SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Mt czy Siłka?????

temat działu:

Sztuki Walki

słowa kluczowe:

Ilość wyświetleń tematu: 7625

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11149 Napisanych postów 51567 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Nie chce mi sie tego samemu pisac, wiec zacytuje juz gotowy tekst, z ktorym nie zgadzam sie tylko w paru drobnych szczegolach. Mam nadzieje, ze to wolno tutaj robic. Jesli nie wolno przepraszam i niech moderator wytnie.

"Czy bokserowi potrzebna jest siła?

Pytanie w zasadzie retoryczne, bo obecnie nie ma takiej dyscypliny sportu, w której nie wykorzystywalibyśmy siły mięśniowej.

Co się zaś tyczy siły mięśniowej, to inaczej wykorzysta ją kulturysta, inaczej ciężarowiec, gimnastyk, lekkoatleta a jeszcze inaczej przedstawiciel sportów walki - bokser. Siła ciosu (dynamiczna) jest zupełnie czymś innym niż siła statyczna, rozwijana martwymi ciężarami (to wlasnie robia kulturysci, strongmeni etc. - przyp. kub-42).

Dla boksera ważniejszy jest trening dynamiczny np. na worku bokserskim (nie polecam poczatkujacym przp. kub-42) – rozwijanie techniki, szybkości, bo siła ciosu to przede wszystkim technika (do bolu poczatkujacym zalecane przyp. kub-42) i dynamika. Tak więc celem nie jest tu rozwijanie muskulatury, bo mięśnie mają być tylko środkiem do celu jakim jest umiejętność uderzania.
(...)
A jak to wygląda u boksera?

Aby odpowiedzieć na te pytania, należy wziąć pod uwagę fakt, że boks (walka w ogole przyp. kub-42), charakteryzuje się tym, że w czasie walki występuje wysiłek mieszany czyli tlenowy i beztlenowy z przewagą strefy glikolityczno-mleczanowej. Zawodnik musi więc być sprawny zarówno w warunkach tlenowych jak i beztlenowych (kulturysta nie jest - przypis kub-42).

Jak zatem będzie wyglądała hierarchia cech w boksie?

Otóż odpowiedź nie jest jednoznaczna gdyż boks jest konglomeratem wszystkich cech motorycznych, czyli zarówno kondycyjnych (siła, szybkość, wytrzymałość) jak i koordynacyjnych (rytmizacja, wyczucie dystansu, różnicowanie wrażeń kinestetycznych),

ale prym na pewno wiedzie tu koordynacja!!!


Zatem priorytetem w boksie będzie praca nad kształtowaniem czasu reakcji z wyborem czyli sprawność w zakresie czasowo-mięśniowym. Tak więc wypracowanie

odpowiedniego rodzaju siły (!!!)

ma tu istotne znaczenie.

SIŁA w szerokim znaczeniu jest to zdolność do pokonywania oporu zewnętrznego (np. urządzenia w siłowni, tarcie, wiatr) ale i wewnętrznego bądź przeciwdziałanie tym oporom kosztem wysiłku mięśniowego.

I jeśli na przykład w dyscyplinach siłowych typu podnoszenie ciężarów czy trójbój siłowy, trening będzie ukierunkowany na rozwijanie "siły maksymalnej" i "siły absolutnej",

to z kolei w boksie kluczowe znaczenie będzie miała kształtowana najpierw "siła eksplozywna" a w następnej kolejności "siła zrywowa".

Ktoś może zapytać – czym różnią się oba rodzaje siły?
Otóż różnica dotyczy obciążeń.

I tak, w zależności od wagi ciała zawodnika będziemy kładli nacisk na siłę wytrzymałościową (w cięższych kategoriach wagowych) lub na wytrzymałość siłową (w lżejszych kategoriach wagowych).

Czyli kształtujemy cechy dominujące w danej kategorii wagowej. No bo przecież logiczne jest, że zawodnik wagi ciężkiej wykorzysta w walce przede wszystkim masę ciała, która powoduje, że jest słabszy koordynacyjnie, natomiast zawodnik kategorii lekkiej, dysponujący mniejszą masą mięśniową a przez to mniejsza siłą, wykorzysta przede wszystkim szybkość i zwinność. Trzeba się w tu zastanowić jakie metody będą najlepsze w celu kształtowania określonych cech motorycznych.

Należy w tym miejscu zaznaczyć, że rozróżniamy trzy sposoby kształtowania poszczególnych zdolności a mianowicie:

1) ogólny
2) ukierunkowany
3) specjalistyczny

Jeśli chodzi o rozwój siły wytrzymałościowej, zastosujemy przede wszystkim METODĘ STACYJNĄ, natomiast do rozwoju wytrzymałości siłowej najlepiej nadaje się METODA OBWODOWA.

W METODZIE STACYJNEJ wszystkie ćwiczenia mają charakter siłowy ( w nauczaniu i doskonaleniu). Stosujemy ją:

a) w aspekcie metodycznym
b) w aspekcie motorycznym

W METODZIE OBWODOWEJ występują:

a) 2 ćwiczenia siłowe ( z oporem własnym zewnętrznym, kompleksowe nie wyizolowane) (!!! w kulturystyce sie specjalnie izoluje (przyp. kub-42)
b) 2 ćwiczenia o charakterze skocznościowym
c) 2 ćwiczenia o charakterze koordynacyjnym
d) 2 ćwiczenia doskonalące technikę danej dyscypliny

Możemy wykorzystać 2 warianty tej metody:

Wariant A
SIŁA SZYBKOŚCIOWA - SZYBKOŚĆ SIŁOWA

W tym wariancie przerwy trwają do osiągnięcia pełnego wypoczynku. Proporcja czasu pracy do czasu wypoczynku powinna wynosić 1:4 np. 15 sekund (czas pojedynczego ćwiczenia) – 1 minuta (czas wypoczynku) lub 10 sekund - 40 sekund.
Będą tutaj brały udział przemiany beztlenowe niekwasomlekowe.

Wariant B
SIŁA WYTRZYMAŁOŚCIOWA - WYTRZYMAŁOŚĆ SIŁOWA

W tym wariancie przerwy trwają do osiągnięcia pełnego wypoczynku. Proporcja czasu pracy do czasu wypoczynku powinna wynosić 1:1 np. 20 sekund (czas pojedynczego ćwiczenia) – 20 sekund (czas wypoczynku).
Będą tutaj brały udział przemiany w strefie glikolitycznej tlenowej.

Uwaga! Zarówno w metodzie stacyjnej jak i obwodowej należy wykonać od 4 do 6 obwodów w jednej sesji treningowej

Podczas pracy w/w metodami możemy się posłużyć szerokim „wachlarzem” środków w postaci sprzętu sportowego, właściwego dla danej dyscypliny sportu, w naszym przypadku dla boksu.

!!!! Jeśli mówimy o treningu siłowym w boksie, to mamy tu na myśli nie tylko siłownię.

I tak na przykład worek bokserski posłuży nam do pracy nad siłą specjalistyczną, wytrzymałością siłową, wykształca on przede wszystkim technikę, szybkość, koordynację, dokładność, timing (wykonanie akcji w jednym momencie), z kolei gruszka pomoże kształtować szybkość specjalistyczną i wytrzymałość siłową.

Wracając do pytania zawartego na wstępie: „Czy bokserowi potrzebna jest siła?”, można stwierdzić, że na odniesienie sukcesu w boksie wpływa wiele czynników, a jednym z nich niewątpliwie jest siła. Dlatego odpowiednio dobrany i ukierunkowany, wszechstronny trening siłowy ma dla tej dyscypliny sportu ogromne znaczenie.

!!! Objaśnienie niektórych pojęć zawartych w tekście:

SIŁA MAKSYMALNA jest to zdolność układu neuromotorycznego do pokonywania ciężaru w jednej próbie bez możliwości powtórzenia tej próby

SIŁA ABSOLUTNA jest to siła potencjalna, możliwa do rozwinięcia w kontekście danego ruchu czy danego ćwiczenia

SIŁA EKSPLOZYWNA jest to zdolność do pokonywania maksymalnego ciężaru w jak najszybszym czasie (np. w podnoszeniu ciężarów) w jednej próbie

SIŁA ZRYWOWA jest to zdolność do pokonywania mniejszych od maksymalnych ciężarów w seriach

Agnieszka Łukasiewicz, jest studentką V-tego roku wrocławskiej AWF gdzie robi specjalizację z boksu. Jest także instruktorką boksu w jednym z legnickich liceów. Dwukrotnie była mistrzynią świata w wyciskaniu sztangi leżąc, kilkukrotną medalistką mistrzostw Polski w fitness, mistrzynią Polski w trójboju siłowym oraz medalistką mistrzostw Polski w siłowaniu na rękę.

Od kub-42:

Jak widac trening silowy boksera, czy przedstawiciela muay thai ma niewiele wspolnego z treningiem kulrurystycznym.

Caly cykl treningowy, cwiczenia silowe takze - sa swietnie opisane w ksiazce Durjasza "Trening bokserski". Jest trudna do dostania, ale nie jest to niemozliwe. Np. w wypozyczalni na WAF warszawa. Raczej nie bedzie mi sie chcialo tutaj jej przepisywac.

Pozdrawiam
kub-42
PS. Dla tych, ktorzy nadal maja watpliwosci czy technika, albo masa podam przyklady R. Sefo (180 cm, 100kg) pokonal w k-1 B.Sappa (155-160 kg, 2m), wyszlo mi teraz glowy nazwisko - Tajlandczyk w k-1 (78 kg, 179 cm), pokonal Ignaszowa (108 kg, wzrostu zdaje sie 202 cm). W vale tudo takich przykladow jest bez liku. Choc nie ma co sie oszukiwac - przy porownywalnej technice masa, zmusza oponenta do defensywy i jest atutem. Ale jak mowie - przy wyrownanej technice!
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

rozmiar rekawic

Następny temat

walka 1 na x (dla x>1)

WHEY premium