SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Yiquan

temat działu:

Sztuki Walki

słowa kluczowe:

Ilość wyświetleń tematu: 7117

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 829 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 3404
Nie wiem, czy akurat chodzi u niedopuszczenie do klinczu. Nie mogę znaleźć tamtego filmu, ale na tym:
http://www.yiquan.pl/plklipy005.html
wykonawca też trzyma łokcie szeroko.

Lublin - wiosenna stolica Polski

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
dacheng Bushido24.pl
Ekspert
Szacuny 77 Napisanych postów 3266 Wiek 58 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 23096
W dużym uproszczeniu - w yiquan duży nacisk kładzie się na wpływanie na równowagę, przez kontrolę ramion, lub wejście w ciało. Przyjęcie przez przeciwnika sztywnej i bliskiej ciału gardy znacznie to ułatwia.

Szczególnie przy założeniu w połączeniu z tym zmian kierunku ataku, prób zachodzenia za przeciwnika, czy walki w tłumie, naturalna staje się pozycja ("garda") bardziej "okrągła". Jest to wypośrodkowanie pozycji do większej liczby sytuacji niż tylko na ringu, gdzie lepiej sprawdza się garda bokserska.

Natomiast yiquanowiec będzie się starał w momencie przyjęcia przez przeciwnika gardy bokserskiej wejść i przyblokować go, wpływając na równowagę, kontrolując jego ramiona (gardę)wykorzystując to do ułatwienia sobie dalszych uderzeń. Nie jest to klincz bokserski, ani tajski. Jest to jeszcze inna sytuacja, w innych systemach nie rozpracowana.

W sumie na klipie z Pekinu, w tej ograniczonej formule sparingowej, którą akurat zarejestrowaliśmy, jest widoczna ta zasada - jest tam widoczne to uliczne "lanie", o którym pisał Knife - wejście z serią ataków. Krycie się za gardą w niczym tu nie pomoże, a wręcz będzie ułatwieniem dla przeciwnika.

Andrzej Kalisz - AKADEMIA YIQUAN http://www.yiquan.pl

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 3125 Napisanych postów 22804 Wiek 36 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 208988
Może to temat rzeka, ale bardzo mnie ciekawi jak reaguje Yiquanowiec w klinczu tajskim? Stara się przejść do klinczu 'naturalnego' dla siebie czy też wyprowadza z równowagi?

pozdrawiam
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
dacheng Bushido24.pl
Ekspert
Szacuny 77 Napisanych postów 3266 Wiek 58 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 23096
No właśnie, dużo by mówić, a i tak bez demonstracji w realu niewiele z tego wynika. Więc ograniczę się tylko do tego, że założeniem podstawowym będzie nie dopuszczenie do klinczu tajskiego.
My nie pracujemy w klinczu, ale ćwiczymy tui shou (tzw. przepychanie rąk). Podejście do zagadnienia od innej strony. Z mojego doświadczenia wynika, że nasze podejście sprawia, że przejście do tajskiego klinczu jest trudniejsze niż wtedy gdy walczą dwaj przedstawiciele muay thai.

Yiquan kładzie też duży nacisk na generowanie dużej dynamicznej siły przy pomocy różnych części ciała, na krótkim odcinku. Tak zwana emisja siły może dotyczyć uderzeń, ale także szarpnięć, zrywających trzymania, wpływających na równowagę itp. Spora część treningu to takie dziwne ruchy, jakby "padaczkowe" To jest ważna broń yiquanu w sytuacji zwarcia.
1

Andrzej Kalisz - AKADEMIA YIQUAN http://www.yiquan.pl

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

krokodyle na kościach

Następny temat

Kolejny obóz KravMaga dobiegł końca.

WHEY premium