SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Trochę o sanshou/sanda

temat działu:

Sztuki Walki

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 2101

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
dacheng Bushido24.pl
Ekspert
Szacuny 77 Napisanych postów 3266 Wiek 58 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 23096
Po okresie rewolucji kulturalnej chińskie władze zaczęły popierać rozwój sportowego wushu, zwłaszcza konkurencji form, ale począwszy od 1979 roku zaczęto też rozwijać konkurencję sanshou/sanda, rozpoczynając od eksperymentalnych szkoleń w trzech miejscach w Chinach: w Pekińskim Instutycie Kultury Fizycznej, Wuhańskim Instytucie Kultury Fizycznej i Komisji Kultury Fizycznej prowincji Zhejiang. Po zamkniętej konferencji połączonej z próbnymi walkami, zdecydowano o powołaniu drużyny sanshou prowincji Hebei i od tego momentu szkolenie odbywało się w czterech ośrodkach. W tym czasie dość regularnie dochodziło do spotkań zawodników Pekińskiego Instytutu Kultury Fizycznej i drużyny sanshou prowincji Hebei z uczniami Yao Zongxuna, takimi jak Yao Chengguang, Yao Chengrong, Cui Ruibin, Liu Pulei, Peng Zhendi. Z prostej przyczyny - yiquan był chyba jedynym systemem w Chinach, w którym stosowano formy sparingu podobne nieco do tego w jakim kierunku rozwijano to sportowe san shou/sanda, i to już od lat 40., gdy zaczęto stosować w yiquanie rękawice bokserskie i eksperymentować z szerszym zestawem ochraniaczy, np. z pancerzykami od kendo, które stały się pierwowzorem dla pancerzyków na korpus używanych w san shou. W tym samym 1979 roku odbyły się już także pierwsze pokazowe zawody otwarte dla publiczności.

Kolejne dwa lata to była intensywna praca nad opracowaniem i dopracowaniem regulaminu walk. Oficjalny regulamin został opublikowany na początku 1982 roku. Wkrótce po tym w Pekinie zorgnizowano eksperymentalny, ogólnochiński zaproszeniowy turniej, który odbył się już według tego regulaminu.

To właśnie na tym turnieju wystąpił Yao Chengguang W pierwszej rundzie pierwszej walki w której brał udział, w czterdziestej którejś sekundzie znokautował przeciwnika serią uderzeń na głowę. Przeciwnika odwieziono do szpitala, a sędziowie zareagowali histerycznie, dyskwalifikacja nie tylko z tych zawodów, ale i zakaz w ogóle startowania w zawodach sanshou. Argumentacja, że jest zbyt agresywny, że walczy jak naprawdę, a nie jak na zawodach, że dysponuje zbyt niebezpieczną siłą. Cała rzecz jednak w tym, że Yao nie wykonał żadnej niedozwolonej akcji, wszystko robił jak najbardziej zgodnie z regulaminem. Natomiast to właśnie wtedy, dokładnie w wyniku tego wydarzenia do regulaminu została wprowadzona zmiana: zakaz uderzeń seriami na głowę.

Przez kolejne lata odbywały się tylko taki "eksperymentalne" zawody w sanshou. W jednych z nich (o ile pamiętam w 1985 roku, mistrzem w swojej kategorii wagowej został Peng Zhendi, znany też jako Peng Andi, jeden ze wspomnianych wyżej uczniów Yao Zongxuna). Od 1987 roku zaczęto je rozgrywać na podwyższonej platformie. Dopiero w 1989 roku sanshou/sanda zostało uznane przez wladze za dyscypliną sportową, a dopiero od 1993 rozgrywane są oficjalne mistrzostwa Chin! Wcześniejsze zawody nie mialy takiego statusu, a tylko status zawodów "eksperymentalnych". Na arenie międzynarodowej, pierwsze zawody san shou, również eksperymentalne i zaproszeniowe, odbyly się w 1988 roku. Podczas pierwszych mistrzostw świata wushu w 1991 roku, san shou było jeszcze tylko dyscypliną pokazową, a nie oficjalną. Oficjalną zostało dopiero na mistrzostwach świata dwa lata później.

Andrzej Kalisz - AKADEMIA YIQUAN http://www.yiquan.pl

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120
Witaj, przygotowaliśmy kilka tematów które mogą Cię zainteresować:

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Walka Tysona wygra czy przegra

Następny temat

Zapraszam na pokazy Koreańczyków!

WHEY premium