SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Węglowodany na noc

temat działu:

Szybkie pytania bez logowania

słowa kluczowe:

Ilość wyświetleń tematu: 1835

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51564 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Obiło mi się o uszy , że posiłki z węglowodanami w porze wieczornej mogą pozytywnie wpłynąć na sen . Prawda czy fałsz ?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
flex1976 Trener Personalny Moderator
Ekspert
Szacuny 9050 Napisanych postów 82723 Wiek 48 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 699685
Witam , tak to prawda .Po spożyciu węglowodanów rośnie poziom cukru we krwi. Jest to sygnał dla trzustki do zwiększenia wydzielania insuliny. Insulina jest hormonem, który transportuje glukozę do komórek .Nastepnie insulina wpływa także na transport aminokwasów obniżając ich poziom w krwiobiegu, przy czym niewrażliwy na jej działanie jest tryptofan – aminokwas, z którego powstaje serotonina, czyli neuroprzekaźnik o właściwościach relaksujących.
Polecamy również: Co brać na lepszy sen?

W normalnych warunkach tryptofan konkuruje z innymi aminokwasami krążącymi w krwiobiegu o przekroczenie bariery krew-mózg. Po posiłku węglowodanowy, dzięki wzrostowi poziomu insuliny tryptofan traci konkurentów. W ten sposób dojść może do wzrostu produkcji serotoniny. Warto wiedzieć, że z serotoniny powstaje melatonina – hormon snu. W ten o to sposób węglowodanowe posiłki ułatwiają zasypianie.Możesz również skorzystać z dodatkowej suplementacji melatonina .
https://sklep.sfd.pl/SFD_NUTRITION_Melatonina-opis40445.html



Zmieniony przez - flex1976 w dniu 2021-02-10 00:39:27
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120
Witaj, przygotowaliśmy kilka tematów które mogą Cię zainteresować:

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51564 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Oprócz tego, co napisał "flex1976" można jeszcze dorzucić info, że wysokowęglowodanowe posiłki wydłużają fazę REM. Przed snem niewskazane jest z kolei spożywanie produktów wysokobiałkowych, bowiem wyższe stężenie we krwi innych aminokwasów utrudnia transport tryptofanu do mózgu. Ponadto, białko- z uwagi na tyrozynę, wzmaga wydzielanie adrenaliny, co nie pomaga w zasypianiu . Z drugiej strony, warto do węgli dodać trochę tłuszczy, wskutek czego wydłuży się czas wchłaniania węgli do organizmu, a zatem polepszy transport tryptofanu do mózgu. :) Niemniej, należy pamiętać, że podczas snu ogólny wskaźnik metaboliczny każdego z nas dopasowuje się do dziennego spoczynkowego tempa przemiany materii, zatem jeśli ktoś nie ćwiczy i jest otyły, to jego tempo metabolizmu w trakcie snu będzie niższe niż to na jawie i taka osoba nie może równie bezkarnie wrzucać węgli XD jak sportowiec, którego tempo metabolizmu w nocy jest raczej wyższe niż "dzienny" RMR /resting metabolic rate/.


Zmieniony przez - LisaErikson w dniu 2021-03-12 04:34:08
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Redukcja czy masa

Następny temat

Dieta do oceny

WHEY premium