SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Jak działa kortyzol?

temat działu:

Zdrowie i Uroda

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 456

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 45 Napisanych postów 0 Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 5

Chociaż wbrew obiegowym przekonaniom kortyzol nie jest „złym” hormonem, to bez wątpienia nadmierna jego aktywność jest czynnikiem, która wyraźnie odbija się na kondycji zdrowotnej organizmu, przy okazji ewidentnie utrudniając pracę nad sylwetką. Oprócz wielu, niezależnych od naszych działań, przyczyn zbyt dużej produkcji wspomnianego hormonu są też takie, które wynikają bezpośrednio lub pośrednio z naszego trybu życia.


Kortyzol w pigułce

Kortyzol nazywany bywa hormonem stresu głównie dlatego, iż jego poziom istotnie podnosi się w przypadku zaistnienia „niesprzyjających okoliczności”, czyli wystąpienia czynników stanowiących zagrożenie dla organizmu. Mówiąc wprost, bodźcem skłaniającym do wzrostu jego produkcji jest stres zarówno psychiczny, jak też fizyczny, czy nawet metaboliczny. Kortyzol inicjuje i nasila procesy kataboliczne, pobudzając rozkład glikogenu i stymulując rozpad białek mięśniowych. Zwłaszcza ten drugi skutek, przysporzył kortyzolowi tylu wrogów. Dodatkowo hormon ten nasila także proces glukoneogenezy, czyli  pobudza produkcję glukozy ze źródeł niecukrowych, a jednocześnie  hamuje jej odkładanie w postaci glikogenu. Opisana powyżej, biologiczna rola kortyzolu ma uzasadnienie i to nie jest tak, że hormon ten sam w sobie nam szkodzi. Jego nadmiar jednak dociska swoje piętno na naszym zdrowiu i na sylwetce.


Nadmiar kortyzolu – skutki dla sylwetki

Krótkotrwałe wzrosty poziomu kortyzolu spowodowane choćby chwilowym postem czy ciężkim treningiem  nie są czymś złym. Sytuacja diametralnie się zmienia przy nadmiernej produkcji tego hormonu. W przypadku przedłużonej ekspozycji tkanek i narządów na działanie kortyzolu, paradoksalnie może dochodzić do sytuacji, w której w większym stopniu rozkładana jest tkanka mięśniowa niż tłuszczowa, co niekorzystnie odbija się na kompozycji sylwetki. Dodajmy do tego jeszcze niekorzystny wpływ kortyzolu na wrażliwość insulinową i mamy receptę na to jak zdekomponować sylwetkę w „skinny fat”. Mając ten fakt na uwadze warto wypunktować jakie czynniki mają wpływ na wzrost aktywności wspomnianego hormonu.


Przeczytaj całość na PoTreningu: http://potreningu.pl/articles/4904/jak-dziala-kortyzol 
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

bule w klatce piersiowej

Następny temat

ALKOHOL A AZIMYCIN

WHEY premium