SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

KAWA na zdrowie :) przeczytaj !!

temat działu:

Zdrowie i Uroda

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 7469

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 28 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 1319
Bardzo pozytywna wiadomość dla tych ktorzy lubia alkohol i kawe:)

Kawa niweluje skutki alkoholu

Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych odkryli, że picie kawy może obniżać ryzyko zachorowania na alkoholową marskość wątroby - donosi najnowszy numer czasopisma "Archives of Internal Medicine".
Marskość wątroby jest chorobą, w której stopniowo niszczona zdrowa tkanka wątroby zastępowana jest tkanką bliznowatą. Wirusy, takie jak wątroby typu C (hepatitis C), mogą wywoływać marskość wątroby, jednak to długotrwałe, ciężkie nadużywanie alkoholu jest najczęstszą przyczyną choroby w krajach rozwiniętych - informują autorzy doniesienia.

Mimo to większość alkoholików nie choruje na marskość wątroby. Czynnikami, które wpływają na ryzyko wystąpienia schorzenia poza piciem alkoholu, są predyspozycje genetyczne, dieta i odżywianie, palenie tytoniu i interakcje alkoholu z innymi czynnikami niszczącymi wątrobę. Arthur L. Klatsky wraz ze współpracownikami analizował dane 125 580 pacjentów, w tym 55 247 mężczyzn i 70 333 kobiet, którzy nie zgłaszali chorób wątroby podczas badania początkowego pomiędzy 1978 a 1985 rokiem. Uczestnicy wypełniali ankietę, w której proszeni byli o podanie informacji między innymi na temat ilości alkoholu i kawy, jaką wypijali dziennie w ubiegłych latach.

Część pacjentów miała również wykonywane oznaczenia enzymów wątrobowych we krwi. Enzymy te są uwalniane do krwiobiegu, kiedy wątroba jest chora lub zniszczona.

Przed końcem 2001 roku u 330 uczestników badania zdiagnozowano marskość wątroby, w tym 199 z alkoholową odmianą choroby.

Po wnikliwej analizie wyników badania okazało się, że z każdą filiżanką kawy wypijaną dziennie ryzyko zachorowania na alkoholową marskość wątroby spadało wśród uczestników projektu o 22 procent. Picie kawy nieznacznie obniżało też ryzyko zachorowania na marskość wątroby spowodowaną innymi czynnikami.

Co ciekawe, naukowcy zaobserwowali również, że pacjenci, którzy pili więcej alkoholu, mieli podwyższony poziom badanych enzymów we krwi - co wskazywało na uszkodzenie wątroby, niemniej jednak u tych, którzy pili zarówno kawę jak i alkohol, poziom enzymów był niższy niż u pacjentów pijących tylko alkohol. Zależność ta była najbardziej widoczna u uczestników badania pijących najwięcej.

Picie herbaty nie wiązało się z obniżeniem ryzyka, co sugeruje, że to nie kofeina jest odpowiedzialna za związek picia kawy ze zmniejszeniem prawdopodobieństwa zachorowania na marskość wątroby.

Odkrycie to nie jest sugestią dla lekarzy, żeby zalecali picie kawy w celu uniknięcia marskości wątroby, piszą autorzy. "Nawet jeżeli kawa działa protekcyjnie, zasadniczym warunkiem zredukowania marskości wątroby jest unikanie lub zaprzestanie picia alkoholu w dużych ilościach" - podkreślają naukowcy, spekulując jednocześnie, że kawa może reprezentować jeden z wielu potencjalnych czynników wpływających na ryzyko wystąpienia marskości wątroby.

Artykuł pochodzi z portalu ONET.PL
http://wiadomosci.onet.pl/1339497,16,1,0,120,686,item.html 
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 53 Napisanych postów 7776 Wiek 36 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 40781
dam soga za wkład...
I że Ci sie chciało...

Mam przyjazną materie i jem węglowodany

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 6 Napisanych postów 1190 Wiek 38 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 7040
jak już będzie tak źle to zaopatrze sie w hepatil :P ale sogacz leci jak nic
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Łokieć Porada

Następny temat

KOŚCI??

WHEY premium