SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Czy tłuszcz mleczny tuczy?

temat działu:

Kuchnia SFD

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 1275

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 45 Napisanych postów 0 Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 5

Pełnotłuste produkty mleczne, a w tym również masło to produkty dość kontrowersyjne, jedni się ich boją, a inni przekonują że są zdrowe i wartościowe. Oprócz aspektów stricte zdrowotnych i odżywczych, jednak w przypadku masła i pełnotłustego nabiału poruszane są też zagadnienia związane z wpływem ich konsumpcji na masę i skład ciała. Bez wątpienia zwłaszcza masło to produkt wysokokaloryczny, ale nauczeni doświadczeniem wiemy już, że nie wszystkie wysokoenergetyczne pokarmy są tak samo groźne dla sylwetki. Jak jest z tłuszczem mlecznym?


Tłuszcz mleczny a obiegowy system rankingowy

Podział żywności na tą, która „odchudza” i na taką co „tuczy” zawsze będzie wydawać się trochę kontrowersyjny, niemniej przy pewnym kompromisie, można zgodzić się, iż obecność w diecie niektórych produktów w większym stopniu sprzyja raczej przyrostowi tkanki tłuszczowej niż jej redukcji. Za przykład mogą posłużyć słodycze. Dla odmiany warzywa zielone, nawet zjadane w dużych ilościach raczej nie przyczynią się do przyrostu masy ciała. I tak oto w przedstawionym kontekście masło można byłoby uznać za tuczące, bo w końcu jest wysoko kaloryczne i wystarczy spożyć relatywnie niewiele by dostarczyć sporą dawkę energii. Niemniej jednak, dość ciekawym punktem odniesienia mogą być obserwacje zmian w masie ciała osób, które tłuszczu mlecznego jedzą sporo w porównaniu do tych, które rzadko je konsumują lub też – w ogóle go unikają.


Ciekawe badanie

Dość interesujących wniosków dotyczących poruszonego zagadnienia dostarczają wyniki trwającego 12 lat badania, w którym wzięło udział 1589 mężczyzn w wieku 40-60 lat. Autorzy tego studium postanowili ocenić czy istnieje korelacja pomiędzy spożyciem tłuszczu mlecznego, a rozwojem otyłości brzusznej. Badacze wzięli pod uwagę inne czynniki mogące wpłynąć na wyniki badania, takie jak spożycie warzyw, aktywność fizyczna, spożywanie alkoholu i palenie tytoniu. Wyniki okazały się co najmniej intrygujące. W czasie trwania obserwacji otyłość centralna rozwinęła się u 197 mężczyzn. W większości wypadków były to jednak osoby spożywające niewiele tłuszczu mlecznego. Dla odmiany wysokie jego spożycie wiązało się z mniejszym ryzykiem wystąpienia wspomnianej przypadłości. Gwoli ścisłości, badanie dotyczyło nie tylko tłuszczu mlecznego.


Przeczytaj całość na PoTreningu: http://potreningu.pl/articles/4720/czy-tluszcz-mleczny-tuczy 
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Pizza na ziemniaczanym spodzie

Następny temat

Lody czekoladowo-kalafiorowe by Ania B.

WHEY premium