SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Czy zimne kąpiele pomagają schudnąć?

temat działu:

Zdrowie i Uroda

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 673

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 45 Napisanych postów 0 Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 5

Po epoce wiary w to, że gruba odzież i neoprenowe pasy pomagają pozbyć się zbędnych centymetrów (i kilogramów) zmagazynowanych w tkance tłuszczowej, przyszła pora na „odchudzanie zimnem”. Pojawiają się pomysły, by w ramach wspomagania efektywności zabiegów żywieniowych i treningowych ukierunkowanych na obniżenie poziomu zatłuszczenia, zażywać regularnych lodowatych kąpieli. Czy jednak taka praktyka ma jakikolwiek sens?


Ciekawa teoria

Istnieją dwa potencjalne argumenty na rzecz wprowadzenia regularnych, zimnych kąpieli w ramach wspomagania pracy nad sylwetką. Po pierwsze ekspozycja na działanie niskiej temperatury może zwiększyć produkcję hormonu wzrostu, po drugie – ekspozycja na zimno powoduje natychmiastowy wzrost wydatkowania energii, a po trzecie – zaktywizować brunatną tkankę tłuszczową. Zwłaszcza ten drugi aspekt wydaje się być interesujący, bo w końcu tkanka tłuszczowa nie kojarzy się z niczym przyjaznym, a jej aktywizacja wydaje się wręcz czymś złowrogim. Cóż, sytuacja wygląda inaczej, bo brunatne adipocyty to „przyjaciele szczupłej sylwetki”.


Czym jest brunatna tkanka tłuszczowa?

Termin: „tkanka tłuszczowa” przywodzi na myśli zbiór komórek, których biologiczna rola polega przede wszystkim na magazynowaniu zapasowej energii, mającej postać triglicerydów. Okazuje się jednak, że takie wyobrażenie jest co najmniej niepełne. Po pierwsze tkanka tłuszczowa nie jest tworem jednorodnym pod względem budowy i funkcji, a poza tym może ona nie tylko magazynować energię, ale też zużywać w procesach syntezy związków biologicznie czynnych i w procesach produkcji ciepła! Rolę „depozytową” pełni w naszym organizmie tkanka tłuszczowa biała, która zlokalizowana jest zarówno pod skórą (i tworzy charakterystyczne „wałki” w obrębie centralnej części sylwetki), jak i wewnątrz jamy brzusznej (jest to tzw. tłuszcz wisceralny). Tkanka ta jest głównie rezerwuarem energii, a dodatkowo wykazuje także aktywność endokrynną wydzielając aktywne biologicznie substancje zwane adipokinami.


Przeczytaj całość na PoTreningu: http://potreningu.pl/articles/4644/czy-zimne-kapiele-pomagaja-schudnac 
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Upośledzenie mięsniowe przy nadmiarze magnezu?

Następny temat

Ból brzucha

WHEY premium