SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Otyłość

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe:

Ilość wyświetleń tematu: 4556

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 10 Napisanych postów 363 Wiek 35 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 4930
Otyłość jest przewlekłą chorobą spowodowaną nadmierną podażą energii zawartej w pokarmach w stosunku zapotrzebowania organizmu, skutkiem czego jest magazynowanie nadmiaru w postaci tkanki tłuszczowej. Badania przeprowadzone w próbie losowej populacji w wieku 35-64 lat, wskazują, że w Polsce nadwaga występuje u 45% mężczyzn i 35 kobiet, a otyłość u 22% mężczyzn i 29% kobiet.

PRZYCZYNY

Wpływ na rozwój otyłości ma wiele czynników zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych. Do czynnów wewnętrznych, na które nie mamy wpływu należą:

1.Predyspozycja genetyczna- u 70% osób otyłych przynajmniej jedno z rodziców było otyłe. W procesie powstawania otyłości jest zaangażowanych kilka genów wpływających na przyjmowanie pokarmów i wydatkowanie energii.
2.Zaburzenia w funkcjonowaniu ośrodków regulujących apetyt i sytość w ośrodkowym układzie nerwowym.
3.Zaburzenia emocjonalne.
4.Choroby zmieniające regulację przemiany materi.

Wśród czynników zewnętrznych, na które mamy wpływ bezpośredni lub pośredni dzięki czemu zmieniając je możemy zmniejszyć naszą wagę należy:

Sposób odżywiania się matki w czasie ciąży.
Sposób odżywiania w wieku niemowlęcym.
Wpływ rodziny, społeczeństwa, uwarunkowań kulturowych na sposób odżywiania.
Warunki cywilizacyjne- dostępność pożywienia, mały wysiłek fizyczny.

ROZPOZNANIE

Metod oceny stopnia otyłości jest kilka.

Wskaźnik Masy Ciała- BMI ( Body Mass Index) charakteryzuje relację pomiędzy masą ciała a wzrostem. Liczne badania epidemiologiczne wykazały, że BMI dobrze koreluje z masą tej tkanki oraz umożliwia ocenę zagrożenia śmiertelnością i chorobowością.
Wskaźnik Masy Ciała obliczamy wg poniższego wzoru:
BMI = masa ciała (kg)/ wzrost 2 (m2)

Osoby o BMI przekraczającym 25 kg/m2 mają nadwagę, przy BMI od 30 kg/m2 mówimy o otyłości.
Przy BMI powyżej 25 systematycznie wzrasta zachorowalność na następujące choroby:

-Cukrzyca typ II- 80-90% pacjentów stanowią osoby otyłe
-Nadciśnienie tętnicze: wzrost masy ciała o 20% powoduje ośmiokrotny wzrost częstości występowania nadciśnienia.
-Miażdżyca.
-Udar mózgu - ryzyko jego wystąpienia u osób otyłych jest dwukrotnie większe.
-Niewydolność serca ryzyko tej choroby u otyłych jest większe 1,9 razy
-Choroba niedokrwienna serca 40% przypadków tej choroby jest związane z BMI powyżej 25. Prawdopodobieństwo, że osoba otyła będzie miała chorobę wieńcową jest 1,5 raza większe niż u osoby z prawidłową wagą.
-Kamica pęcherzyka żółciowego szczególnie u kobiet schorzenia pęcherzyka u osób otyłych występują sześciokrotnie częściej niż u szczupłych.
-Zaburzenia oddychania.
-Zaburzenia miesiączkowania, zaburzenia czynności jajnika.
-Nowotwory sutka, macicy, jajnika, jelita grubego.
-Powikłania ciąży (porody przedwczesne, nadciśnienie, cukrzyca)
-Zaburzenia psychiczne, stany depresji, żarłoczność zwłaszcza nocna.
-Zaburzenie mięśniowo- szkieletowe związanie z nadmiernym ciężarem ciała, stany zapalne stawów kręgosłupa i kończyn dolnych.

W zależności od rozmieszczenie tłuszczu wyróżnia się :

-Otyłość typu "gruszka" (udowo-pośladkowa), która częściej występuje u kobiet.
-Otyłość typu "jabłko" (otyłość brzuszna, trzewna), która częściej dotyczy mężczyzn.

U kobiet w okresie pomenopauzalnym ryzyko wystąpienia otyłości brzusznej staje się podobne jak w grupie mężczyzn w związku z ustaniem produkcji żeńskich hormonów płciowych przez jajniki.

WHR (wskaźnik: obwód talii/ obwód bioder)

Aby określić rozmieszczenie tłuszczu można zmierzyć obwód talii i bioder. Obwód talii (w centymetrach) mierzy się w połowie odległości między dolnym brzegiem żeber a górnym grzebieniem kości biodrowej. Najszerszy obwód bioder (cm) określa się na wysokości krętarza większego kości udowej. Następnie określa się stosunek obwodów talii do bioder - WHR . Otyłość wisceralną (typ jabłka) rozpoznajemy gdy wskaźnik WHR jest równy lub wyższy od 0,8 u kobiet, a u mężczyzn - gdy WHR jest równy lub wyższy od 1,0. Wartości tego wskaźnika poniżej 0,8 kobiet, a także niższa od 1,0 u mężczyzn, pozwalają rozpoznać otyłość udowo-pođladkowa.

LECZENIE

Leczenie otyłości jest procesem długotrwałym. Nie istnieje jeden uniwersalny schemat leczenia. Każdy z przypadków otyłości wymaga indywidualnej oceny przez lekarza i doboru odpowiedniego schematu postępowania.

Postępowanie w otyłości wtórnej polega na leczeniu przyczyn.

Psychoterapia- zasadniczym celem tego postępowania jest zmiana nawyków żywieniowych rozpoczynając od etapu kupowania produktów, robienia niepotrzebnych zapasów a skończywszy na procesie jedzenia, jego zwolnienie i ograniczenie. Pomocne może się okazać wspólna wymiana doświadczeń w terapi grupowej. Zaleca się częste np. co 2 tygodnie spotkania w grupach samopomocy.

Stosowanie właściwej diety redukcyjnej (mniejsza podaż pożywienia). Stosowanie diety redukcyjnej ma na celu dostarczenie mniejszej ilości kalorii w spożywanych pokarmach. Ilość kalorii jaką potrzebuje nasz organizm zależy głównie od płci i wykonywanej pracy. Konwencjonalne diety dostarczają o 600-1000 kalorii mniej niż zapotrzebowanie co powoduje ubytek masy ciała o 0,5 kg tygodniowo. Takie diety stosowane przez dłuższy czas przynoszą pożądany efekt. Stosowanie diet "zerowych"- głodzenie mimo, że w szybkim czasie umożliwia pozbycie się wielu kilogramów nie jest polecana w związku z występowaniem wielu działań niepożądanych (spadki ciśnienia, utrata łaknienia, nudności, wymioty, brak łaknienia, apatia, uczucie głodu, znaczne ubytki elektrolitów (wapń, potas). Ważne jest stosowanie diet o małej zawartości tłuszczów. Rutynowe postępowanie powinno obejmować 12 tygodniowy okres odchudzania a po nim 12 tygodniowy okres utrzymania uzyskanego efektu.

Stosowanie wysiłku fizycznego (zwiększenie strat energetycznych). Wysiłek fizyczny w otyłości niewielkiego stopnia powinien być wykonywany systematycznie i względnie mały np.1- 2godz marszu. W przypadku otyłości znacznego stopnia zaleca się wykonywanie innych ćwiczeń jak pływanie, gra w siatkówkę, koszykówkę, itp.

Leczenie farmakologiczne
Leki należy stosować tylko na zlecenie lekarza i powinny być one uzupełnieniem terapii opartej na diecie i poprawie stylu życia. Leczenie farmakologiczne powinno zostać zastosowane u osób:

-z BMI powyżej 30, u których uzyskano redukcję masy ciała mniejszą niż 5 kg stosując terapię dietetyczną, wysiłek fizyczny, terapię behawioralną.
-z BMI powyżej 25 z współistniejącymi czynnikami ryzyka jak nadciśnienie tętnicze krwi, cukrzyca, hiperlipidemia.

Leczenia chirurgiczne - Operacyjne zmniejszenie objętości żołądka (gastroplastyka) powinno być stosowane u osób z BMI powyżej 40 lub powyżej 35 z dużym ryzykiem wystąpienia powikłań zagrażających.

Wskaźniki skuteczności leczenia:

Redukcja masy ciała

-Wynik dobry przy spadku wagi ponad 5 kg z równoczesną poprawą czynników ryzyka.
-Wynik bardzo dobry przy spadku wagi ponad 10 kg.
-Wynik wyjątkowo dobry przy spadku masy ciała ponad 20 kg.

Pożądana redukcja czynników ryzyka

-Obniżenie ciśnienia krwi poniżej 140/ 90 mmHg.
-Obniżenie stężenia cholesterolu w surowicy poniżej 5,2 mmol/l.
-Obniżenie podwyższonego stężenia glukozy na czczo poniżej 5,5 mmol/l i poniżej 7,8 mmol/l w 2 godz. po doustnym spożyciu glukozy (test tolerancji glukozy).
-W cukrzycy insulinoniezależnej ze stężeniami glukozy powyżej 7,8 mmol/l na czczo i 11,1 mmol/l w 2 godz. po spożyciu glukozy, obniżenie tych wskaźników do poziomu odpowiadającemu średnim wartościom upośledzonej tolerancji glukozy.

Utrzymanie masy ciała po odchudzaniu

-Ponowny wzrost masy ciała mniej niż 3 kg w czasie ponad 2 lat.
-Utrzymanie redukcji obwodu w talii o 4 cm.

Odchudzanie:
Redukcja masy ciała przynosi zauważalną poprawę jeżeli chodzi o powikłania fizyczne, metaboliczne, endokrynologiczne czy psychologiczne. Już zmniejszenie masy ciała o 10 kg powoduje:

-Spadek umieralności ogólnej o 20%.
-Zmniejszenie umieralności z powodu nowotworów o 40%.
-Zmniejszenie umieralności z powodu cukrzycy o 30%.
-Zmniejszenie ciśnienia skurczowego o 10 mmHg a rozkurczowego o 20 mmHg.
-Zmniejszenie stężenia cholesterolu całkowitego o 10%.
-Zmniejszenie stężenia trójglicerydów o 30%.
-Wzrost "dobrego" cholesterolu HDL o 8%.
-Zmniejszenie wagi ciała powoduje wzrost ryzyka chorób pęcherzyka żółciowego oraz osteoporozy.

Nie zaleca się odchudzania w czasie ciąży, gdyż może doprowadzić w pierwszych 12 tygodniach ciąży do rozwoju wad układu nerwowego a w późniejszym okresie do urodzenia dziecka z niską masą ciała. Przyrost masy ciała kobiety w ciąży wynosi około 12 kg a u kobiety otyłej powinien wynosić około 6 kg.

źrodło: MEDICOVER
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Jak przytyć?

Następny temat

Jak poprawić wygląd skóry?

WHEY premium