SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Kalistenika na siłowni

temat działu:

Szybkie pytania bez logowania

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 1054

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 2 Wiek 23 lat Na forum 3 lata Przeczytanych tematów 17
Sytuacja wygląda tak, trenuje siłowo już około 2/3 lat i chciałbym się spróbować w kalistenice, problem w tym, że nie mam w pobliżu żadnego miejsca do street workoutu i tu moje pytanie czy dałoby się ćwiczyć podstawy do tego na siłowni? Bardzo możliwe, że za jakiś czas będę miał dostęp do miejsc przeznaczonych na kalistenike, ale chciałbym już coś robić w tym kierunku. Tylko nie wiem jakie ćwiczenia wykonywać w jakich seriach, powtórzeniach i z jakim obciążeniem. I chyba największa niewiadoma dla mnie co z nogami? :D Słyszałem, że to jest zbędny ciężar przez co nie wiem też czy robić te nogi z mniejszym obciążeniem czy w ogóle odpuścić na jakiś czas, albo jakoś inaczej je ćwiczyć? I ostatnia sprawa. Jestem na redukcji, aktualnie waże 85kg przy wzroście 185cm, słyszałem, że lepiej, żebym ważył koło 75kg i pozbywam się też zbędnego tłuszczu, aktualnie mam 15%, chciałbym zejść do 12% lub 10% i też nie wiem czy na pewno taka waga będzie odpowiednia itp. Proszę o pomoc od kogoś kto jest trochę obeznany w temacie i ćwiczy kalistenike :D
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
FighterX Moderator
Ekspert
Szacuny 24264 Napisanych postów 25217 Wiek 35 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 1020276
Cześć!

Podstawowym sprzętem do rozpoczęcia kalisteniki jest drążek i poręcze, tudzież kółka gimnastyczne. Nie będę Cię okłamywał, że na początek nie będziesz robił nie wiadomo jakich ewolucji, kalistenika to forma gimnastyki, a w gimnastyce zaczyna się od wzmacniania stawów a następnie od ćwiczeń z kategorii "B", czyli najłatwiejszych. Powiem nawet, że zaczniesz od ćwiczeń takich jak podciąganie na drążku z bardzo wolną fazą opuszczania (do 15-20 sekund), wejścia siłowe na drążek (ang. Muscle Up - który jest świętym gralem CrossFit, a w gimnastyce nie jest nawet uważany za umiejętność, bo to wejście na kółka do rozpoczęcia swojej akrobacji) itp.

To są typowe podstawy do rozpoczęcia takiego treningu, oczywiście wszystko z pełną kontrolą ciała i budowanie poprawnej techniki. Jesteś osobą wysoką, więc dźwignie w ćwiczeniach będą duże i będzie Ci zdecydowanie ciężej wypracować pewne nawyki i poprawną technikę. Kolejną rzeczą, jest mobilność w obręczy barkowej, która musi być bardzo dobra. Zanim zaczniesz wykonywać ćwiczenia, o których pisałem powyżej, powinieneś pracować nad mobilnością obręczy barkowej, ćwiczeniem które uwielbiają gimnastycy jest dyslokacja barków z tyczką, gdzie chwyt sukcesywnie się zmniejsza (raz na miesiąc), a następnie dodaje obciążenie. Gdy nie jesteś w stanie wykonać tego ćwiczenia z tyczką zrób je z gumą i sukcesywnie zwężaj chwyt, następnie przejdź do tyczki. Poniżej możesz zobaczyć obie wersje ćwiczenia.






Nogi to temat dość kontrowersyjny w gimnastyce i powinieneś pomyśleć bardziej o ćwiczeniach eksplozywnych takich jak - skoki w dal, wzwyż, na skrzynię, jednonóż, obunóż i sprinty. One pozwolą utrzymać wysoką sprawność nóg, ale niestety masy mięśniowej nie powinieneś mieć na nich dużej. Gdy będziesz miał duże nogi niestety będą ciążyć, zwłaszcza przy Twoim wzroście.
Zatem ćwiczyć możesz od zaraz, ale wymaga to dużo zaparcia i przygotowania w kwestiach mobilności i technik podstawowych.
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 2 Wiek 23 lat Na forum 3 lata Przeczytanych tematów 17
Dzięki wielkie, postaram się do wszystkiego dostosować i progresować w spokojnym tempie!
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Wymiary po zakończeniu redukcji

Następny temat

Czy masa jest potrzebna

WHEY premium