SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Efekt jo-jo a zdrowie

temat działu:

Odchudzanie i forma po męsku

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 715

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 45 Napisanych postów 0 Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 5

Nikt nie redukuje tkanki tłuszczowej po to, by potem odrobić to co udało się stracić, ale w praktyce w wielu wypadkach tak właśnie kończy się popularne odchudzanie. Już sam fakt, że tak się dzieje i że przybywa utraconych centymetrów i kilogramów – jest frustrujący. Należy jednak dodać, że oprócz sylwetkowych – istnieją także inne negatywne następstwa wynikające z gwałtownych i naprzemiennych zmian w masie ciała. Niektóre z nich są niebezpieczne dla zdrowia.


Efekt jo-jo od podszewki

Efektem jo-jo nazywany jest proces, który polega na tym, że po utracie masy ciała dochodzi do dynamicznego jej przyrostu. Efekt ten dotyczy przede wszystkim osób, które w bardzo krótkim czasie pragną poprawić estetykę sylwetki, sięgając w tym celu po rozwiązania ekstremalne, w postaci bardzo restrykcyjnych i niskokalorycznych diet. Tego typu praktyki uruchamiają w organizmie reakcje obronne, które z jednej strony sabotują czynione starania na bieżąco - podczas odchudzania, a z drugiej powodują, że kiedy proces agresywnej pracy nad sylwetką ulegnie złagodzeniu, to niemal natychmiast pojawia się potrzeba skompensowania kilogramowych braków. I takie błędne koło toczyć się może po życiorysie przez wiele lat. Tymczasem, regularne wahania masy ciała i zwiększanie procentowego udziału tkanki tłuszczowej wywierają negatywne zdrowotne konsekwencje.


Insulinooporność i cukrzyca typu 2

Wrażliwość insulinowa to bardzo ważny parametr metaboliczny, który rzutuje na ogólnie pojęte zdrowie. Jeśli owa wrażliwość jest obniżona, może to prowadzić do problemów z masą i składem ciała oraz może też zwiększać ryzyko rozwoju innych zaburzeń i chorób, w tym również – cukrzycy typu 2. Okazuje się, że już same wahania masy ciała mogą przyczyniać się do zmniejszenia wrażliwości tkanek na działanie insuliny, niezależnie od BMI i innych czynników ryzyka, zwiększając tym samym ryzyko rozwoju cukrzycy. U osób mających za sobą epizody z gwałtownymi zmianami masy ciała, notuje się dość często podwyższony poziom glukozy na czczo. Podwyższona glikemia świadczy o zaburzeniu gospodarki insulinowo-glukozowej, a ta znowuż prowadzić może do łatwiejszego przybierania na wadze, co w dalszej konsekwencji będzie pogłębiać problem obniżonej wrażliwości insulinowej.


Przeczytaj całość na PoTreningu: http://potreningu.pl/articles/4750/efekt-jo-jo-a-zdrowie 
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Zaplanowany Cheat meal | Cheat day - skuteczny podczas procesu redukcji

Następny temat

Leki na otyłość - bomba farmakologiczna. Cz.I

WHEY premium