SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Wydajność mięśniowo-nerwowa

temat działu:

Trening dla zaawansowanych

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 1327

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 44 Napisanych postów 4826 Wiek 41 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 38020
Jest wiele sposobów, aby z dużym przybliżeniem określić ilość powtórzeń, jaka danej osobie może przynieść optymalne wyniki. Aby dojść do odpowiedniej liczby powtórzeń dla danej jednostki, na początku trzeba poddać ocenie wydolność nerwowo-mięśniową , a więc to, jaki procent masy mięśniowej kulturysta jest w stanie pobudzić na raz? poznanie tego czynnika może pomóc w odpowiedzi na pytanie, jaką ma się siłę, chociaż ocena ogólnej siły wymaga uwzględnienia także innych czynników. Są to m.in. odporność i siła ścięgien oraz więzadeł, dzwignie, połączenia, długość ścięgien oraz proporcje zawartości w mięśniach włókien czerwonych (wolnokurczliwych) do włókien białych (szybkokurczliwych). Zatem na czym polega znaczenie wydolności nerwowo-mięśniowej i jak można ja określić u danej osoby?
Kulturysta charakteryzujący się wysokim stopniem takiej wydolności, przy podanej procentowo części swojego JPM (jednego powtórzenia maksymalnego) będzie w stanie wykonać mniej powtórzeń niż osoba o niskim stopniu wydolności. Ktoś mógłby przypuszczać, że im większy byłby stopień aktywowania włókien mięśniowych, tym wyższą wytrzymałością powinien charakteryzować się dany człowiek. Nic z tego. W procesie oceny wydolności mięśniowo-nerwowej nie należy wyolbrzymiać znaczenia ogólnej siły mięśni. Wpływa na nią bowiem tyle innych czynników, że sama wydolność mięśniowo-nerwowa przestaje w ich obecności mieć większe znaczenie. Trzeba pamiętać, że aby unieść dane obciążenie, osoba z wyższym współczynnikiem wydolności mięśniowo-nerwowej będzie aktywować większą liczbę włókien mięśniowych niż osoba z niższą wydolnością mięsniowo-nerwową.
Taki stan oznacza, że przy następnym i kolejnym powtórzeniu, kiedy będzie się pojawiać zmęczenie i zajdzie potrzeba uaktywnienia włókien pozostających w rezerwie, tychże włókien będzie stosunkowo mało
Powiedzmy że mamy dwóch trenujących kulturystów , trenujący z obciążeniem stanowiącym 80% używanego JPM każdego z nich. Przypuśćmy że u jednego będzie to 40 kg a u drugiego 60 kg, jakie to będzie ćwiczenie, nie ma znaczenia. Chodzi o to że ten z nich, który ma większą wydolność mięśniowo -nerwową będzie miał mniej włókien w rezerwie i przez to osiągnie stan załamania mięśniowego szybciej niż kolega. W tym momencie moglibyście pomyśleć że posiadanie niższej wydolności mięśniowo-nerwowej jest zaletą- i rzeczywiście jest nią ale tylko w przypadku ciężarowców. Czy kiedykolwiek ćwiczyliście z kimś kto zakłada naprawdę wielkie obciążenia, daje za każdym razem 100% sił, a mimo to wygląda , jakby się przy tym nie męczył? Taki ktoś może mieć obniżoną wydolność mięśniowo-nerwowa. Jeśli charakteryzuje was niska wydolność mięśniowo-nerwowa i specjalizujecie się w wykonywaniu serii niewielu powtórzeń dużym obciążeniem, to raczej rzadko udaje się wam doprowadzić swoje mięsnie do maksymalnego wyczerpania, Chodzi o waszą niezdolność do aktywowania większej liczby włókien mięśniowych. Oznacza to, że przy wykonywaniu serii niewielu powtórzeń spora ilość włókien pozostanie nietkniętych . Podobnie rzecz się będzie miała w przypadku kogoś z wysoką wydolnością mięśniowo-nerwową, kto będzie robił głownie serię wielu powtórzeń z małym obciążeniem. Zbyt małe obciążenie nie pozwól właściwie przetrenować mięsni. W konsekwencji takie coś będzie jedynie oszukiwaniem się.
Głównym wyznacznikiem ilości powtórzeń w seriach powinna być wasza wydolność mięsniowo-nerwowa. Ustalenie tej wydajności powinno wyglądać tak: po pierwsze, powinniście dalej wykonywać wasz normalny program treningowy . W ciągu kolejnych dni postarajcie się ustalić swoje JPM dla wszystkich poszczególnych ćwiczeń, które wykonujecie(radzę rzetelnie się rozgrzać). Gdy już osiągniecie swoje JPM odpocznijcie 5 minut. Następnie zmniejszcie swoje obciążenie do 80% tego co osiągnęliście (radzę zaokrąglać w górę w razie braku odpowiednich ciężarów). Po nałożeniu na sztangę tego obciążenia postarajcie się wykonać serię powtórzeń aż do załamania mięśniowego. Jeśli będzie to 8 10 powtórzeń to wydolność waszą można uznać jako powyżej średniej. 4 do 6 powtórzeń będzie oznaczało wydolność wysoką, zaś 12 i powyżej powtórzeń wydolność niską. Wasz wynik będzie oznaczał liczbę powtórzeń jaką powinniście wykonywać w danym ćwiczeniu w treningu na masę. Opracowane za podstawie artykułu: "Trening w liczbach", Brian J. Mangravite, Muscle 01-2002.

Push The Limits!!!

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 37 Napisanych postów 3062 Wiek 34 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 29715
bardzo ciekawy artykul sog

pozdrawiam, Witek "Onkel" Pomećko

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 10 Napisanych postów 641 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 3683
CIEKAWE ! oczywiscie nalezy się +

There`s only Techno Music !!!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51567 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Hmm moim zdaniem takich artykolow powinno sie ukazywac wiecej poniewaz wiele osob cwiczy nie zdajac sobie sprawy z podstawowych rzeczy jakie sie dzieja w organizmie w tym czasie.
Dlatego wielkie THANKS ode mnie
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51567 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
artykułów :)
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Proszę o kilka porad

Następny temat

OCENCIE PLIZ

WHEY premium