SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Jak przeżyć z facetem biorącym sterydy?

temat działu:

Ladies SFD

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 659

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 45 Napisanych postów 0 Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 5

Współczesne komiksy, filmy akcji, trend w promowaniu idealnych, odtłuszczonych sylwetek prowadzą do stosowania przez mężczyzn najróżniejszego rodzaju wspomagaczy. W jednym z badań Blouin i Goldfield [4] przedstawili powiązanie między zaburzonym obrazem własnego ciała, a nawykami żywieniowymi. Zbadano 43 kulturystów, 48 biegaczy i 48 zawodników sportów walki. Kulturyści, o ironio, wykazywali największe niezadowolenie ze swoich sylwetek, z dużą tendencją do chęci uzyskania zmasowanej lub odtłuszczonej sylwetki, a nawet bulimią.


Z perfekcjonizmem i niemożliwością uzyskania wymarzonego ciała wiązały się niższa samoocena i wspomniane zaburzenia [4]. Niektórzy naukowcy wskazują, że za stosowaniem sterydów anaboliczno-androgennych (SAA) przez młodych ludzi stoją rosnące wymagania sportu, nawet na poziomie szkół średnich i uniwersytetów. Komitet Olimpijski zabronił SAA dopiero w roku 1975 [1]. Niewiele to zmieniło, nadal ponad połowa przypadków dopingu w sporcie dotyczy właśnie stosowania sterydów anaboliczno-androgennych. Ba, można doszukiwać się przyczyn pogoni za „idealnym ciałem” nawet w reklamach suplementów. Ile procent z nich przedstawiają osoby o zwykłej muskulaturze i przeciętnym odtłuszczeniu? Praktycznie wszystkie z tych wyrobów są reklamowane przez „anaboliczne monstra” – z gigantycznymi ramionami, udami, pełnymi barkami i dziesiątkami „żyłek”. Niestety, stosowanie sterydów może mieć dziesiątki skutków ubocznych. Dobrze określone i sprecyzowane w literaturze są wahania nastrojów skorelowane ze stosowaniem znacznych (dopingowych) dawek SAA. Co ciekawe, niewielkie lecznicze ilości, np. testosteronu poprawiają nastrój m.in. w dystymii czy depresji lekoopornej (ang. refraktory depression lub treatment-resistant depression) [1].


Wpływ SAA na zdrowie psychiczne

SAA mogą aktywować szlaki sygnałowe, uwalniać peptydy opiatowe, modulować ekspresję GABA, wpływać na receptory 5-HT1 B oraz 5-HT2 (serotonina) – wpływać na obszary mózgu odpowiedzialne za depresję, stres, złość i zachowania seksualne [9]. Dla dawek dopingowych SAA możliwe jest wywoływanie depresji, hipomanii lub manii. Pope i Katz przeprowadzili wywiady z kulturystami i graczami futbolu amerykańskiego stosującymi SAA. Wniosek: 22% z nich miało wahania nastroju [5]. W kolejnym badaniu Pope i Katz wykazali, iż 23% pacjentów nadużywających SAA spełnia kryteria DSM-III dla zaburzeń nastroju, od dużych zaburzeń depresyjnych do zaburzeń dwubiegunowych typu I oraz II. Kolejne badanie na ciężarowcach dowodzi, iż biorący SAA dużo częściej mają symptomy depresyjne w porównaniu do nie-biorących. (DSM  to podręcznik, który stawia sobie za cel przedstawienie kryteriów diagnostycznych  wszystkich zaburzeń psychicznych rozpoznawanych w systemie opieki zdrowotnej  Stanów Zjednoczonych.) [2] Retrospektywne studium Malone (ciężarowcy i kulturyści) wykazało, iż 10% użytkowników SAA miało epizody hipomanii, kolejne 10% miało depresję po odstawieniu sterydów anaboliczno-androgennych.


Przeczytaj całość na PoTreningu: http://potreningu.pl/articles/4614/jak-przezyc-z-facetem-bioracym-sterydy 
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

brak jakichkolwiek efektów, czysta micha i ponad rok ćwiczeń + systematyczność

Następny temat

sprawdzenie treningu

WHEY premium