SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Izolat białka serwatkowego

temat działu:

Odżywki i suplementy

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 6474

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
TomQ-MAG Fizjoterapeuta Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 12034 Napisanych postów 160423 Wiek 35 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 1234343


Izolat białka serwatkowego jest to produkt białkowy pozyskiwany z mleka, który charakteryzuje się znacznym oczyszczeniem surowca od pozostałych komponentów takich jak węglowodany (cukier laktoza) oraz tłuszcze. Podczas jego produkcji dąży się do uzyskania jak najlepszej jakości produktu, który charakteryzował będzie się delikatnym smakiem, lepszą rozpuszczalnością niż w przypadku koncentratu, a co najważniejsze większą zawartością aminokwasów.

Czym na tle białek wyróżnia się izolat białka serwatkowego?
WPI charakteryzuje większa koncentracja białka mieszczącą się w granicach do 90% masy odżywki. Większa ilość protein przekłada się z kolei na większe stężenie aminokwasów EAA, w tym aminokwasów rozgałęzionych BCAA. Ma to znaczenie z punktu widzenia odpowiedzi organizmu, pod kątem działania anabolicznego, co związane jest m.in. z ilością leucyny, która to stymuluje i inicjuje proces syntezy białkowej. Ilość białka jaka jest zawarta w sugerowanej porcji (zazwyczaj jest to 30g proszku) ma również znaczenie z punktu widzenia osiągnięcia progu leucytowego.
Dodatkowo dobrej jakości izolat białka serwatkowego, może posiadać krótsze łańcuchy peptydów białkowych, co będzie przekładało się na szybszą strawność i lepszą wchłanialność.

Analizując więc skład białka, na przykładzie białka ALLNUTRITION Isolate Protein:
Zawartość składników odżywczych na porcje 30g wynosi:
Wartość kaloryczna 109 kcal
Tłuszcze 0,4g (w tym nasycone 0,3g)
Węglowodany 0,8g ( w tym cukry 0,6g)
Białko 25,5g

Jak można zauważyć ilość tłuszczy to tylko 0,4g na porcje, a węglowodanów 0,8g w tym 0,6g laktozy. Jest to dobry wynik w kontekście izolatów białka serwatkowego, sprawiający, że nawet osoba borykająca się z problemem nietolerancji laktozy, nie powinna odczuwać negatywnych skutków stosowania odżywki.

Na czym polega proces technologiczny pozyskiwania izolatu?
Jak zostało wspomniane we wstępie, produkcja izolatu od produkcji wpc, różni się większym oczyszczeniem z pozostałych składników pokarmowych. Dokładniejsza filtracja surowca, sprawia, że uzyskujemy czystszy surowiec. Można więc stwierdzić, że WPI jest bardziej przetworzonym produktem, niż wpc – jednak w tym przypadku ma to znaczenie pozytywne.
Wybierając odżywkę białkową WPI, zdecydowanie powinniśmy się kierować przy jej zakupie informacją czy została pozyskiwana w wyniku procesu CFM. Proces pozyskiwania protein w wyniku CFM (Cross Flow Microfiltration), charakteryzuje się pozyskiwaniem białka w niskich temperaturach. Dzięki tej metodzie, odżywka zachowuje swoją pełną wartość biologiczną, jak zawartość aktywnych frakcji białkowych takich jak np.: beta-laktoglobuliny czy alfa-laktoalbuminy.


Kto może skorzystać z zamiany WPC na WPI?
Po izolat białka serwatkowego powinni sięgnąć wszystkie osoby, którym zależy na wysokiej jakości białku, pozbawionego laktozy i tłuszczu. Jest to szczególnie istotne z punktu widzenia osób borykających się z problemem nietolerancji laktozy. Po klasycznym WPC osoby te mogą odczuwać dolegliwości płynące z układu trawiennego jak: bóle brzucha, wzdęcia, a nawet biegunka. Zamiana WPC na WPI może wyeliminować ten problem.

Producenci często dodatkowo umieszczają enzym laktazy w produkcie białkowym, jednak trudno jednoznacznie określić czy jest to zabieg mający na celu wspomóc problemy trawienne osób stosujących białko, czy zamaskowanie gorszej jakości surowiec, który jednak posiada znaczne ilości laktozy.

Szybsza strawność białka ma dość istotne znaczenie w kontekście zastosowania produktu około treningowo lub między sesjami treningowymi. Zwłaszcza wtedy, gdy pomiędzy treningami jest krótki odstęp czasowy i obciążenie układu pokarmowego w tych okresach nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem.

Czas wchłaniania WPI.
WPI ze względu na wysoką zawartość białka oraz minimalną zawartość węglowodanów i tłuszczy charakteryzuje się szybszym trawieniem, przez co aminokwasy trafiają szybciej do krwiobiegu. Z punktu widzenia osoby trenującej amatorsko może nie mieć to zupełnie znaczenia, jednak sportowcy wyczynowi, których kariera składa się z wielu drobnych elementów, kilka punktów procentowych może być przydatne. Wg badań naukowych WPI opuszcza żołądek po około 18 minutach, jest to wynik bardzo dobry. Wiemy dzięki temu w jakim okresie czasu przed treningowo, lub między treningowo rozplanować suplementacje, by nie upośledzić trawienia ze względu na trening i zmiany przepływu krwi w układzie krwionośnym.



Zastosowanie praktyczne.
W praktyce sportowej wykorzystanie izolatu białka serwatkowego znalazło swoje miejsce jako szybkosprawne źródło protein, które wypijane jest po zakończonej sesji treningowej. Często uzupełniane dodatkiem węglowodanów. Jest to ruch, który ma za zadanie podnieść anabolizm naszego ustroju, poprzez dostarczenie wysokiej dawki leucyny w obecności pozostałych aminokwasów EAA, wpływających na przyspieszenie regeneracji oraz odbudowy tkanki mięśniowej. Dodatkowo wypicie WPI po treningu wpisuje się w zasady wykorzystania tzw. okna anabolicznego, czyli okresu, w którym absorpcja składników pokarmowych jest podwyższona. Ten stan jest ograniczony czasowo, stąd zasada by jak najszybciej uzupełnić zapasy energii i składników budulcowych.

Zazwyczaj WPI spotkamy w arsenale suplementacyjnym kulturystów, osób z branży fitness startujących w sportach sylwetkowych, zawodników sportów walki. Wykorzystują oni produkty białkowe oparte na izolatach głownie w okresie budowania formy pod zawody sportowe, ze względu na wysoką jakość surowca i minimalny udział pozostałych składowych białka, co pozwala na szczegółową kontrolę diety przed startowej bez strachu o złe zbilansowanie i dostarczenie nadmiaru kalorii.

Dodatkowo izolaty wykorzystywane są chętnie przez osoby cierpiące na wszelkiego rodzaju nietolerancje pokarmowe, co często powiązane jest z brakiem enzymu laktazy w organizmie. WPI będzie dla nich wyborem koniecznym, pozbawiającym dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Lekkostrawność białka przydaje się również w stanach chorobowych, problemach żołądkowych, czy upośledzeniach trawienia i wchłaniania. Mogą być też podawane z powodzeniem u osób starszych borykających się z problemem braku apetytu, gdzie często dochodzi u nich do niedożywienia i przyspieszenia procesów sarkopenii.

Z powodzeniem izolat białka wykorzystywany również może być jako dodatek do ciast, deserów, szejków oraz jako uzupełnienie codziennej diety. Stanowią znakomitą formę urozmaicenia diety, zwłaszcza redukcyjnej, nie tylko ze względu na skład, ale i walory smakowe.

Jak stosować?
Sugerując się przede wszystkim zapotrzebowaniem dobowym na proteiny. Jednak w kontekście pory dnia i timingu około treningowego opcją optymalną będzie okres po zakończonej sesji treningowej. Jeżeli mowa o zastosowaniu przed treningowym, tutaj WPI sprawdzi się jako skuteczny antykatabolik, wspomagając metabolizm organizmu, podnosząc koncentrację aminokwasów w krwiobiegu. Ważne jest by oszacować czas spożycia odżywki z momentem jej opuszczenia przez żołądek, by nie dochodziło do sytuacji, że na treningu czujecie dyskomfort związany z „przelewaniem” płynu wewnątrz brzucha.

W jakich produktach znajdziemy WPI?
-mieszanki białkowe - blendy
-batony białkowe
-gainery (odżywki białkowo-węglowodanowe)
-aminokwasy całodzienne
-odżywki typu post workout
-preparaty regeneracyjne
-napoje białkowe





Zmieniony przez - mkrawiec w dniu 2016-10-12 16:03:25
1

Prowadzenie on-line, trening, dieta, suplementacja https://www.instagram.com/tomq.bb
[email protected]

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

spalacze tłuszczu

Następny temat

BA+ Kreatyna [Dawkowanie]

WHEY premium