SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Wydajność skurczu mięśniowego-dla ciekawskich

temat działu:

Trening dla zaawansowanych

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 4837

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 120 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 3351
Wydajność skurczu mięśniowego


Mięśnie mogą w sposób bardziej wydajny niż każda inna tkanka zmieniać stopień zużycia ATP. W porównaniu z okresem spoczynku zużycie energii przez mięsień w czasie skurczu jest kilka tysięcy razy większe. Uwalniana w zwiększonej ilości energia podczas skurczu może być wykorzystana w kilku postaciach. Gdy mięsień jest obciążony i kurcząc się, podnosi ciężar, wówczas wykonuje zewnętrzną pracę mechaniczną; ilość energii zużyta na ten cel odpowiada iloczynowi obciążenia (siła) i skrócenia mięśnia (droga). Ilość energii zużytej na pracę mechaniczną jest jednak stosunkowo niewielka w porównaniu z całkowitą ilością energii uwalnianej w czasie skurczu. Główna ilość energii zostaje zamieniona na ciepło. Należy zaznaczyć, że ciepło nie tylko uwalnia się w czasie rozpadu ATP w komórce, ale także w przebiegu procesów metabolicznych, jak glikoliza beztlenowa i tlenowa, kiedy dochodzi do syntezy ATP. Całkowita ilość energii uwolnionej przez kurczący się mięsień jest sumą wykonanej zewnętrznej pracy mechanicznej i wytworzonego ciepła.
Maksymalna wydajność skurczu mięśniowego, czyli procent energii zamienionej podczas skurczu na pracę mechaniczną wynosi około 33%. Uwolniona, więc energia podczas skurczu zostaje zamieniona najwyżej w około 1/3 na pracę mechaniczną, a reszta, tj. 2/3 energii przechodzi w ciepło.
Jeśli uwzględnić fazę rozkurczu, to okazuje się, że pomimo braku aktywności mechanicznej, nadal stwierdza się wzmożony metabolizm i wzmożoną produkcję ciepła. To przedłużenie produkcji ciepła po zakończeniu skurczu jest następstwem procesów związanych z resyntezą glikogenu, ATP, fosforylokreatyny ł utlenianiem mleczanu. W tym czasie reakcje rozpadu glukozy nadal trwają, ale powoli dochodzi do resyntezy ATP i fosforylokreatyny, która zachodzi nie tylko w okresie skurczu, ale może się jeszcze utrzymywać przez 20-30 min po jego zakończeniu. Ostatecznie, więc całkowita wydajność, z jaką mięsień zamienia energię chemiczną związków energetycznych na pracę mechaniczną, w okresie obejmującym łącznie sam skurcz i okres poskurczowy, wynosi zwykle około 20%. Maksymalną wydajność mięsień osiąga wówczas, gdy kurczy się z umiarkowaną szybkością. Jeżeli skurcze zachodzą bardzo powoli, stosunkowo więcej energii zostaje zamienionej na ciepło. Z drugiej strony, przy zbyt gwałtownych skurczach, duża ilość energii zostaje zużyta na pokonanie oporu elementów sprężystych i tarcia wewnątrzmięśniowego, co również obniża wydajność pracy mięśnia. Maksymalną wydajność stwierdza się, gdy mięsień kurczy się z szybkością odpowiadającą około 30% szybkości maksymalnej.

Masa, jest masa.

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Fuckmaster ZASŁUŻONY
Ekspert
Szacuny 202 Napisanych postów 31902 Wiek 37 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 94099
skad?
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Trening na kreatynie

Następny temat

Czy kuple maja racje???

WHEY premium