SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Węglowodany, insulina i możliwość spalania tłuszczu zapasowego

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

Ilość wyświetleń tematu: 779

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 45 Napisanych postów 0 Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 5

Nastał czas, gdy węglowodany postrzegane są jako „składnik pokarmowy wysokiego ryzyka”. Wiele osób obawia się węglowodanów i wręcz ogranicza ich podaż w przekonaniu, że dzięki temu pozbędzie się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Ten sposób myślenia oparty jest na błędnym przekonaniu, zgodnie z którym przy wysokim udziale węglowodanów w dziennej puli kalorycznej, skazujemy się na permanentną hiperinsulinemię, która uniemożliwia spalanie tłuszczu zapasowego i nasila jego odkładanie. Warto więc rozprawić się z tym popularnym mitem.


Zła sława insuliny

Insulina coraz częściej postrzegana jest jako „zły” hormon, którego biologiczną rolą jest sukcesywne gromadzenie tłuszczu zapasowego i blokowanie jego spalania. Oczywiście to przekonanie jest nieprawdziwe. W naszym organizmie nie ma i nigdy nie było „złych” hormonów. Problem z hormonami zaczyna się wtedy, gdy dochodzi bądź to do zaburzenia ich wydzielania (które może być albo zaniżone albo nieprawidłowo zwiększone), bądź też wtedy gdy tkanki  docelowe nie reagują prawidłowo przez wysyłane przez nie sygnały. Oczywiście każdy z przedstawionych wyżej problemów może dotyczyć insuliny tyle, że nie ma żadnych przekonujących dowodów na to, iż to węglowodany same w sobie za ten fakt odpowiadają. Ale jak się okazuje, w obiegowych teoriach jest sporo miejsca na niczym nie poparte twierdzenia, które prowadzą do wypaczenia oceny rzeczywistości.


Węglowodanowe posiłki, przewlekła hiperinsulinemia, zablokowanie spalania tłuszczu i jego odkładanie

Zgodnie z obiegowymi przekonaniami, spożywanie węglowodanów w każdym posiłku doprowadza do tego, że podwyższony poziom insuliny utrzymuje się cały czas. Jak powszechnie wiadomo, hiperinsulinemia blokuje spalanie tłuszczu zapasowego i sprzyja jego gromadzeniu. Tak więc w świetle powyższych danych wydaje się oczywiste, że węglowodany po prostu tuczą. Cóż, taki sposób myślenia nie uwzględnia przynajmniej jednej ważnej kwestii, a mianowicie dawki którą rozpatrywać należy w świetle kalorycznego bilansu. Oczywiście węglowodany będą tuczyć gdy sumarycznie dostarczać będziemy więcej energii niż potrzebuje nasz organizm, ale też – nie doprowadzą do przyrostu tkanki tłuszczowej, jeśli równowaga energetyczna będzie zachowana. Mało tego, węglowodany nie zablokują spalania tłuszczu zapasowego wtedy, gdy będziemy w stanie deficytu kalorycznego.


Przeczytaj całość na PoTreningu: http://potreningu.pl/articles/4618/weglowodany-insulina-i-mozliwosc-spalania-tluszczu-zapasowego 
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

posiłki okołotreningowe

Następny temat

Dieta do sprawdzenia

WHEY premium