SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Ocet jabłkowy i jego właściwości

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 1868

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
eveline Trener personalny Moderator
Ekspert
Szacuny 1440 Napisanych postów 15979 Wiek 36 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 230563
Ocet jabłkowy


1. Jak powstaje ocet jabłkowy
2. Właściwości
3. Korzyści ze stosowania octu
4. Zastosowanie octu
5. Przepis na samodzielne wykonanie

Ocet jabłkowy znany jest i stosowany od wieków. Wzmianki o nim pochodzą nawet ze starożytności jako środek do konserwowania mięsa, dodatek do kąpieli czy jako napój zmieszany z wodą gaszący pragnienie. Sam ojciec medycyny – Hipokrates opisywał ocet jabłkowy jako środek leczniczy np. dróg oddechowych.

Jak powstaje ocet jabłkowy?

Ocet jabłkowy to produkt fermentacji, czyli procesu w którym cukry znajdujące się w owocu rozkładane są przez bakterie octowe i drożdże. Cukry przekształcane są w alkohol i jeśli fermentacja przebiega poprawnie powstaje ocet.
Niektórzy producenci poddają ocet destylacji co usuwa wiele pożytecznych składników odżywczych, zatem jeśli kupujemy ocet jabłkowy sprawdźmy najpierw czy w produkcie unosi się osad – dzięki temu spożycie octu przyniesie nam korzyści. Dobrze jest poszukać produktów ekologicznych, bez dodatków chemicznych i konserwantów, niepasteryzowanych i niefiltrowanych.

Właściwości octu jabłkowego

W skład octu wchodzi m.in. potas, sód, krzem, magnez, fluor, chlor, żelazo, miedź, fosfor, siarka oraz witaminy z grupy A, B, C, E, P – jest więc źródłem wielu cennych dla nas składników odżywczych. Dodatkowo zawiera także beta karoten, kwas mlekowy, cytrynowy i octowy. Takie zestawienie związków pomaga nam oczyścić organizm z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Oddziałuje pozytywnie na nasz układ immunologiczny, naczynia krwionośne, florę bakteryjną. Reguluje gospodarkę kwasowo-zasadową.

Jakie są korzyści stosowania octu jabłkowego?
- poprawa perystaltyki jelit, leczy zaparcia
- przyspieszony metabolizm komórkowy
- mniejsze ryzyko miażdżycy
- ochrona układu moczowego przed infekcjami
- większa odporność organizmu
- lepsza regeneracja skóry, pomaga w leczeniu trądziku
- chroni przed zatruciem pokarmowym
- pomaga w walce z alergiami

Kilka zastosowań octu jabłkowego

Nieświeży oddech – dzięki właściwościom kwasowym, ocet jabłkowy stanowi dobre lekarstwo na nieświeży oddech. Z połowy łyżki i szklanki wody otrzymamy płukankę do gardła.

Zapach ciała – ocet zmniejsza pH skóry na taki, w którym giną bakterie powodujące nieprzyjemny zapach. Można go dodać do kąpieli lub do miski z wodą aby zlikwidować nieprzyjemny zapach stóp. Takie kąpiele można robić raz w tygodniu po 15 min. Wystarczy do miski z ciepłą wodą dodać 1/3 kubka octu, lub cały kubek do wanny.

Astma – ocet rozszerza naczynia krwionośne i dzięki temu usprawnia oddychanie. W przypadku astmy zaleca się by wykonywać nacieranie lub okłady na klatce piersiowej i plecach – najlepiej na początku ataku astmy lub w trudniejszych chwilach.

Angina – charakteryzuje się bólem gardła i zapaleniem migdałków a dzięki właściwościom antyseptycznym i antybakteryjnym octu można przygotować płukankę do gardła, która wspomoże proces leczenia.

Problemy trawienne – ocet jabłkowy często stosowany jest przy zatruciach pokarmowych, ale też problemach takich jak wzdęcia, zaparcia. Dodając do szklanki ciepłej wody łyżkę octu i opcjonalnie odrobinę cytryny i miodu otrzymamy napój, który wspomoże pracę układu trawiennego. Taki roztwór można pić rano na czczo.

Rany, oparzenia – działanie octu to również odkażanie i wspomaganie gojenia się skóry.

Ocet jabłkowy można również przygotować samodzielnie – jak go wykonać?

Co potrzebujemy:
- nóż, blender lub maszynka do mięsa
- tetra lub inna tkanina do wyciśnięcia soku
- słoik, miskę
- jabłka – co najmniej trzy różne odmiany, im więcej rodzajów tym smaczniejszy smak octu
Sposób wykonania:
Wszystkie urządzenia, które będą wykorzystywane do produkcji octu muszą być dokładnie umyte – najlepiej ciepłą wodą z octem spirytusowym (detergenty mogą się przedostać do octu i go zniszczyć). Umyte i wysuszone jabłka należy drobno pokroić i usunąć wszelkie mankamenty, można je też zmielić będzie wówczas łatwiej wycisnąć sok. Następnie należy odcedzić sok przez tetrę.
Uzyskany sok przelewamy do słoika, przykrywamy tkaniną by nic z zewnątrz nie przedostało się do roztworu i odstawiamy w ciemne miejsce na min. 4 tygodnie. Optymalną temperaturą dla roztworu będzie 7 do 15 stopni Celsjusza. Jeśli fermentacja będzie zachodzić prawidłowo na powierzchni octu pojawią się bąbelki i zapach alkoholu.
Kolejny proces to faza kwaszenia. Ocet należy ponownie przecedzić przez gęstą tkaninę i wlać do czystego słoja. Ponownie przykrywamy tkaniną i odstawiamy w chłodne miejsce na kolejne min. 4 tygodnie.
Na powierzchni octu pojawi się tzw. „matka”, która ma za zadanie przemienić alkohol w ocet. Żeby sprawdzić czy ocet jest już gotowy trzeba go co jakiś czas próbować, ale delikatnie by nie uszkodzić „matki”.






Zmieniony przez - eveline w dniu 2016-12-23 08:02:42
2
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Redukcja tkanki tłuszczowej - brak efektów

Następny temat

Dieta redukcyjna do oceny, 85kg

WHEY premium