SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Ektomorfik, mezomorfik

temat działu:

Szybkie pytania bez logowania

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 1468

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51564 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Czym się różnią ? O co chodzi ?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
flex1976 Trener Personalny Moderator
Ekspert
Szacuny 9050 Napisanych postów 82726 Wiek 48 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 699698
Witam.
To są rodzaje sylwetki.
Somatotypy budowy sylwetki były zawsze podstawą do tego, aby określić, jak powinna wyglądać nasza dieta. Obecnie zdecydowanie odchodzi się od wzorowania na typach budowy sylwetki. Wynika to z tego, że każdy z nas ma mieszany typ. Bardzo rzadko spotykane jest, aby ktoś był typowym endomorfikiem, ektomorfikiem, czy mezomorfikiem.

Rodzaje budowy sylwetki, czyli tzw. typologia Sheldona jest to zobiektywizowany podział naszych sylwetek na trzy podstawowe rodzaje. Wyróżnić tutaj należy:

1. Typ ektomorficzny - jest to osoba wysoka i smukła. Ektomorfik ma problemy z budową mięśni, mimo spożywania sporej ilości kcal. Nie ma problemów z niskim poziomem tkanki tłuszczowej.
2. Typ endomorficzny - jest to osoba niska i krępa. Endomorfik ma krótkie kończyny i krótką, grubą szyję. Ma zdecydowane problemy z redukcją tkanki tłuszczowej na niski poziom. Nawet trzymając się zaleceń żywieniowych i niskiej podaży kcal w diecie.
3. Typ mezomorficzny - jest to osoba postawna i umięśniona. Mezomorfik nie ma problemów z rozbudowaniem dobrej jakości mięśni. Nawet jedząc gorszej jakości produkty.
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 157 Wiek 31 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 4109
To fake juz dawno zostało to obalone.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51564 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Do tego, co o somatotypach & diecie napisał "flex1976" mogę dodać, że ta teoria somatotypowa stosowana bywa też do określania możliwości osiągania sukcesów w danych dziedzinach sportu. Niemniej, w tej klasyfikacji brane są pod uwagę jedynie 3 zmienne- ilość tkanki tłuszczowej, wzrost i masa mięśniowa, a nie uwzględnia się np. kwestii hormonalnych czy metabolicznych, uwarunkowań neurologicznych, plastyczności włókien mięśniowych, wytrzymałości etc., zatem, tak jak stwierdził "fireseba", określanie czyichś predyspozycji sportowych w oparciu o teorię somatotypów to /mówiąc kolokwialnie/ ;) raczej psu na budę ;)się zda...XD
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Ból mięśni brzucha

Następny temat

Serie ćwiczeń-różnice

WHEY premium