SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

noblisci w sprawie białka

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 3281

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 98 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 702
Siema . Podobno noblisci tegoroczni odkryli iż odkładanie się białka jest przyczyną wielu chorub. Prosze o skomentowanie znawców działu zgury dzięki nara.

------------------------------------------------
jak sie ktos przykleji do łapy to sprzedam!!!!!!!!

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 164 Napisanych postów 12853 Wiek 36 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 43234
ale jakto odkadanie w postaci czego tuszczu

jeżeli pomogłem , Ty pomósz mi wejdz w link i się zarejestruj http://www.AWSurveys.com/HomeMain.cfm?RefID=krzakzak 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Biniu Moderator
Ekspert
Szacuny 251 Napisanych postów 41358 Wiek 52 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 126211
1. odkladanie bialka ??
glownym magazynem w ciele czlowieka dla bialek sa miesnie :D

2. prosze o cos wiecej do omowienia - nie sledze nonstop TV :D:D:D
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
qazar ZASŁUŻONY
Ekspert
Szacuny 734 Napisanych postów 31016 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 94344
organizm moze nie jako odkladac na pozniej bialko w postaci aminek,ale to na krutko ,ale to chyba nie chodzi o bialko spozywcze
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 52 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 1998
Nobel z chemii za "białka śmierci"



Jego zdobywcy odkryli jak pozbywamy się zbędnych białek. Dzięki temu odkryciu uda się być może stworzyć skuteczniejsze metody walki z rakiem i innymi chorobami.

Aaron Ciechanover, Avram Hershko i Irwin Rose podzielili się wczoraj splendorem (i 1,3 mln dolarów), jaki na nich spadł po ogłoszeniu, że zostali laureatami chemicznego Nobla 2004. Ten wybór nikogo nie dziwi. - Oni dostaliby tę nagrodę jak w banku - komentują naukowcy. - To była tylko kwestia czasu - dodają.

Mechanizm niszczenia białek nobliści odkryli na początku lat 80. "Już sam pomysł, jak to może działać, był niezwykle podniecający" - mówił w jednym ze swoich wywiadów Aaron Ciechanover. - Wcześniej wiedziano tylko, że coś musi niszczyć białka, bo inaczej proteinowe śmieci blokowałyby prawidłowe działanie komórek. Ale co?

Okazało się, że jest to ubikwityna - niewielka cząsteczka, którą ze względu na niezwykłe właściwości i rolę w komórkowych "morderstwach" nazwano Pocałunkiem Śmierci.

Reinkarnacja w komórce

Ludzkie komórki zawierają ponad 30 tys. genów odpowiedzialnych za produkcję białek. Praca, jaką wykonują w żywym organizmie proteiny, jest ogromna - od pośredniczenia w reakcjach chemicznych (enzymy), po bycie głównym składnikiem budulcowym np. ludzkiego ciała.

Ubikwitynie (małemu peptydowi) przypadła niewdzięczna rola kostuchy. Kiedy jakieś białko w komórce musi zostać zlikwidowane, ona natychmiast pojawia się i przyczepia do ofiary. By wzmocnić swoje działanie, do skazańca przyłączają się kolejne cząsteczki ubikwityny (czasem może być ich nawet sto). Tak naznaczone białko nie ma już żadnych szans ucieczki. Ciągnąc za sobą ubikwitynowy ogon, jest kierowane do kata - proteosomu. Jest to cały kompleks enzymatyczny w kształcie cylindra, który można określić jako komórkową "maszynkę do mielenia śmieci". Uruchamia ją właśnie ubikwityna, która pasuje do jego struktur jak klucz do zamka.

Gdy proces mielenia się rozpocznie, "białko śmierci" jest oddzielane i znika w czeluściach cytoplazmy, by szukać nowego nieszczęśnika. Ofiara zaś rozpada się na pojedyncze aminokwasy (podstawowe cegiełki budujące białka), które posłużą do budowy nowych protein.

Temu białku już dziękujemy!

Roli ubikwityny w naszym organizmie nie sposób przecenić. Nie jest on najlepszym miejscem dla białek. Temperatura panująca w ludzkich ciałach (ok. 37 stopni Celsjusza) jest dla nich zbyt wysoka. Poza tym na funkcjonowanie protein mają też wpływ czynniki zewnętrzne, np. promieniowanie ultrafioletowe. W takich warunkach białka szybko tracą swoją aktywność i muszą zostać wymienione na nowe. Dzieje się tak codziennie z 5-10 proc. białek naszego ciała. Są wciąż niszczone i odnawiane.

Ale to tylko jedna strona medalu. Istnieją w komórkach także białka, którym pozwala się zaistnieć jedynie na krótką chwilę. Można powiedzieć, że są one zabijane w "młodym wieku".

Wewnątrz komórki odbywa się intensywna wymiana zdań między jej elementami i środowiskiem zewnętrznym, np. inną komórką. Jednak słowa wypowiedziane w komórce nie rozpływają się w powietrzu, ponieważ nie są falami dźwiękowymi, ale cząsteczkami chemicznymi - zazwyczaj właśnie białkami. Dlatego polecenie "podziel się" musi zabrzmieć i zniknąć, bo inaczej komórka będzie się dzielić bezustannie. I tutaj także niezbędna jest ubikwityna. Bezbłędnie rozpoznaje, które białko "wypowiedziało" już swoją kwestię i trzeba je usunąć.

I po co to komu?

Z reguły przy tego typu odkryciach pada pytanie: "Czy to ma jakieś zastosowania w praktyce?". Ma. W ostatnich latach okazało się, że brak ubikwityny albo zaburzenia w jej funkcjonowaniu mają związek z wieloma chorobami u ludzi. Chodzi tu głównie o stany zapalne, nowotwory złośliwe oraz schorzenia układu nerwowego, jak np. choroba Alzheimera czy Parkinsona. Podejrzewa się, że to właśnie nagromadzenie białkowych śmieci w mózgu prowadzi do powstawania niebezpiecznych złogów w komórkach nerwowych. Po pewnym czasie komórka zostaje całkiem zapchana i ginie, a w mózgu powstają ubytki. Z kolei w komórkach nowotworowych trzeba usuwać zmutowane białka, które wywołują raka.

Dzięki odkryciu sprzed ponad dwudziestu lat uczeni mogą dzisiaj pracować nad nowymi lekami naprawiającymi zepsuty system usuwania białek.

one moment in time...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
qazar ZASŁUŻONY
Ekspert
Szacuny 734 Napisanych postów 31016 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 94344
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 344 Wiek 39 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 7060
ciekawy art sog

skupuje motywację, tylko ilości hurtowe :>>

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 137 Napisanych postów 9203 Wiek 43 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 29034
masz soga, ale nie zapominaj o podaniu zrodla kiedy cos wklejasz:)

http://www.smoczyjezdzcy.pl - Smoczy Jeźdźcy - darmowa gra MMORPG w przeglądarce - polecam!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 52 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 1998
no to macie linka :)
http://serwisy.gazeta.pl/nauka/1,34148,2325081.html 

one moment in time...

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Agrafka :)))

Następny temat

dieta w okresie regeneracji

WHEY premium