SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Ryzyko rozwoju chorób nowotworowych u pacjentów leczonych w dzieciństwie HGH

temat działu:

Doping

Ilość wyświetleń tematu: 731

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
flex1976 Trener Personalny Moderator
Ekspert
Szacuny 9050 Napisanych postów 82727 Wiek 48 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 699737
Taka ciekawostka .
Na łamach The Journal of Clinical Endocrynology & Metabolism w lutym 2017 r. ukazała się praca przedstawiająca wyniki badania przeprowadzonego przez Swerdlowa i wsp., mającego na celu zweryfikowanie hipotezy o karcinogennym działaniu rekombinowanego ludzkiego hormonu wzrostu (ang. recombinant human growth hormone, r-hGH). Badanie zostało przeprowadzone przez zespół europejskich badaczy w celu zweryfikowania hipotezy o potencjalnym większym ryzyku rozwoju chorób nowotworowych u pacjentów otrzymujących hormon wzrostu. Obawy dotyczące takiego działania niepożądanego wynikały z zaobserwowania zwiększającego stężenie IGF-1 działania hormonu wzrostu (in vitro zaobserwowano mitogenne i antyapoptotyczne działanie IGF-1), wyższego stężenia hormonu wzrostu w surowicy u pacjentów z rakiem piersi, jelita grubego i gruczołu krokowego oraz wyższego ryzyka chorób nowotworowych u osób z akromegalią. Dodatkowo zaobserwowano zwiększone ryzyko rozwoju drugiego pierwotnego nowotworu złośliwego u dzieci otrzymujących hormon wzrostu po zakończeniu leczenia onkologicznego[1],[2].

Wieloośrodkowe badanie kohortowe SAGhE (Safety and Appropriateness of Growth Hormone Treatments in Europe) zostało przeprowadzone z udziałem dużej grupy pacjentów (n = 23,984) z 8 europejskich państw, którzy byli w dzieciństwie leczeni r-hGH. Z analizy wyłączono osoby z jednostkami chorobowymi często związanymi z koniecznością podawania hormonu wzrostu, które jednocześnie predysponują do rozwoju chorób nowotworowych (np. neurofibromatoza). Dane dotyczące zapadalności na nowotwory w analizowanej kohorcie porównano z zapadalnością na choroby nowotworowe w odpowiednich państwach.

Śmiertelność związana z chorobami nowotworowymi i zapadalność na nie w całej badanej kohorcie była 13-krotnie i 2-krotnie wyższa niż w populacji ogólnej. Zaobserwowano, że podwyższone ryzyko chorób nowotworowych w całej kohorcie wynikało w znacznej mierze z występowania drugiego pierwotnego nowotworu złośliwego u dzieci wcześniej leczonych onkologicznie i które z tego powodu wymagały leczenia hormonem wzrostu (13% uczestników). Ryzyko choroby nowotworowej nie było związane z długością ani całkowitą otrzymaną dawką hormonu wzrostu w całej kohorcie, natomiast w przypadku analizy danych pacjentów chorujących wcześniej onkologicznie odnotowano związek między tym ryzykiem a dzienną dawką r-hGH.

W badaniu nie stwierdzono występowania podwyższonego ryzyka rozwoju chorób nowotworowych u osób, które otrzymywały w dzieciństwie hormon wzrostu z powodu rozpoznanego izolowanego niedoboru wzrostu (bez innych istotnych chorób; 52% uczestników). U pacjentów leczonych hormonem wzrostu, u których nie występował izolowany niedobór wzrostu i którzy wcześniej nie chorowali onkologicznie, stwierdzono natomiast podwyższone ryzyko rozwoju i śmiertelności związanej z chorobami nowotworowymi, a także zwiększoną zapadalność na nowotwory kości i raka pęcherza moczowego.

Na podstawie zebranych danych i wyników ich analizy, w szczególności stwierdzenia braku związku pomiędzy dawką r-hGH a ryzykiem chorób nowotworowych oraz porównywalnym ryzykiem rozwoju nowotworu u pacjentów z izolowanym niedoborem wzrostu leczonych hormonem wzrostu a ryzykiem w ogólnej populacji, autorzy sugerują, że nie występuje związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy stosowanym leczeniem a chorobami nowotworowymi. Wyniki badania wskazują na brak karcinogennego działania r-hGH, jednak, jak podsumowują Swerdlow i wsp., ryzyko rozwoju chorób nowotworowych u pacjentów pediatrycznych leczonych onkologicznie przed rozpoczęciem terapii hormonem wzrostu musi być dodatkowo przebadane.
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 14985 Napisanych postów 31298 Wiek 36 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 211958
No i gra . Szkoda , ze jest kilka niewiadomych . Takich jak dawki i okres przyjmowania hgh przez badanych .

omerta 2

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
lodzianin1 Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 94766 Napisanych postów 364747 Wiek 48 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 1669983
Ciekawe info ciekawe jak to wygląda jak hgh jest podawane w dawce, "doping owej"

treningi,suplementacja,odblokowanie [email protected]

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
flex1976 Trener Personalny Moderator
Ekspert
Szacuny 9050 Napisanych postów 82727 Wiek 48 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 699737
Lepiej nie wiedzieć
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
e-lite Moderator
Ekspert
Szacuny 3612 Napisanych postów 36540 Wiek 42 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 260908
Ciekawe właśnie przy wyższych dawkach . Choć za wesoło to nie wyglada
1
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

HGH i peptydy - działanie antiaging

Następny temat

Flak - co zbadac

WHEY premium