SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Tempo fazy ekscentrycznej podczas wyciskania sztangi, sztangielek, a przyrost siły

temat działu:

Trening dla początkujących

Ilość wyświetleń tematu: 950

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 117 Wiek 28 lat Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 5999
Czy wolniejsza faza negatywna przy wyciskaniu sztangi bądź np. sztangielek na skosie dodatnim leżąc, przykładowo trwająca 2 lub 3 sekundy, mogłaby mieć lepszy wpływ na przyrost siły niż opuszczanie sztangi przez sekundę, szybszym, ale wciąż kontrolowanym ruchem? W jednym z artykułów przeczytałem, że wolniejsza faza ekscentryczna działa pozytywnie na siłę, ale zastanawiało mnie jak interpretować słowo "wolniejsza". Też nie mam na myśli zwiększania swojego "one rep maxa", ale progresywne dokładanie ciężaru na sztandze, z treningu na trening czy w dłuższej perspektywie czasu. Z pozoru się wydaje, że przez wolniejsze tempo można mieć większy przyrost siły poprzez większe zaangażowanie mięśnia.


Zmieniony przez - Ootoris w dniu 10/1/2020 12:40:56 PM
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
rion10 Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6504 Napisanych postów 62294 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 777624

Tempo wykonania ćwiczenia jest podstawowym parametrem treningowym i nie ma do tego żadnych wątpliwości. Problem w tym jest tak, że większość osób planujących plan treningowy albo w ogóle nie bierze pod uwagę tego parametru, albo jeśli już go uwzględnia to zupełnie go nie respektuje podczas treningu siłowego.

Dlatego tempo w zapisie 4010 lub 3010 to powinno być standardowe tempo w przypadku kształtowania masy mięśniowej jak i siły.
Oczywiście wraz ze wzrostem ciężaru maksymalnego na sztandze to tempo powinno nieco spadać bo nie powinno się stosować zbyt wolnego tempa gdy na sztandze mamy ciężary zbliżone naszym maksom. Trudniej jest ustabilizować ciężar.

Tutaj też panują pewno rozbieżności przy trenerach Christian Thibaudeau zaleca czas trwania serii od 30-40 sekund przy czym faza pozytywna eksplozywna i bez pauzy na dole, natomiast Charles Poliquin nieco większy zakres czasu 20-70, ale polecał pauzę na dole.

Jednak unikałbym poza, krótkimi okresami tempa bardzo wolnego gdzie negatyw trwa powyżej 5 sekund.

Ważne jest jednak planowanie tempa i konsekwentne trzymanie go w ramach jednostki treningowej.

Polecamy również: Czy tempo plus napięcie to recepta na wzrost mięśni




Zmieniony przez - rion10 w dniu 2020-10-06 11:35:21

Wierzyć to znaczy ufać, kiedy cudów brak.
Muscles not grow on trees!

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 47 Napisanych postów 359 Wiek 35 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 11570
Czas przez jaki mięśień pracuje w ćwiczeniu jest jedną ze zmiennych, które wpływają na efektywność ćwiczenia.

Innym, przez większość źródeł podawanym jako kluczowy czynnik jest objętość treningowa (ilość powtórzeń x ciężar x ilość serii). Stosując wolniejsze powtórzenia zwiększasz czas w którym mieśień pracuje, ale tracisz objętość bo nie będziesz w stanie przenieść tyle ciężaru ile robiąc normalne.

Dodatkowo były badania, że bardzo wolna faza negatywna (10s+) daje gorsze rezultaty niż standardowa.

Według mnie rada: kontrolowany ruch negatywny i eksplozywny pozytyw jest jedną z najlepszych jakich się można trzymać. To nie znaczy, że od czasu do czasu nie możesz pokombinować i spróbować wolniejszych ruchów, ale myślę, że nie ma sensu spowalniać za bardzo.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 1375 Napisanych postów 726 Wiek 3 lata Na forum 3 lata Przeczytanych tematów 7376
W jakims stopniu tak. Przeciez jak ktos sie nie umi podciagac to moze robic tylko wolną faze opuszczania aby nabrac sil w tym cwiczeniu. Ale nie licz ze sila na 100% bedzie rosla. Do wzrostu sily najwazniejszy jest ciezar.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 62 Napisanych postów 181 Wiek 29 lat Na forum 3 lata Przeczytanych tematów 1788
Są różne techniki, niektórzy żeby poprawić wyciskanie robią przecież ruch opuszczania bardzo wolno i z pauzami, chociaż to chyba nie ten poziom. Jak przyglądałem się rożnym programom treningowym, to tempo 3-0-1 jest dość popularne, a więc jakieś korzyści z tego muszą być.
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Ból nóg po treningu

Następny temat

Plan inny niż split ?

WHEY premium