SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Technika jazdy: stójka

temat działu:

Inne dyscypliny

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 3775

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 121 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 855
Mi pomogło, licze, że i innym pomoże
<<rower.com / bikeboard9/1999 / Darek Gil / Miłosz Kędracki>>

Do czego?

Stójka jest jednym z najlepszych ćwiczeń na równowagę. Szczególnie jazda w bardzo trudnym technicznie terenie wymaga dobrej równowagi. Stójka jest zarówno ćwiczeniem, dzięki któremu doskonalimy zmysł równowagi, jak i umiejętnością przydatną na trasie.

Często zdarza się, że podczas bardzo wolnej jazdy trzeba się zatrzymać na moment czy troszkę dłużej. Wypięcie z pedałów i ponowna instalacja w nie jest często niemożliwa. Istnieje potrzeba chwilowego zatrzymania się, choćby po to, żeby przemyśleć, którędy dalej jechać.

Kolejną sytuacją kiedy umiejętność balansu przydaje się, jest ta, kiedy podczas wolnej jazdy rower oprze się na korzeniu czy skale i zatrzyma się całkowicie. Jeżeli masz szczęście to wystarczy utrzymać równowagę na ułamek sekundy, przerzucić przednie koło nad przeszkodą i pojechać dalej.

Dla wielu najistotniejsza będzie jednak umiejętność utrzymania się na rowerze bez zsiadania, podczas zmiany świateł na skrzyżowaniu.


Od czego zacząć?

Miejsce
Zacznij naukę na asfaltowym, gładkim podłożu. Powinno być lekko spadziste, tak żeby rower mógł się staczać. Rower ustaw pod górkę

Sprzęt
Rower ze sprawnymi hamulcami, najlepiej wyposażony w płaskie pedały bez nosków. Zapodaj średnią tarczę i któryś ze środkowych trybów zębatki.

Jak?
1.Jedź wolno dokładnie w kierunku "pod górę". Postaraj się, jak najbardziej zwolnić, aż wreszcie zatrzymasz się.

2Powtórz ćwiczenie 1, ale zakończ je zaciskając delikatnie hamulce. Postaraj się przez chwilę stać w miejscu, a następnie puść hamulce tak, żeby rower zjechał troszkę do tyłu.

3Zatrzymaj rower pod górkę, jak w ćwiczeniu 1. Skręć minimalnie kierownicę na bok. Zatrzymaj się i przy użyciu pedałów powstrzymaj zjazd do tyłu. Ramiona suportu muszą być ustawione równolegle do podłoża. Ugięcie nóg w kolanach ułatwi utrzymanie równowagi - środek ciężkości znajdzie się niżej.

4Ustaw się skośnie na podjeździe. Przednie koło ustaw dokładnie w linii spadku stoku. Takie ustawienie roweru jest najbardziej optymalne do wykonywania stójki.

5Prawdopodobnie już stałeś przez dłuższą chwilę. Jeżeli musisz ruszyć do przodu, żeby się nie wywrócić spróbuj powstrzymać jazdę do przodu hamulcami. Ruch wsteczny powstrzymuj pedałami. Rower nie musi stać w miejscu, równowagę utrzymujesz wykonując na przemian ruchy do przodu i tyłu.

6Koniec nauki. Teraz pozostaje tylko doskonalenie tej umiejętności. Żeby utrudnić sobie sprawę i bardziej zbliżyć ją do warunków naturalnych staraj się wyszukiwać bardziej płaskie miejsca. Ćwicz na nierównym gruncie. Zobacz jak to jest, kiedy rower stoi przodem w dół.
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Jak znalesc odpowiednia rakiete do tenisa dla poczatkujacej (kobiety)?

Następny temat

Rower Unibike

WHEY premium