mam jeszcze parę pomysłów na artykuły. Póki co dalej będę się trzymać tego że wstawiam arty nt. ćwiczeń, które potrafię wykonać, bo zdobywając umiejętność od A do Z dysponuje się radami i spostrzeżeniami, które są bardzo pomocne, a o których na przykład mało kto pisze.

Np jak w zalewie progresji i ćwiczeń wspomagających znaleźć te naprawdę cenne, albo mobilność którego odcinka jest szczególnie ważna w danym ćwiczeniu.

Mógłbym zrobić arta o planche, ale byłoby tam tyle samo co w normalnych tutorialach, bo ni chvja nie potrafię tego ćwiczenia

Jeszcze 2-3 ćwiczenia, które są raczej nieznane w naszym środowisku, a które przynoszą mnóstwo korzyści pojawią się na dniach.


Zmieniony przez - Dremor w dniu 2016-01-22 10:01:40
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Przysiad na PUSH

Następny temat

Plan do oceny

WHEY premium