SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

ala 200, TAURYNA

temat działu:

NUTRIFARM&OLIMP

słowa kluczowe:

Ilość wyświetleń tematu: 3899

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 48 Napisanych postów 3393 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 15438
Aspekt kształtowania siły jest tak rozległym i skomplikowanym tematem, że trudno tą kwestie uzależniać jedynie od działania kreatyny. Ten suplement ma istotne znaczenie w procesie kształtowania mocy eksplozywnej i dynamicznej oraz w przyroscie masy miesniowej - czynników mających niewątpliwie wazny udział w procesie wzrostu siły mieśniowej. Ale to tylko niestety pewna cząstka zagadnienia. W procesie wzrostu siły mieśniowej znacznie ważniejszą role odgrywa prawdopodobnie układ nerwowy. Jeżeli weźmiemy osobę poczatkujaca i poddamy ja cwiczeniom z obciazeniem, łatwo zaobserwować że przyrost siły w początkowych tygodniach jest znacznie wiekszy niz wzrost masy mieśniowej. Zatem nie tylko wzrost umiesnienia decyduje o sile. Zatem co...? Wszystko zaczyna sie w mózgu. Tam w korze mózgowej zlokalizowane są specjalne neurony ruchowe, które pod wpływem odpowiedniego działania ulegaja pobudzeniu. Następnie przekazują one impuls nerwowy wzdłuż rdzenia kręgowego do mieśni. Na samym koncu znajduje sie neuron który unerwia włókna miesniowe. jeden tzw. "motoneuron" odpowiada za pobudzanie wielu włokienek mieśniowych. Ten jeden motoneuron połączony z kilkoma włoknami mieśniowymi tworzy tzw. "jednostkę ruchową"
I w tym momencie zaczyna sie tajemnica siły... Otóż siła uzalezniona jest od dwóch czynników: ilosci aktywnych jednostek ruchowych (ilosci motoneuronów połączonych z włoknami mięśniowymi) oraz potencjału generowanego przez motoneurony (czyli siła impulsu przekazywana przez neuron włoknom mieśniowym).
W przypadku osób początkujacych organizm blokuje zarówno aktywnosć całych jednostek ruchowych jak i pobudliwosć samych motoneuronów. Co wiecej w początkowym okresie treningów organizm pobudza jedynie słabsze jednostki ruchowe a blokuje te najsilniejsze. To jego mechanizm obronny. Wiadomo bowiem że gdyby uaktywnił silniejsze jednostki ruchowe mogło by dojsc do powaznej kontuzji, gdyz organizm nie byłby zaadaptowany do takiego wysiłku.
W miare treningu oraz wstepnej adaptacji organizmu nastepuje powolne uruchamianie kolejnych jednostek ruchowych (coraz silniejszych) a takze wzmocnienie generowania mocy przez motoneurony.
I tutaj wracajac do przykąłdu kolegi... Prowadził on dosć specjalistyczny trening, ściśle ukierunkowany na wzrost siły mieśniowej jednej grupy. W ten sposób doprowadził do bardzo silnej, ukierunkowanej aktywacji ukąłdu nerwowego co w połączeniu z odpowiednim programem wspomagania przyniosło tak wymierny efekt. Należy dodać na koniec, ze aspekt siły jest bardzo mocno uwarunkowany genetycznie. Pod kontrolą genów znajduje sie zarówno proces nerwowego pobudzania mieśni, skład włókien mieśniowych oraz ich specyfika fizjologiczna. Tak wiec mimo ogromnych staran, nie każdy moze zostac Pudzianowskim, ale każdy może znacznie podwyższyc możliwosci swojego organizmu w zakresie kształtowania siły miesniowej. Ok, mam nadzieje ze za bardzo nie zamotałem
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Suplementacja przy treningu na siłe

Następny temat

Różnica między rodzajami HMB

WHEY premium