SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Osiem mitów na temat kreatyny

temat działu:

Odżywki i suplementy

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 484

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 45 Napisanych postów 0 Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 5

Już sam fakt, że kreatyna jest substancją o działaniu anabolicznym wydaje się być podejrzany. Anaboliki kojarzą się bowiem ze niedozwolonymi środkami dopingującymi. Ze stosowaniem kreatyny wiąże się także wiele innych kontrowersji czy to w kontekście wpływu na organizm, czy też dawkowania i łączenia z innymi suplementami i rozmaitymi produktami spożywczymi. Pora więc na totalną demitologizację kreatyny!


 

Mit pierwszy: kreatyna powoduje tylko chwilowy efekt napompowania mięśni wodą

Przekonanie, zgodnie z którym wypracowane w trakcie stosowania kreatyny efekty mają charakter doraźny i znikają po zakończeniu suplementacji jest niezwykle powszechne. Wiele osób uważa, że kreatyna powoduje jedynie zwiększenie ilości wody w organizmie.  Tego typu teorie są jednak błędne. Faktycznie zwiększenie ilości fosfokreatyny w mięśniach wiąże się także z nasilonym gromadzeniem w nich glikogenu i wody, tworząc lepsze środowisko do rozwoju masy mięśniowej i siły, a efekt ten mija po odstawieniu suplementu, jednak to co uda się w tym czasie wypracować jest trwałe. Innymi słowy podczas suplementacji kreatyną mięśnie lepiej reagują na bodźce treningowe i są bardziej skłonne od rozrostu – o ile oczywiście zadbamy o odpowiednia dietę.


Mit drugi: kreatynę trzeba brać na pusty żołądek, bo inaczej się nie przyswoi

Nie wiadomo skąd dokładnie wywodzi się przekonanie, iż kreatynę należy przyjmować z dala od posiłku, ale faktem jest iż takie zalecenie widnieje na etykietach wielu suplementów ją zawierających. Warto zdać sobie sprawę, że substancja ta naturalnie występuje w produktach białkowych (w mięsie), a co szczególnie istotne badania naukowe wykazały, że dodatek węglowodanów i białka do porcji kreatyny zwiększać może efektywność suplementacji. Kiedy uświadomimy sobie, że węglowodany to np. ryż czy płatki owsiane, a białko to jaja czy mięso, szybko zrozumiemy, że przyjmowanie kreatyny z posiłkiem nie tylko nie jest szkodliwe, ale może być wręcz korzystne. Warto podkreślić, że wielu producentów dodaje kreatynę do odżywek białkowych czy węglowodanowo białkowych, a niektórzy -  zalecają przyjmowanie kreatyny z posiłkami (taki zapis znajdziemy m.in. na produktach kreatynowych firmy MAN).


Przeczytaj całość na PoTreningu: http://potreningu.pl/articles/1781/osiem-mitow-na-temat-kreatyny 
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Przerwa w siłowni a cykl

Następny temat

Co daje ornityna?

WHEY premium