SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

maraton trening

temat działu:

Inne dyscypliny

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 15806

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 1 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 5
hej mam wielką prośbe ma ktos może albo może rozpisac rozsądny trening dla kompletnego laika który chciałby za rok pobiec w maratonie albo chociaż półmaratonie. Prosze o pomoc mam 24lata i postawiłem sobie za punkt honoru przebiec maraton. Może jakies propozycje odnosnie wspomagania Z góry dzieki za pomoc
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120
Witaj, przygotowaliśmy kilka tematów które mogą Cię zainteresować:

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 14 Napisanych postów 2336 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 11009
TU MOSZ TOŚ COŚ CHCIOŁ


cytatatata>>>
opracował Jerzy Skarżyński

---------------------------------------------------------------------------
DEBIUTANCI NA START

Czy można osiągnąć metę 42-kilometrowego dystansu biegu maratońskiego, jeśli teraz już po 5-6 minutach lekkiego biegu dostaje się takiej zadyszki, że serce niemal wyskakuje z klatki piersiowej, a nogi wymiękają jak stal w temperaturze 1000°C? Trudne pytanie - trudna odpowiedź. Niewiadomych za dużo! Trafna odpowiedź zależy od znajomości wielu innych warunków brzegowych. Jeżeli sformułowane są one następująco:

brak lekarskich przeciwwskazań do biegania i dobry stan zdrowia,
BMI (waga w kg dzielona przez kwadrat wysokości wyrażonej w metrach) - poniżej 30 (brak otyłości),
okres przygotowań: 26 tygodni,
płeć - nieokreślona,
wiek: nieokreślony, ale minimum 18 lat,
możliwości czasowe na trening: 3-4 razy w tygodniu. Początkowo 40-70 minut, ale po 10 tygodniach przygotowań wstępnych 40-120 minut na jednostkę treningową,
determinacja w realizacji celu: bardzo duża (systematyczność treningów niemal 100%),
wtedy moja odpowiedź brzmi: są realne szanse, by na linii mety maratonu unieść ręce do góry w geście zwycięstwa nad swoimi fizycznymi i psychicznymi ułomnościami, udowodnić sobie i innym, że należysz do grona ludzi nieprzeciętnych.

Ale uwaga: pierwsza sprawa - osiągnięcie celu wymaga skupienia się w okresie przygotowań nie tylko na części biegowej treningów, ale także na - nie mniej ważnej - części sprawnościowej, czyli na gimnastyce rozciągającej (GR) i siłowej (GS). Druga - zauważ, że dotarcie do mety maratonu wcale nie oznacza dobiegnięcie. To istotna różnica! Zakładam, że podstawą poruszania się po trasie debiutującego maratończyka ma być bieg, lecz przy tych założeniach wstępnych nie wykluczam marszobiegu, czyli wolnego biegu przeplatanego odcinkami marszu. I trzecia - realizacja celu zakłada skrupulatne realizowanie na zawodach założonej taktyki biegu (o tym niżej), bez czego te półroczne przygotowana mogą okazać się warte „funta kłaków”;. Pasuje? Jeśli tak - oto moja propozycja półrocznych przygotowań:

I okres - ZOSTAŃ BIEGACZEM: 10 tygodni (21 marca-29 maja)

Tych 10 tygodni musi dać ci przepustkę do grona biegaczy, a wyznacznikiem tego jest umiejętność nieprzerwanego biegu w czasie co najmniej jednej godziny. Dopiero wtedy będziesz mógł o sobie mówić, że jesteś biegaczem! Przez pierwsze 3 tygodnie podstawowym środkiem do realizacji zadania jest marszobieg. Od 4. tygodnia jest to już niemal bieg ciągły z jedną 2-lub 3-minutową przerwą w marszu. Po zakończeniu części biegowej każdego treningu obowiązkowo musisz wykonać serię ćwiczeń GR (min. 7-8’), zaś po nich jeszcze serię ćwiczeń GS (min. 10’). Jeżeli masz podczas biegu pulsometr, na razie niech cię nie przeraża bardzo wysokie tętno podczas biegu. Potrzeba kilku tygodni regularnego treningu, by serce zaakceptowało twoją nową pasję i... poddało się, gdy zrozumie, że to dla jego dobra. I nie tylko jego.


Tydzień Dni treningowe Plan treningu
1 WT, CZW, (SO)*, NI 4 x (5’ biegu / przerwa 3’ w marszu) + GR + GS

2 WT, CZW, (SO), NI 3 x (7’ biegu / p. 3’ w marszu) + GR + GS

3 WT, CZW, (SO), NI 3 x (10’ biegu / p. 3’(2’)** w marszu) + GR + GS
4 WT, CZW, (SO), NI 2 x (15’ biegu / p. 3’(2’) w marszu) + GR + GS
5 WT, CZW, (SO), NI
15’ biegu / p. 3’(2’) w marszu + 20’ biegu + GR + GS
6 WT, CZW, (SO), NI 2 x 20’ biegu / p. 3’(2’) w marszu) + GR + GS
7 WT, CZW, (SO), NI 20’ biegu / p. 3’(2’) w marszu) + 25’ biegu + GR + GS
8 WT, CZW, (SO), NI 2 x 25’ biegu / p. 3’(2’) w marszu) + GR + GS
9 WT, CZW, (SO), NI 20’ biegu / p. 3’(2’) w marszu) + 30’ biegu + GR + GS
10 WT 2 x 30’ biegu / 3’(2’) marszu) + GR + GS

CZW 40’ biegu + GR
NI BIEG 60’ + GR lub... START (dystans 10 km!)

* - sobota, gdy jest możliwość czterech dni treningowych w tygodniu.
** - przerwa w marszu ujęta w nawias tylko dla trenujących 4 razy w tygodniu.

Przez kilka pierwszych tygodni musisz truchtać, czyli biec na pograniczu marszu - tak, że „wolniej nie można”;. I nie ma znaczenia, że czujesz, iż możesz biec szybciej! Gdy przeholujesz, złapie cię kryzys, którego możesz nie pokonać. Wtedy łatwo wmówisz sobie, że „to nie dla mnie”;, a to nieprawda!

Podstawą skuteczności tego planu jest nie sam marszobieg, ale przede wszystkim systematyczność w realizacji tak części biegowej, jak i ćwiczeń GR oraz GS.
To one wzmocnią twój organizm, by podołał niespodziewanym wyzwaniom, które przed nim stawiasz.

Zakończeniem tego okresu może być sprawdzian, czyli udział w zawodach (na dystansie maksimum 10 km!). Warunek jest jeden: celem startu jest tylko (i aż) ukończenie biegu. Nie planuj żadnej walki z rywalami, ani wyniku końcowego.
To melodia przyszłości. Na razie masz jednego „wroga”; - swój własny organizm,
o którym ciągle wiesz za mało, by przewidzieć jego reakcję na zbyt odważne wyzwanie. Masz przebiec bez zatrzymania, pamiętając by nie dać się ponieść nogom na pierwszych kilometrach. Dlatego biegnij z głową, a nie bez głowy!
O to nie trudno w gromadzie walczących biegaczy, gdy adrenalina pobudza do „nadludzkich”; zachowań. Ty walczysz o coś innego. Na razie! Przekonasz się jednak, że samo ukończenie biegu sprawi ci już dużo radości. Jeśli przy tym zrobisz to bez przerw w marszu będziesz wniebowzięty. Bez względu na zajęte miejsce i wynik na mecie. To będzie przecież twój pierwszy rekord życiowy!

Gdyby w tym pierwszym okresie pojawiały się jakiekolwiek problemy z realizacją planu, utrzymaniem tempa rozwoju, radzę powtórzyć poprzedni tydzień, a nie starać się biegać „za wszelką cenę”; wg tego harmonogramu. Bez dużej dawki rozsądku twój rozwój biegowy może się okazać mrzonką. Pamiętaj, że nogi, serce i płuca mogą czasami nie wytrzymywać, ale głowa musi być odporna na takie problemy!

II okres – STABILIZACJA: 8 tygodni (30 maja-24 lipca)

Jeśli jesteś „na bieżąco”; z planem – gratulacje. Możesz już o sobie mówić – jestem biegaczem! Jeśli nie – nie przejmuj się opóźnieniem. Poświęć z tego okresu kilka „brakujących”; tygodni, by nadrobić zaległości. Wszak cel uświęca środki. Gwarantuję, że do Maratonu Warszawskiego zdążysz .



Dzień
tren. Akcent Tygodnie 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17 18.
WT OWB1 + 10 p 50 50 50 + p 50 + p 50 + p 50 + p 50 + p 50 + p
CZW Kros pasywny 30 40 40 50 40 50 50 50
(SO) OWB1 + 10 p 40 40 40 + p 40 + p 40 + p 40 + p40 + p 40
NI OWB1/WB 60 60 60 70 80 90 70 100

Mimo, że jesteś już biegaczem twoje umiejętności są jeszcze „cienkie”;. Ba - łatwo możesz je stracić! Teraz przed tobą okres stabilizacyjny, który pozwoli ci ugruntować twoją „formę”; Czujesz, że cudzysłów jest konieczny? Jeśli nie – uważaj! Masz teraz kilka tygodni na upajanie się swoimi „niesamowitymi”; możliwościami. Przecież nie tak dawno tym słowem oceniałeś innych biegaczy.
Z pewnością nigdy byś się u siebie takich nie spodziewał. A teraz i ty jesteś niesamowity! Czas nabrać większej pewności siebie, a potem kontynuować rozwój. Kto się nie rozwija, ten się cofa – także biegowo!

Jak widzisz, nie ma już w planie GR i GS. No, niezupełnie nie ma! Co to, to nie! Powinieneś mieć to już tak zakodowane w umyśle, że robić je musisz niemal automatycznie. Chociaż teraz trochę inaczej. Ale po kolei. Możesz już biegać trochę szybciej. Tętno powinno się ustabilizować i raczej nie powinno już „wariować”;. Pamiętaj, że swobodny bieg to 70-80% tętna maksymalnego, ale staraj się biegać
w dolnych granicach „normy”;. Praktycznie – tempo biegu powinno umożliwiać
ci swobodną rozmowę. Gdy tchu zaczyna brakować, to znak, że biegniesz za szybko – zwolnij! W planie są już przebieżki i pasywny kros. Po zakończeniu założonego odcinka nieprzerwanego biegu, ale przed przebieżkami musisz zrobić stały zestaw ćwiczeń GR. Koniecznie! Do tego GS jak zawsze – po powrocie
do domu. Pasywny kros i WB nie wymagają rozgrzewki, więc i GR, i GS rób tradycyjnie – po zakończeniu biegu.

W tym okresie uważaj, by nie dać się sprowokować do startów w zawodach. Możesz oczywiście gdzieś się znów sprawdzić, ale ma to być wyjątek. Dystans też nie może być dłuższy niż 10 km. Gdy wskoczysz na głęboką wodę zbyt wcześnie możesz... utonąć w otmętach startomanii. Musisz okrzepnąć jeszcze
w treningu, a nie zauroczony atmosferą imprez biegowych (wspaniałą zwykle!) obcinać już kupony ze swej „formy”;. Pamiętaj – na razie celem jest ukończenie Maratonu Warszawskiego, a ty aby to osiągnąć musisz jeszcze pracować na treningach, a nie sprawdzać co tydzień czy masz coś, czego jeszcze nie masz!

III okres – STABILIZACJA STABILNOŚCI: 8 tygodni (25 lipca-18 września)

Nie zdziwi mnie, gdy zdziwi cię moja nazwa tego okresu! Myślisz, że umiesz już tak wiele, by rozpocząć BPS, czyli okres bezpośredniego przygotowania startowego? Tak to się nazywa fachowo. Na BPS przyjdzie czas – kiedyś. Spokojny, choć coraz dłuższy, a przez to lekko intensywniejszy trening nie nadweręży twoich sił. Bądź silny spokojem, czyli Siłą Spokoju! To się opłaci 18 września, podczas maratońskiego debiutu.

Dzień Akcent Tygodnie 19. 20. 21. 22. 23. 24. 25. 26.
WT OWB1 + 10 p 50 50 50’+ p 50’+ p 40’ 50’+ p 50 + p 50 + p
CZW Kros pasywny 50 60 60 30’ 40 50’ 50 30
SO) OWB1 + 10 p 40 40 40’+ p 40’+p,40+p 40’+ p 40’+
NI WBew. START 110 90 70 120’ 90’ 1 20’ 70’ maraton
lubpółmaraton

Analizowałem wiele planów przedstartowych dla debiutantów. W ostatnich tygodniach roi się w nich zwykle od „x kilometrów biegu z prędkością maratonu”;, mocniejszych „dwójek”;, czy „piątek”;. Ja zalecam bezpieczniejszą drogę do celu. Debiutant powinien być bowiem pod szczególnym „nadzorem”; trenerów. Porażka podczas debiutu może być jego ostatnią porażką na biegowych trasach. Nie dlatego, żeby potem były same sukcesy, ale dlatego, że nie będzie już nigdy następnej próby! Papier przyjmie wszystko, ale z praktyki wiem, że zwykle trzeba raczej hamować „wyczynowe”; zapędy wielu kandydatów na maratończyków. Ambicja ich bowiem zżera. Wiadomo – apetyt rośnie w miarę jedzenia, ale umiar jest w tym przypadku ze wszech miar wskazany.

Najpierw półmaraton. To już dość poważna próba, choć zaledwie pół maratonu. Przydaje się taki sprawdzian, choć przestrzegam, żeby nie wyciągać z niego zbyt daleko idących wniosków. Ani dobry, ani zły wynik niczego nie przesądza, choć „lepiej być zdrowym i bogatym, niż biednym i chorym”;. Wiadomo jedno – połowa sierpnia to zwykle jeszcze upalne lato. A wtedy nie biega się lekko. Jeśli masz organizm wrażliwy na upał „próba generalna”; przed maratonem, nawet pomimo wielu punktów z napojami na trasie, może wypaść mało budująca, gdy tymczasem wszystko „gra”;!

Przed pół rokiem zaczynałeś niemal od zera, nie miałeś żadnych wcześniejszych doświadczeń biegowych. Celem było i jest nadal osiągnięcie mety biegu maratońskiego. Jeśli byłeś pilnym uczniem, cel jest w twoim zasięgu. Teraz już tuż, tuż! Jestem pewien, że osiągniesz linię mety, jeżeli zdecydujesz się na ostrożny bieg od samego startu. „Maraton zaczyna się po trzydziestce”; powie ci przed biegiem wielu maratończyków, którzy doświadczyli mąk i katuszy na ostatnich 10 km. Powód – przecenienie swoich możliwości w pierwszej części biegu. Ja mówię początkującym (i nie tylko!) to samo, choć zgoła inaczej: „Maraton zaczyna się po trzydziestce, bo do 30 km trzeba dobiec jak najmniejszym kosztem energii, wręcz doczłapać. Po minięciu 30 km można wreszcie zacząć bieg. Wtedy maraton po trzydziestce nie będzie się... zacinał, ale faktycznie zaczynał”;. Jeśli pobiegniesz rozsądnie od startu, masz szansę dobiec do samej mety. Jeżeli przesadzisz w którymś miejscu, niesiony na falach wszechobecnej wtedy w organizmie adrenaliny, będziesz pewnie zmuszony „po trzydziestce”; maszerować, tak jak to przewidywali niektórzy „doświadczeni”;. Nie bój się tego! To dla ciebie dozwolona forma pokonywania trasy. Błędy tego biegu będą dla ciebie ostrzeżeniem przed następnymi. Przecież „mądry Polak po szkodzie”;. Życzę ich jednak jak najmniej.

>>SAPSP<<

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 13 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 32
Witam!
Tu na stronce masz rozpisany plan. Może ci się przyda. Ja też z niego korzystałem.
http://aktywni.pl/aktualnosci/maraton-plan-treningowy/
http://aktywni.pl/aktualnosci/co-zabrac-na-maraton/ 
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
sprinterek Rafał S.
Znawca
Szacuny 46 Napisanych postów 7410 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 12084
patrz na stara date!!!!!

moderator sprinterek

...
Napisał(a)
Usunięty przez flex1976 za pkt 1 regulaminu
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 13 Wiek 30 lat Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 25
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
sprinterek Rafał S.
Znawca
Szacuny 46 Napisanych postów 7410 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 12084
stara data i ban !!!

moderator sprinterek

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Plakaty z ćwiczeniami rozciągającymi

Następny temat

najbrzydsi

WHEY premium