SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Bieganie uczyniło z nas ludzi?

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 1810

Ankieta

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 125 Napisanych postów 6135 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 30354
[Margit Kossobudzka GW]

Z anatomicznego punktu widzenia tak. Dzięki dwom milionom lat joggingu mamy dziś zgrabne pośladki i strzelistą postawę, przynajmniej niektórzy z nas.

Odkąd nasi przodkowie na dobre zeszli z drzew, ewolucja zaczęła silnie faworyzować tych, którzy nie tylko potrafili poruszać się na dwóch nogach, lecz także biegać. Nic dziwnego, oni szybciej uciekali przed drapieżcą albo prędzej dopadali posiłku. Prymusi w bieganiu mieli większe szanse na przeżycie, więcej dzieci i zapewniony sukces ewolucyjny. - To właśnie zdolność do biegania wyciosała naszą obecną sylwetkę - dowodzą w dzisiejszym "Nature" Denis Bramble z University of Utah i Daniel Lieberman z Harvard University.

Zabiegać zwierzynę na śmierć

Dlaczego zaczęliśmy biegać? Naukowcy mają kilka teorii. Jedna zakłada, że bieganie było jedyną dostępną praczłowiekowi formą polowania. 2 miliony lat temu nasi przodkowie - australopiteki - nie umieli jeszcze wytwarzać narzędzi ani broni. Natura nie obdarowała ich też ostrymi kłami i pazurami. Ale potrafili biegać. - Z czasem coraz lepiej - mówi Daniel Lieberman. - Wiemy z materiałów kopalnych, że nasi przodkowie dzień w dzień uprawiali biegi maratońskie, a nawet pokonywali dłuższe dystanse. Stosowali też metodę polowania polegającą na uporczywym bieganiu. W praktyce oznaczało to zaganianie ofiary na śmierć. Człowiek mógł złapać nawet rączą antylopę, ponieważ - jako jedyny ssak - potrafi pokonać bez ustanku bardzo duże odległości. Zebra czy antylopa biegają zrywami. Kilka minut szalonej prędkości i długi odpoczynek. - Jeśli wciąż będziemy je gonić, zwierzę nie odbuduje rezerw energetycznych i padnie z wyczerpania - wyjaśnia prof. Lieberman. Taką metodę do dzisiaj stosują np. Aborygeni, którzy potrafią godzinami ścigać kangura, albo polujący na jelenie Indianie Tarahumara z północnego Meksyku.

Inną przyczyną naszych maratońskich zdolności była według uczonych zmiana diety. Praludzie coraz częściej sięgali po mięso, porzucając korzonki i jagody. Najłatwiej zaś było o padlinę, ale tę musieli znaleźć szybciej niż inni. Bieganie mogło zatem służyć pierwotnie szukaniu okazji do darmowego posiłku.

...i zyskać kształtne ciało

Dokładne porównanie 26 cech anatomicznych współczesnego ludzkiego ciała oraz kopalnych szczątków hominidów z gatunków Homo erectus i Homo habilis (mających zdolność biegania) pozwoliło uczonym ustalić, co wygraliśmy uprawiając jogging. Są to cechy związane z chłodzeniem ciała, utrzymaniem równowagi, amortyzacją wstrząsów i zwiększeniem wydajności biegu. Ewolucyjnym zyskiem jest więc znaczna utrata owłosienia, dzięki czemu szybciej się ochładzamy. Temu też służy wydłużony kształt ciała, które w stosunku do swojej masy ma dużą powierzchnię skóry. Dzięki bieganiu mamy bardziej płaską twarz i mniejsze zęby niż australopiteki i w odróżnieniu od nich potrafimy ruszać głową i szyją niezależnie od ramion. Krótsze przedramiona pozwoliły nam na lepsze balansowanie górą ciała, kiedy nogi biegną. Zamiłowanie do maratonów zaowocowało także stworzeniem lepszych metod tłumienia wstrząsów - ludzie mają wyjątkowo duże pięty oraz paluchy u stóp.

- Jednym z najwdzięczniejszych przystosowań do biegu są jednak ludzkie pośladki. Przyglądaliście się małpom? One mają całkiem płaskie tyłki - śmieje się prof. Lieberman. Ludzkie pośladki są niezbędne do odpowiedniej stabilizacji ciała podczas biegu, ponieważ są połączone z kością udową. Piękne pośladki, dziś atrybut urody, po prostu pilnują, żebyśmy nie walili nosem w ziemię za każdym razem, kiedy nasza stopa odbija się od ziemi - dodaje Lieberman.

"Wszystko jedno gdzie się żyje,
Raz się chudnie, raz się tyje..."

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 125 Napisanych postów 6135 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 30354
Eee, obcięło pytania

"Wszystko jedno gdzie się żyje,
Raz się chudnie, raz się tyje..."

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
v3gas ZASŁUŻONY
Znawca
Szacuny 48 Napisanych postów 6008 Wiek 14 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 38264
'bieganie uczynilo z nas loodzi'..paradoksalnie..obecnie niewielki odsetek 'szarakoow' joggooje...;)

kiedy to byl sposoob na przezycie..obecnie na zycie ;)

ale art mi sie podoba :)

Zmieniony przez - v3gas w dniu 2004-12-03 17:35:40
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51564 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
no tak, żeby nie to bieganie to za czym ja bym wodził wzrokiem na ulicach hehehe
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
qazar ZASŁUŻONY
Ekspert
Szacuny 734 Napisanych postów 31016 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 94344
Bieganie jest czym fenomenalnym,kiedys biegalem po 12km do poki lekotka nie zaprotestowala
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 18 Napisanych postów 4108 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 24162
Ja wprawdzie lubie bardziej rowerek ale biegac takze jest przyjemnie, szczegolnie latem po lesie.

Klub Kulturystyczny "Hermes"
ul. Skargi 8
05-822 Milanowek
>->Zapraszamy<-<

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

alternatywa tunczyka

Następny temat

posiłek czysto białkowy

WHEY premium