SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Olej lniany- ALA -> EPA -> DHA? Jak?

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 1502

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 11 Napisanych postów 1359 Wiek 27 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 21882
Witam ,mam pytanie odnośnie oleju lnianego. Jest on jednym z lepszych źródeł 1:1 o3-o6. Stosunek ma idealny tylko, że zawiera sam kwas alfa linolenowy ( ALA) jego przemiana w organiźmie na dalsze EPA/DHA jest podobno dość nikła, uwarunkowana mocno poprzez organizm człowieka, ale bez znaczenia u kogo jest ona i tak bardzo mała.

Moje pytanie jest takie: Jeśli omega-6 z punktu widzenia wywołuje stany zapalne w naszym organizmie, a omega 3 działa jak ambulans i nas leczy. To w tym przypadku nie ma to znaczenia, że nie są to kwasy EPA i DHA, czyli te których najbardziej pożądamy w diecie? W takim przypadku nie ma to różnicy, lub organizm jest tak prymitywny, że wystarczy dostarczyć mu tej omegi 3, niezależnie od tego czy będzie to ALA, DHA czy EPA ?

Swoją wiedzę aktualnie opieram na pobieżnym przeczytaniu prac na ten temat, więc mogłem dużo pominąć i poplątać, ale wydaje mi się, że ktoś powinien mnie naprowadzić na dobry tor.
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
flex1976 Trener Personalny Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 9050 Napisanych postów 82723 Wiek 48 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 699670
Tak,najważniejsze będzie zachowywać odpowiednie proporcje o3 do o6
http://potreningu.pl/articles/3681/kwasy-omega-3-i-omega-6--bo-licza-sie-proporcje/page/2 
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 11 Napisanych postów 1359 Wiek 27 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 21882
Dobrze, a co z wartością wejściowa oleju (kaloryka). To, że wartość wejściowa kalorii w dietetyce jest mocno uogólniona i wszystko zależy od organizmu, który będzie potem zarządzał danymi kaloriami w organizmie to jak to wygląda w przypadku oleju?

Jeśli dostarczam 50g (450kcal) to ile z tego zostanie przeznaczone na cele energetyczne? Jeśli olej będzie udział w szeregu procesów utleniania itd. w organiźmie. Czy ma to jakąkolwiek wartość w stosunku do kaloryki? W przypadku np;. warzyw, które same siebie spalają to jak wygląda sprawa tu?

Dostarczam dużo energii z tłuszczy roślinnych, obecnie jestem na masie. Interesuje mnie po prostu czy poprzez różne reakcje w organizmie nagle nie okaże się, że spalam więcej kalorii niż ich dostarczam. Dla mnie to było zawsze głupie, że trochę filiżanki oleju lnianego jest w stanie dostarczyć aż (450kcal) tyle co duży worek ryżu, a z kolei paczka wiórków kokosowych, troszkę migdałów i mam nagle 1000kcal :)


Zmieniony przez - MrNowy w dniu 2016-02-17 16:05:00
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Bilans na redukcję do oceny + korekta

Następny temat

Zaczac redukcje czy ciagnac mase?

WHEY premium