SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Morwa biała – czy jej jedzenie ma znaczenie?

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 1426

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 978 Napisanych postów 11361 Wiek 5 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 191506
Morwa biała – czy jej jedzenie ma znaczenie?

Morwa biała znana jest już od stuleci na terenach Dalekiego Wschodu. Napar z liści podawano karmiącym matkom, osobom z wysokim ciśnieniem, mających problemy wątrobowe, suszone owoce były doceniane jako dobre źródło cukrów przez mieszkańców Himalajów, świeże owoce spożywano przy zawrotach głowy zaburzeniach widzenia, niestrawności czy obrzękach. Korzenie natomiast znalazły zastosowanie w bólach gardła, kaszlu czy astmie.

LIŚCIE
Liście morwy białej są źródłem substancji biologicznie aktywnych – zawierają dużą ilość białka, tłuszczu, węglowodanów, błonnika, składników mineralnych, witamin i prowitamin, takich jak witamina C, z grupy B (B1, B2, B6), D, E, kwas foliowy, kwas nikotynowy (witamina PP), β-karoten, ksantofile. Zawierają ponadto aminokwasy egzogenne, takie jak metionina, treonina, lizyna, histydyna, leucyna i tryptofan, a także argininę, prolinę i kwas asparaginowy. Liście morwy są bogatym źródłem aż 14 polifenolowych związków Ekstrakty z liści zawierają znaczną ilość flawonoidów takich jak kwercetyna , rutyna, kempferol, astragalin, kwasy fenolowe i chlorogenowy. Całkowita zawartość tych związków waha się od 12,81 mg równoważników kwasu galusowego (GAE) / g suchej masy (sm) do 15,50 mg GAE / g suchej masy. Ponadto liście zawierają 18 alkaloidów polihydroksylowanych, w tym najbardziej popularna 1-deoksynojirymycyna (DNJ), której ilość mieści się w zakresie od 0,28 mg / g do 3,88 mg / g. Aktywność DNJ – analogu glukozy, działają regulująco na nienaturalne wysokie stężenia glukozy we krwi. Oprócz tego w wielu krajach liście morwy wykorzystuje się do przygotowania naparu o działaniu przeciwcukrzycowym. Napar ten hamuje działanie α-glikozydaz. W literaturze znajdujemy opisy wielu eksperymentów na zwierzętach wskazujących na potencjalne działanie hipoglikemizujące liści morwy białej. Z badań na szczurach z doświadczalną cukrzycą wynika, że poziom glukozy we krwi obniża się po 5 tygodniach doustnego podawania ekstraktów z liści morwy. Ekstrakt z liści morwy białej w dawce 600 mg/kg masy ciała wykazywał w tych badaniach działanie hipoglikemizujące u szczurów, regenerował również komórki β wysp Langerhansa. Z punktu widzenia przydatności preparatów z liści morwy w leczeniu chorób cywilizacyjnych na szczególną uwagę zasługuje przede wszystkim wykorzystanie liści morwy w chorobach układu sercowo-naczyniowego, chorobach neurologicznych oraz w chorobach metabolicznych, m.in. w cukrzycy i w miażdżycy. Antyoksydanty zawarte w liściach morwy zwiększają odporność lipoprotein na utlenianie, tym samym mogą zmniejszać nasilenie zmian miażdżycowych w naczyniach. Istnieją także przesłanki stwierdzenia, że liście morwy mogą mieć wpływ na zmniejszenie ryzyka wystąpienia choroby Alzheimera.
Dodatkowo wyciąg z liści działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo co może stanowić alternatywę dla syntetycznych antybiotyków.
Wyekstrahowany kwas gamma-aminomasłowy (GABA) z liści morwy białej także zasługuje na uwagę. Liczne badania przeprowadzone na GABA wykazały, że działa nie tylko jako neuroprzekaźnik hamujący u ssaków, ale także posiada wiele efektów farmakologicznych, w tym obniża ciśnienie krwi, działa przeciw-nowotworowo, jest dobrym przeciwutleniaczem, zmniejsza ból, poprawia sen i poprawa pamięci . Ponadto GABA jest stosowany jako uzupełnienie żywienia niedojrzałych osobników w celu promowania rozwoju umysłowego, a także powszechnie stosowane w przemyśle spożywczym jako suplement dla osób starszych . Badanie Hengwen Chen i wps. przeprowadzone na myszach miał na celu zbadanie wpływu GABA z liści mory na zmęczenie. Co otrzymano: „W niniejszym badaniu myszy płci męskiej NIH poddano doustne podawanie liści morwy z GABA przez 4 tygodnie. Pozytywne wyniki we wszystkich grupach zostały uzyskane zarówno w niskich i średnich dawkach, a pozytywne wyniki uzyskano również w grupie z dużą dwaką. Te wyniki wskazują, że zarówno w niskich i średnich dawek GABA poprawiła się zdolność wytrzymałości myszy. Co ważne, wyniki wykazały, że GABA wykazywały aktywność przeciw zmęczeniu”.

OWOCE

Owoce mory są również znaczące znaczenie w żywieniu człowieka . Wartości odżywcze kreują się następująco: białko to 1,55 g / 100 g suchej masy , zawartości lipidów 0,48 g / 100 g suchej masy , włókno surowe 1,47 g / 100 g suchej masy. Zawartość cukrów (W sumie 7,55 g / 100 g fw ), witaminę B2 ( ryboflawina , 0,088 mg / 100 g fw ) , niacyna (3,10 mg / 100 g fw ) , askorbinowy kwas (15,2 mg / 100 g)
Co więcej, morwy owoce są bogate w minerały. Takich jak azot, potas, wapń, magnez. Ponadto owoce morwy są bogate w związki fenolowe tym flawonole i kwasy fenolowe, jak antocyjany, zwłaszcza w przypadku ciemnych owoców. Łączne fenolowe zawierają owoce dystansowych Ponadto duża ilość alkaloidów (660 mg / 100 g) w świeżych owoców
Suszone owoce mają logicznie większe wartości, i tak białko na poziomie 4,2g/100g, węglowodany 74g/100g, tłuszcze 1,5g/100g, błonnik 12g/100g.
Badanie, które przypisuje owocu morwy białej działanie odchudzające: „Celem badań była ocena wpływu wyciągu z morwy białej w dietetycznym leczeniu niektórych pacjentów otyłych lub z nadwagą. 46 osób z nadwagą zakwalifikowano i podzielono na dwie podgrupy: pacjenci z obu podgrupach mieli identyczną zbilansowaną dietę 1300 kcal Grupa A otrzymała 2400 mg wyciągu z mory , grupa B otrzymuje placebo. Każda z grup miała okresy ważenia co 30, 60 i 90 dni leczenia. . W grupie A utrata masy ciała wynosiła około 9 kg w ciągu 3 miesięcy, co odpowiada około 10 procent początkowej masy i była znacznie wyższa niż w grupie B. Ponadto, krzywe glukozy i insuliny ochotników w grupie A pod koniec badania były niższe niż te, które przeprowadzono w czasie rejestracji. U 20 kobiet w grupie B leczonych tylko niskokaloryczną dietą i placebo, redukcja masy wynosiła średnio 3,2 kg, w przybliżeniu równej 3 procent początkowej masy. Ponadto, krzywe stężenia glukozy i insuliny wykazywały niewielki spadek w porównaniu z wartością wyjściową, ale nie tak znaczący, tak jak w grupie A . Obwód talii i obwód uda (u kobiet) zmniejszył się u wszystkich uczestników, oczywiście bardziej wyraźnie u osób, które straciły więcej kg. Wyciąg z białej japoński morwy może stanowić wiarygodny składnik terapii dietetycznej w leczeniu niektórych pacjentów otyłych lub z nadwagą”



NASIONA

Nasiona morwy zawierają 25% -35% oleju bogatego w cenne kwasy tłuszczowe z grupy omega- 3. Rozkład kwasów tłuszczowych wygląda następująco: kwas linolowy 76,84 % i kwas oleinowy 7,09 %, gdzie wykazują najwyższą zawartość . Śladowe ilości innych nienasyconych kwasów tłuszczowych jak kwas linolenowy , stearydonowy , eikozadienowy , eikozanowy i erukowegy.
Ponadto , korzeń kory morwy białej zawiera flawonoidy, alkaloidy.

Wszystkie właściwości mory białej pokazują, że roślina ta może być stosowana multi-kierunkowo. Liczne badania wskazują właściwości antyoksydacyjne z morwy białej w profilaktyce i leczeniu chorób, oraz propagowaniu zdrowego stylu życia styl życia. Korzystny efekt obserwuje się w przypadku ekstraktów otrzymanych z różne części rośliny. Systematyczna suplementacja w przeciwutleniacze gwarantuje ich optymalny poziom w organizmie. Uważa się, że żywność funkcjonalna jest najlepszym sposobem wprowadzenie egzogenicznych przeciwutleniaczy do ludzkiego organizmu. Tak więc coraz więcej producentów docenia wartość odżywczą i zdrowotną morwy białej i używa jej do produkcji produktów funkcjonalnych jak soki, czekolady, dodatek do Müsli, herbatki, konfitury,
innych zabiegów.

Piśmiennictwo
1. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25529706
2. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24750800
3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4515285/
4. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26213011
5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4705516/
6. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27059477
7. Kurier Medyczny- Diabetologia, Morwa biała - rola w walce z cukrzycą i otyłością, kwiecień 2013.
8. M. Łochyńska: Energy and Nutritional Properties of the White Mulberry (Morus alba L.), Journal of Agricultural Science and Technology A 5 (2015).
9. M.Przekor, E.Flaczyk: Morwa biała nieocenione znaczenie zdrowotne, Przemysł Spożywczy 2016.

Autor: Wojciech Ciepliński







Zmieniony przez - wojo zmc w dniu 2016-08-22 16:23:48
2
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

66kg, masa - urozmaicanie

Następny temat

Zapotrzebowanie kalorii

WHEY premium