SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

EFEDRYNA A ASPIRYNA

temat działu:

Doping

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 4522

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 8 Napisanych postów 321 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 12731
Witam!

Oboje z zona jestesmy na koncowce redukcji i zeby sie dopalic postanowilismy zapodac tussi na probe. W dzien nietreningowy zeby nie bylo sensacji.

Lyknelismy oboje po 4 tussi. Zona kawy nie pila, ja wypilem wczesniej 2kawy + 2 tabsy do tussi dozycilem meta burna ef.

Efekty:

- na mnie efka zadziala dopiero po okolo 2h. lekkie pobudzenie. spocilem sie przy zmywaniu naczyn hehe. ogolnie mysle, ze na treningu bede sie pocil jak swiniak. zero efektow ubocznych. cisnienie w normie.

- zona lyknela same tussi i po godzinie cisnienie jej skoczylo na 178/144 . troche sie zdziwilem, ale wygladala jakby lyknela amfe. :) rozpuscilem jej 2 aspiryny szybko, wypila i po 15min cisnie 138/71, czyli w normie.

Wniosek - nie lykac efki bez apiryny jesli sie szanuje serduszko swe. :) ja nawet nie zamierzam probowac samej efki po tym co zobaczylem. jutro przed treningiem zarzucam efke meta burn i 3g taurynki. bedzie fajowo. :)

Ale ogolnie jesli chodzi o moc, to efka na mnie dziala niewiele mocniej niz 3gr tauryny z kawa... Za to zona lata jak samolot hehe

Zmieniony przez - Mateusz27 w dniu 2005-05-09 19:38:57
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 18 Napisanych postów 2595 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 17718
drogi kolego mylisz sie, aspiryna wrecz przeciwnie, podnosi cisnienie!!!
czesto sie stosuje efedryne + aspiryna dla zwiekszenia efektu termogenicznego, jak sie myle to zwracam honor

POW * MIA
Bring them home!!!

Farmaceuta - Technik

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 8 Napisanych postów 321 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 12731
apiryna reguluje prace serca. i po to jest w stakach eca.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 18 Napisanych postów 2595 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 17718
Aspiryna może zmniejszyć ryzyko zawału serca nawet o 30%, ale skuteczna jest tylko u 3/4 chorych. Przyczyna jej nieskuteczności u pozostałych 25% tkwi prawdopodobnie w wysokim poziomie cholesterolu. Na sympozjum American Heart Association, które odbyło się w listopadzie ub.r., naukowcy z Medical Center w University of Maryland przedstawili dane świadczące, że ten obniżający lepkość krwi środek, w dawce 325 mg na dzień, nie zahamował agregacji płytek u 60% chorych z wysokim poziomem cholesterolu (220 mg/100 ml krwi lub wyższym).
Natomiast u osób z poziomem cholesterolu 180 mg/100 ml lub niższym aspiryna nie wpływa na agregację płytek tylko w 20% przypadków. Może chorym na serce, którzy nie reagują na aspirynę, należy zaaplikować środki obniżające poziom cholesterolu?

Źródło: Świat Nauki 3/2001

POW * MIA
Bring them home!!!

Farmaceuta - Technik

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 8 Napisanych postów 321 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 12731
no widzisz. :) w faq o efedrynie jest napisane, ze nie udowodniono termogennego dzialania apiryny, a moze ona go wrecz niwelowac.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 18 Napisanych postów 2595 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 17718
dobra masz soga
odbij

POW * MIA
Bring them home!!!

Farmaceuta - Technik

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 8 Napisanych postów 321 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 12731
ping-pong
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 18 Napisanych postów 2595 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 17718
a tu troche o aspirynie, blizej sie przyjzec to jest tabs wszystko a zwlaszcza na "hangover"


Aspiryna może zmniejszyć ryzyko raka jelita grubego


Aspiryna wydaje się zmniejszać ryzyko rozwoju zmian prowadzących do powstawania raka jelita grubego (okrężnicy). Dwa badania opublikowane w czasopiśmie The New England Journal of Medicine wykazały, że aspiryna redukuje częstość występowania polipów będących stanem przedrakowym aż o 35% u chorych, u których stwierdzano wcześniej raka lub rozrost przedrakowy.
Badań nie zaprojektowano aby ustalić czy aspiryna działa u ludzi którzy wcześniej nie chorowali na raka, dlatego lekarze podkreślają, że przyjmowanie aspiryny nie może zastąpić wczesnego wykrywania i leczenia tej choroby. Lekarze mogą wyeliminować chorobę ale tylko wtedy, gdy jest wykryta wcześnie. W zaawansowanym stadium, gdy dojdzie do powstania przerzutów, chemioterapia zwykle daje słabe rezultaty.

Robert Sandler, z Uniwersytetu w Północnej Karolinie podkreśla, że dla zapobieżenia rozwinięciu się raka jelita grubego należy poddać się kolonoskopii lub innemu badaniu przesiewowemu, a nie wystarczy zażywanie aspiryny.

Pierwsze badanie objęło 517 pacjentów wcześniej leczonych z powodu raka okrężnicy. Połowa przyjmowała 375 mg aspiryny dziennie, pozostała część placebo (substancję obojętną, nieaktywną). W grupie przyjmującej placebo polipy rozwinęły się u 27% badanych, natomiast w grupie otrzymującej aspirynę u 17%, daje to 35% redukcję ryzyka powstania polipów. W grupie przyjmującej aspirynę obserwowano także wydłużenie czasu potrzebnego rozwinięcia się polipów. Wyniki były tak ewidentne, że badanie to przerwano wcześniej niż zaplanowano.

Drugie badanie, prowadzone przez Johna Barona z Centrum Medycznego Dartmouth-Hitchcock w Libanie obejmowało chorych, u których w wywiadzie stwierdzano polipy ale nie raka okrężnicy. Przyniosło ono sprzeczne wyniki co do najlepszej dawki aspiryny. Po 3 latach badania nowe polipy wykryto u poniżej 8% z 377 osób przyjmujących małą dawkę aspiryny – 81 mg/dobę, w porównaniu z 12% z 372 przyjmujących placebo. W badaniu tym 375 mg dawka dzienna wydawała się nie przynosić żadnej korzyści. U około 11% z 372 przyjmujących aspirynę rozwinął się polip lub rak, podobnie jak w grupie placebo. Sandler twierdzi, że jest to trudne do naukowego uzasadnienia, przypuszcza, że jest to przypadek.



Aspiryna może stanowczo zapobiec atakom serca i wylewom, powoduje także zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia raka piersi u kobiet - dowodzą nowe badania.

Autorzy badań dodają jednak, iż nowe odkrycia muszą być jeszcze potwierdzone kolejnymi badaniami, zanim lekarze zaczną przypisywać lek kobietom i osobom z grupy podwyższonego ryzyka.

Przełomowe odkrycie zostało opublikowane przez Mary Beth Terry oraz dr Alfreda Neuguta z Columbia University.

Naukowcy oparli badania o 1442 przypadki raka piersi u pacjentów w wieku średnim ok. 59 lat i porównali badania z 1420 kobietami zdrowymi. Kobiety były pytane o używane w przeszłości leki jak aspiryna, iibuprofen oraz acetaminophen. Badania statystyczne wykazały, iż ilość przypadków zanotowanego raka była najmniejsza w grupie kobiet zdrowych, które brały niegdyś aspirynę.

Opracowanie: hotnews

Źródło/autorstwo: Columbia University/r.n.

SERCE W PUŁAPCE KRZEPLIWOŚCI KRWI
DZIAŁANIE PRZECIWZAKRZEPOWE ASPIRYNY
DZIAŁANIE PRZECIWMIAŻDZYCOWE

To, że kwas acetylosalicylowy (w skrócie- ASA) jest świetnym środkiem przeciwbólowym i przeciwzapalnym powszechnie wiadomo. Nie wszyscy jednak wiedzą, że ten prosty specyfik dobrze chroni przed atakiem serca wywołanym przez tak groźne choroby, jak: dusznica bolesna, ostra niewydolność wieńcowa i zakrzepica. Słowem osoby stosujące systematycznie kwas acetylosalicylowy mogą uniknąć największego niebezpieczeństwa, jakim jest zawał mięśnia sercowego, czy udar mózgu.

SERCE W PUŁAPCE KRZEPLIWOŚCI KRWI
Płytki krwi krążące w naszym krwioobiegu są komórkami nie posiadającymi jądra, żyją zaledwie kilka (7-10) dni, a potem ulegają zniszczeniu.
Ich specyficzną cechą jest zdolność skupiania się w miejscu uszkodzenia naczynia krwionośnego np. w miejscu skaleczenia, zadrapania, itp. Powoduje to miejscowy skurcz naczynia, co zmniejsza krwawienie. Jednak ich najważniejszą rolą jest udział w tworzeniu skrzepu, pełniącego rolę "korka", zatykającego uszkodzenie. Proces ten chroni organizm przed wykrwawieniem się. Ale szybkie zlepianie się komórek krwi może następować również wewnątrz nie uszkodzonego naczynia i spowodować niebezpieczne dla życia komplikacje.
Szczególnym zagrożeniem dla życia jest tzw. zakrzep przyścienny.
Zakrzep przyścienny może powstać wskutek pęknięcia rozrośniętej blaszki miażdżycowej! Organizm traktuje wówczas uszkodzoną blaszką miażdżycową i wywołane nią zaburzenie przepływu krwi, jak ranę naczynia krwionośnego. Wytwarza specjalną substancję sklejającą płytki krwi - tromboksan (TXA2). Obecność tromboksanu powoduje intensywne sklejanie się płytek krwi ze sobą oraz ich przyleganie do ściany naczynia. Organizm stara się zalepić "uszkodzenie" masywną skrzepliną. Nadprodukcja tromboksanu i skupienie się płytek krwi może jednak spowodować efekt wysoce niepożądany - nagłe zmniejszenie się światła naczynia krwionośnego, a nawet jego zamknięcie skrzepem. Zatkanie tętnicy wieńcowej przez masywny zakrzep uniemożliwia zaopatrzenie serca w utlenowaną krew i powoduje w ciągu kilku godzin martwicę komórek mięśnia sercowego - i to oznacza:
Zawał serca!
Zawał serca w przypadku zablokowania tętnic wieńcowych zagraża śmiercią chorego.

DZIAŁANIE PRZECIWZAKRZEPOWE ASPIRYNY
Kwas acetylosalicylowego (znany w Polsce pod potoczną nazwą - aspiryna), wynaleziono ponad sto lat temu i stosowano przede wszystkim jako środek przeciwbólowy. Substancja ta dopiero w ostatnim 20-leciu została odkryta jako środek zapobiegający zakrzepom krwi.
Działanie przeciwzakrzepowe kwasu acetylosalicylowego wynika ze zdolności hamowania aktywności enzymu o nazwie cyklooksygenaza. Dzięki blokadzie aktywności enzymu zahamowane jest wytwarzanie w płytkach krwi wpomnianego wyżej tromboksanu. Jak wiemy tromboksan jest niezbędny w procesach krzepnięcia krwi - uczestniczy w zlepianiu się płytek krwi tworzących zakrzep przyścienny. Jednocześnie kwas acetylosalicylowy reguluje intensywność wytwarzania przeciwstawnej tromboksanowi substancji - o nazwie prostacyklina. Prostacykliny zapobiegają przyklejaniu się płytek krwi do ścian naczyń krwionośnych.

Rola kwasu acetylosalicylowego jako czynnika hamującego zlepianie się płytek jest nieoceniona.
Zwłaszcza że stosowane obecnie bardzo małe dawki ASA minimalizują działania niepożądane, chyba że ktoś jest nadwrażliwy (uczulony) na aspirynę lub cierpi na chorobą wrzodową. W takich przypadkach jest niestety przeciwwskazana.

Aspiryna w specjalnych mikrodawkach

Jest więc zalecana wszystkim osobom z zaawansowaną miążdzycą i chorobą wieńcową. Szczególnie jednak ludziom starszym - powyżej pięćdziesiątki. Zapobiega zwiększonemu w tym przedziale wiekowym ryzyku ataku serca i zawału oraz ma wpływ na obniżanie nadmiernego poziomu cholesterolu we krwi. A co najważniejsze dla "zawałowców" - znacznie redukuje ryzyko ponownego zawału serca, w okresie 30 dni po pierwszym ataku.



DZIAŁANIE PRZECIWMIAŻDZYCOWE

Warto na koniec podkreślić profilaktyczną rolę kwasu acetylosalicylowego w zapobieganiu miażdżycy.
Nadmiar tromboksanu we krwi może bowiem spowodować nie tylko zlepianie się płytek krwi ze sobą, ale i ułatwia ich przyleganie do ściany naczynia krwionośnego. A to jest początkiem zmian patologicznych śródbłonka naczyniowego prowadzących do inicjacji miażdżycy.
Mówiąc bardzo skrótowo - zlepione ze sobą liczne płytki krwi zdolne są silnie przywrzeć do ściany naczynia krwionośnego i spowodować tym "wywędrowanie" z niej specyficznych komórek.
Komórki te aktywnie wychwytują estry cholesterolu, następnie wapń i inne sole mineralne i w efekcie inicjują i rozwijają budowę twardej blaszki miażdżycowej w tętnicach wieńcowych i innych. Proces, wprawdzie postępuje powoli, ale trwa nieprzerwanie, blaszka powiększa się zmniejszając przepływ krwi, co prowadzi do niedotlenienia wielu narządów, a zwłaszcza tak intensywnie pracującego i wymagającego jak serca.
Miażdżycy można jednak skutecznie zapobiegać
Warunkiem jest odpowiednie odżywianie, czynny tryb życia (wysiłek fizyczny jest nieodzowny dla każdego, oczywiście proporcjonalny do możliwości). Należy ograniczyć tłuszcze zwierzęce (wykluczona wieprzowina i stare, tłuste mięso wołowe!), natomiast wskazane są dobre oleje roślinne tłoczone na zimno, ryby morskie oraz duże ilości surowych warzyw i owoców. Nie wolno palić papierosów! Taką profilaktykę przeciwmiażdżycową i przeciwzawałową każdy powinien stosować na co dzień.
W przypadku zaawansowanej miażdżycy i choroby wieńcowej oraz wysokiego ryzyka zakrzepicy i zawału serca korzystne jest stosowanie aspirynowej profilaktyki hamując proces zlepiania się płytek krwi.
Idealnym lekiem, z wyboru, są właśnie mikrodawki kwasu acetylosalicylowego - nie mniejsze niż 30 mg i nie większe niż 100-160 mg na dobę. Tak małe dawki - jeśli nie występuje nadwrażliwość na lek - minimalizują efekty niepożądane (np. dolegliwości przewodu pokarmowego). Lek działa na płytki krwi w krążeniu wrotnym (między przewodem pokarmowym a wątrobą). Powoduje, że tworzy się więcej prostacyklin, uniemożliwiających przyklejanie się płytek do ścian naczynia, a zmniejsza ilość tromboksanów, niezbędnych do sklejania się płytek.
Warto zauważyć, że podawanie kwasu acetylosalicylowego, jako leku przeciwzakrzepowego daje pożądane efekty dopiero po kilku dniach.
Dlatego często przez pierwsze dwa dni dawka może być wyższa (np. do 320 mg na dobę), a potem odpowiednio mniejsza.
Trzeba też pamiętać, że zahamowanie zlepiania się płytek krwi zwiększa ryzyko wylewu (uwaga nadciśnieniowcy!)
Powoduje również trudniejsze tamowanie krwi po skaleczeniach. Nie wolno więc zapominać o ostrożności. Kwas acetylosalicylowy hamuje też wytwarzanie tzw. "dobrych" i "złych" prostaglandyn, substancji znajdującej się prawie we wszystkich komórkach, biorącej udział w wielu procesach. Deficyt ochronnych prostaglandyn w przewodzie pokarmowym może doprowadzić do tworzenia się wrzodów żołądka i dwunastnicy, zapalenia jelita cienkiego, wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, biegunki. W układzie oddechowym może wywołać skurcze oskrzeli, czyli atak tzw. astmy aspirynowej.
Nadmierne dawki kwasu acetylosalicylowego mogą również wpływać na gospodarkę wodno-mineralną, hamując wydalanie sodu, co prowadzi do zatrzymania wody ustrojowej i obrzęków.
Podobne objawy mogą występować również przy stosowaniu innych leków przeciwzapalnych, mających podobny do kwasu acetylosalicylowego mechanizm działania (naproksen, ibuprofen, itp.). Ostrożność w stosowaniu tych leków powinni również zachować ludzie starsi, przyjmujący inne leki w sposób ciągły, wrzodowcy, a także osoby z zaburzeniami czynności wątroby (np. nadużywający alkoholu!).

POW * MIA
Bring them home!!!

Farmaceuta - Technik

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Pare pytań do cyklu

Następny temat

pospolite pytanko tego działu

WHEY premium