SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

o kontuzjach

temat działu:

Trening dla zaawansowanych

słowa kluczowe:

Ilość wyświetleń tematu: 5448

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 6 Napisanych postów 849 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 6435
Tekst poświęciłem częściowo na urazy mogące powstać na sali i te w terenie, podczas np. wędrówek górskich. Bardzo często kontuzje wynikają ze złej rozgrzewki, złej metodyki prowadzenia treningu, czy też podatności ćwiczącego (uraz w przeszłości, nadwaga, ograniczenia ruchowe, brak umiejętności upadania na ziemię, amortyzacji, ruchomości stawów, wpływu wieku, braku doświadczenia itp.).

Sam, osobiście tysiące razy miałem "mocny kontakt" z ziemią - jeżdżąc na rowerze, nartach, grając w siatkówkę czy też właśnie trenując sztuki walki. I co? I jakoś wyszedłem bez szwanku - jestem pewien - że w tych samych okolicznościach większość niewytrenowanych ludzi - połamałaby ręce, nogi czy skręciła kark. Ostatnio widziałem sytuację - mogę podać jako przykład: kobieta gra w siatkówkę - upadając (na własne życzenie - starając się odebrać serw) skręca staw skokowy, pojawia się silny obrzęk - noga do gipsu na 3 tygodnie. Zawodnik wytrenowany - upadając dziesiątki razy w ciągu meczu - nie ma nawet otarć!!! Wystarczy też chociażby popatrzeć na ewolucje jakie wykonują piłkarze...



Wyróżniamy dwa rodzaje kontuzji:

1) powstałe w wyniku długotrwałego, stopniowego zużycia materiału - praktycznie nieodwracalne np. kolana, inne stawy. Wynikają z metodyki treningowe - kopanie w powietrze etc.

2) powstałe w wyniku wypadku: stłuczenia, otarcia, rany cięte, kłute, szarpane, skręcenia stawów, zwichnięcia, złamania, uszkodzenia: scięgien, wiązadeł, mięśni.

Najczęstsze urazy na sali treningowej to: stłuczenia, otarcia, uszkodzenia: scięgien, wiązadeł, mięśni, skręcenia stawów, zwichnięcia.


Stłuczenie

lek. med. Paweł Walasek: To jedno z najczęstszych obrażeń. Powstaje na skutek działania siły skierowanej bezpośrednio na tkanki miękkie, takie jak tkanka podskórna, mięśnie. Siła upadku (np. z roweru) powoduje, że dochodzi do uszkodzenia drobnych naczyń krwionośnych, czego skutkiem jest wystąpienie krwiaka i obrzęku. Wynaczynionej krwi (krwiaka) w pierwszych chwilach nie widać, potem dochodzi do jego resorpcji, co objawia się zmianami kolorów miejsca urazu, z ciemnogranatowego przez odcienie brązu do żółtego. Tak właśnie rozkładana jest przez organizm hemoglobina, składnik czerwonych krwinek. Uderzenie przyczynia się również do podrażnienia receptorów bólowych.

- Aby złagodzić dolegliwości, należy jak najszybciej położyć na bolące miejsce zimny okład, najlepiej z lodu. Zimno powoduje obkurczanie naczynek krwionośnych, zapobiegając narastaniu krwiaka i łagodzi ból.

- Następnie bolące miejsce można posmarować kremem przeciwobrzękowym i przeciwbólowym, np. Altix, Aescin. Na bolące miejsca wskazane są również okłady z altacetu. Działa on przeciwobrzękowo i wspomaga wchłanianie krwiaka.

- Pamiętajmy jednak, że okłady te muszą być wysychające. Niedopuszczalne jest przykrywanie ich folią, co, niestety, jeszcze jest powszechnie stosowane. Postępowanie takie powoduje macerację i uszkodzenie naskórka, co może być przyczyną powikłań.

- W aptekach dostępne są żele, które w swym składzie zawierają heparynę lub wyciąg z kasztanowca i szybko rozprawią się z kolorowym krwiakiem na skórze.

Maciek: każdy trenujący sztuki walki jest na tyle odporny - że nader częste stłuczenia nie robią na nim większego wrażenia. Tylko wystąpienie krwiaka i obrzęku powinno być powodem interwencji.



Otarcia

lek. med. Paweł Walasek: Spośród różnego rodzaju ran najpowszechniejsze są wszelkie otarcia naskórka, kiedy to z dużym impetem się przewracamy. Najczęściej są to rany zabrudzone, powstałe po kontakcie z betonem, asfaltem czy ziemią. Dlatego też wymagają dokładnego umycia i dezynfekcji.

- Ranę taką należy staranie oczyścić, obficie spłukać wodą, zmyć drobiny ziemi i piasku, a następnie zdezynfekować wodą utlenioną. Brzegi rany powinno się przetrzeć spirytusem. Trochę zapomniany, a stosowany już przez nasze babcie, roztwór jodyny dobrze wysusza i dezynfekuje ranę. Jego mankamentem jest to, że barwi skórę, utrudniając późniejszą ocenę gojenia.

- Obecnie w aptekach dostępne są gotowe opatrunki, zawierające w swym składzie jodynę, np. Inadine. Opatrunek taki zapewnia docieranie jodyny w głąb rany, a stałe, powolne uwalnianie jodu niszczy komórki bakteryjne i zapewnia antyseptyczne środowisko, chroniące przed zakażeniami.

- W tradycyjnym postępowaniu ranę przykrywamy jałowym gazikiem, który najczęściej mocujemy do skóry plastrem.

- W przypadku ran bardzo zabrudzonych, zwłaszcza po kontakcie z ziemią, należy pamiętać o profilaktyce przeciwtężcowej. Osobom, które nie mają adnotacji w książeczce zdrowia na temat aktualnego szczepienia, należy podać anatoksynę przeciwtężcową. Nie wolno tego zaniedbać, gdyż konsekwencje mogą być poważne.

Maciek: zupełnie pominiętą kwestią przez Pawła Walaska - jest powstanie otarcie przy długotrwałym działaniu np. obuwia. Tego typu urazy mogą rozwijać się stopniowo i prowadzić do bardzo ciężkich zakażeń. Szczególnie łatwo można to zaobserwować przy wędrówkach w górach - chodzę po górskich szlakach już około 12 lat. Kilkukrotnie przytrafiły mi się otarcia. Oczywiście, to co pojawia się w górach niekoniecznie musi się zjawić na nizinach! W górach znacznie częściej zdarzają się urazy z powodu:

=> obciążenia (jeśli chodzi się z plecakiem),

=> różnic wysokości i nachylenia terenu - pracują inne części buta i stopy,

=> kamieni, twardości gruntu (przykład: schodziłem w swoim czasie z Krywania - 2494 npm - z powodu kamienistej trasy na stopach pojawiły się otarcia - mimo iż buty były już solidnie znoszone i sprawdzone),

Jak uniknąć tego typu problemów?

=> Dobierz wygodne obuwie, nie ocierające. Przed wyruszeniem na trasę - buty powinny być używane przynajmniej kilka miesięcy i sprawdzone - poprzez długotrwałe marsze, biegi . Szczególnie groźne są buty wojskowe - z powodu twardości skóry

W góry OBOWIĄZKOWO BUTY WYSOKIE TZN. POWYŻEJ KOSTKI !! - chronią one przed urazami, skręceniami, uderzeniami kamieni itp.

=> Stosuj grube skarpetki - najlepiej 2 pary - z tego jedne powinny być solidne, wełniane (drugie bawełniane). Skarpetki wełniane nosi się niezależnie od tego czy jest lato czy zima,

=> NIGDY nie lekceważ otarcia - w górach tego typu uraz zwykle się pogłębia i pogarsza, "twardziele" kończą zwykle w szpitalu, gdy masz otartą nogę - zrezygnuj z dalszej wędrówki!


Uszkodzenia: scięgien, wiązadeł, mięśni

Wynikają przeważnie ze złej rozgrzewki. Nie wolno się rozciągać, trenować siłowo - słowem podejmować jakiejkolwiek aktywności fizycznej - mając nie rozgrzane scięgna, mięśnie ... Zawsze należy też pamiętać o stopniowaniu wysiłku.

Sam widziałem, jak gość na TKD zrobił mocny wymach nogą w przód i padł na ziemię - uszkodzenie scięgień.





Skręcenia stawów, zwichnięcia.

lek. med. Paweł Walasek: Innymi bardzo częstymi kontuzjami, z którymi należy się zgłaszać do do ortopedy, są różnego stopnia skręcenia stawów. Staw to niczym zawias albo przegub, który umożliwia naszemu ciału ruch. Każdy staw jest otoczony torebką stawową i systemem więzadeł, zapewniających mu zwartość i stabilność. W momencie zadziałania siły skrętnej na staw (np. podczas górskich wędrówek lub gry w piłkę, gdy źle postawimy stopę) dochodzi do naciągnięcia, naderwania bądź całkowitego zerwania aparatu torebkowo-więzadłowego. Typowymi objawami skręcenia jest szybko pojawiający się obrzęk, krwiak i bólowe unieruchomienie skręconego stawu. Najczęściej obserwuje się skręcenia stawu skokowego, kolanowego i drobnych stawów ręki.

W momencie powstania urazu pamiętajmy, by zdjąć z urażonej kończyny obuwie, biżuterię, zegarek. Narastający obrzęk może uniemożliwić ich późniejsze zdjęcie, a dodatkowo ucisk przez nie wywierany przyczynia się do zaburzeń krążenia, które wzmaga narastanie obrzęku. - Walka z obrzękiem jest początkowo naszym zasadniczym celem. Dlatego też unieśmy uszkodzony staw powyżej poziomu serca, np. załóżmy rękę na temblaku, podeprzyjmy stopę na krześle. Wskazane są również okłady z lodu na bolący staw. Zimno ma działanie przeciwbólowe i obkurcza naczynia krwionośne, zmniejszając opuchliznę.

- Nie należy mocno opasywać bolącego stawu bandażem elastycznym, gdyż zbyt duży ucisk może prowadzić do wspomnianych zaburzeń krążenia. Działanie przeciwobrzękowe mają okłady z altacetu (czyli płynu burowa - Liq.Aluminii acetici - przyp. Maciek; dawkowanie wg opisu na opakowaniu), roztwory wody z octem. Przypominam, że muszą to być okłady wysychające.

- Gdy mimo zastosowanego leczenia ból uniemożliwia normalny ruch, a obrzęk narasta, nie można zwlekać z wizytą u lekarza. Badanie umożliwi ocenę stopnia uszkodzenia, a lekarz może zlecić wykonanie zdjęcia radiologicznego, które pozwoli wykluczyć pęknięcie czy złamanie kości. Leczenie zależy od stopnia uszkodzenia. W mniejszych urazach wystarczy czasowe ograniczenie aktywności fizycznej, z uwzględnieniem bolącego stawu. W poważniejszych przypadkach konieczne jest unieruchomienie w opatrunku gipsowym na ok. 2-3 tygodnie.

*******************************

"Tekst zamieszczony powyżej w całości pochodzi ze strony Combatives & Taekwon-do znajdującej się pod adresem http://www.itf.prv.pl/ Wszelkie prawa zastrzeżone, All rights reserved."

łykaj, s*** jak smoka nie śpij, gdzie twój urok niewieści?

Đon Kamikaze
**********
SFD user

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 6 Napisanych postów 849 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 6435
nie wiem czy to było. Jak szukałem to niewidziałem, a jak to było to przepraszam.
Pozdrowienia!


**********
SFD user

Đon Kamikaze
**********
SFD user

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 1 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 2
KIlka lat temu skrecilam sobie kostke 2 razy w tym samym miejscu i do tej pory odczuwam niestabilnosc kostki jak poruszam sie .Wczesniej jakos nie przeszkadzalo mi to.
Pare razy zdarzylo mi sie upasc na ziemie jak szlam ,nawet nie wiedzialm jak to sie stalo bo bylo szybko i bez bolu.Przypuszczam,ze moze to byc zwiazane z kostka.I to mnie martwi bo przed upadkiem nie zauwazylam nic niepokojacego. Wz eszlym tygodniu upadlam w pracy jak nioslam cos ,nie wiem jak to sie stalo,ale upadlam na kolana .Upadek nie wiadomo skad.Tak jakby w trakcie chodu cos wyskoczylo.

Czy ktos mial podobne zdarzenaia ?I co powinnam zrobic ?Moze jakies cwiczenia wzmacniajace miesni kostki?Mieszkam za granica i zabardzo nie moge pojsc gdzies na rechabilitacje .
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Jak trenować - trening siłowy, siłowo-szybkosciowy, technika, opisy.

Następny temat

szukam silki w wrocku !!!

WHEY premium