SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

TENIS ZIEMNY - suplementacja/bez dopingu

temat działu:

Inne dyscypliny

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 3669

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 36 Napisanych postów 3208 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 17274
Czy tenis jest grą męczącą? Trudno na to pytanie jednoznacznie odpowiedzieć ale z róznego rodzaju analiz wynika, że raczej nie. Być może dlatego własnie sport ten polecany jest wszystkim, i tym najmłodzsym i tym, którzy moga mieć już prawnuki.
Osądźcie zresztą sami. W czasie jednego seta zawodnik pokonuje przecietnie na korcie ziemnym 1130 metrów, a więc w ciągu 5 setów okolo 5,5 kilometra, w tym że... znaczną część tego dystansu , czyli 40 procent, stanowi spacer, i to w czasie kiedy piłka nie jest w grze. Na jedno uderzenie - jak wyliczyil specjaliści - przypada ok. 3 metrów biegu, na jedną piłkę przeciętnie 8-12 metrów: 47 procent to bieg do piłki do przodu, 5 procent to bieg do tyłu i 48 procent to bieg w bok. Tak więc dla dobrze wytrenowanego organizmu zagranie pięciosetówki singla, a następnie paru setów debla nie powinno być problemem, a twierdzenie w rodzaju "ale się ugrałme" powinno dtyczyć raczej nasycenia się tenisem, a nie zmęczenia nim. Chyba że... ma się 70 lat, ale i w tym wieku, co widać niemal na każdym naszym korcie, można parę godzin tenisowo poszaleć.
Twierdzenie, iż tenis to prawdziwy relaks, a nie cięzka praca i olbrzymi wsyłek, może jednak wywołać protest zarówno uprawianjacych ten sport, jak i oglądających go w telewizji. Skoro to relaks, to dlaczego czolowi tenisiści mdleją na korcie, dlaczego dostają skurczy, dlaczego odnoszą kontuzje?
Odpowiedź jest chyba prosta: zawodnik nie przygotował się do meczu czy turnieju należycie pod względem kondycyjnym albo... przesadził w grą.
Wszystko ma jak wiadomo swoje granice, także wytrzymałość organizmu, o czym pamiętać muszą przede wszystkim gracze starci.

Jest to fragement z książki pt. "Tenis - sport dla każdego" autoraem jest Paweł Deresz i Andrzej Roman


podsumowanie: tenis nie jest grą AŻ TAK męcząco, co nie oznacza że jest to relaks; większość z tych 1130 metrów to sprinty, niektóre wymiany po kilkanaście przebić, do tego dochodzą skróty są męczące; przy nie parzystym gemie następuje zmiana stron i znowu spacer i chwilka przerwy i znowu spacer; do tego zawodnik ma prawo na wyjść do toalety


Tenis a doping:
"u Brytyjczyka Grega Rusedskiego wykryto podwyższony poziom sterydów. - Jestem kozłem ofiarnym. Taki poziom nandrolonu ma 40 tenisistów ze światowej czołówki - oburzał się 30-letni Rusedski i powołał się na przypadek Czecha Bohdana Ulihracha, którego najpierw zdyskwalifikowano na dwa lata, a potem odwieszono, gdy okazało się, że sterydy dostał w tabletce od pracownika ATP.
Gdy Rusedskiego złapali, doping stał się głośny. - Przez kilka lat brałem sterydy za mocne nawet dla koni - oświadczył John McEnroe. Próbował ratować sytuację Andre Agassi: - Tenis jest jednym z najczystszych sportów. W ubiegłym roku 11 razy kontrolowano mój mocz i osiem razy krew. Trudno o bardziej ostre postępowanie - mówił broniący tytułu w Melbourne Andre Agassi. Poparł go Andy Roddick.
Ale dyskusji nie ma końca. Także dlatego, że eksploatowane ponad siły organizmy coraz częściej buntują się. Jennifer Capriati wygląda jak kulturystka, ale dopadają ją drastyczne wahania formy na korcie. Teraz Amerykanka, która w Melbourne wygrywała dwukrotnie, oświadczyła, że na start nie pozwala jej kontuzja pleców... sprzed dwóch miesięcy. Serena Williams - czarnoskóra "Powerwoman" jak nazwał ją w komentarzu jeden z europejskich dziennikarzy (w Ameryce na takie określenie jako zbyt dwuznaczne nikt by sobie nie pozwolił) - stwierdziła, że "niezwykle żałuje, ale jeszcze nie doszła do siebie po sierpniowej operacji kolana". Taka wypowiedź w czasach, gdy narciarz z 32-centymetrowym drutem w nodze wraca na alpejskie stoki, wydaje się aż nadto dziwna.
Zmieniająca paszporty niemal równie często jak narzeczonych Jelena Dokić, której comeback na antypodach miał przyciągnąć na trybuny dodatkowych miłośników tenisa i pięknych kształtów, zrezygnowała ze startu, tłumacząc się słabą formą.
Szykujący się do powrotu na korty od niemal 14 miesięcy Niemiec Tommy Haas ogłosił niedawno, że jego dwukrotnie operowany bark nie wytrzyma obciążeń związanych z ewentualnymi pięciosetowymi pojedynkami w Melbourne Park i na kort wróci dopiero za jakiś czas. Argentyńczyk David Nalbandian zrezygnował z gry w turnieju w Adelajdzie i poleciał rehabilitować kontuzjowany od
kilku miesięcy nadgarstek. Jego rodak 22-letni Guillermo Coria (już raz zdyskwalifikowany przez ATP za doping) wycofał się z turnieju w Auckland z powodu nieoczekiwanego naciągnięcia mięśni brzucha. Złośliwi twierdzą, że nabawił się go podczas imprezy w stolicy Nowej Zelandii, krojąc 13 stycznia swój urodzinowy tort. Numer dwa światowego rankingu kobiet Belgijka Kim
Clijsters tak nieszczęśliwie skręciła kostkę podczas meczu w Pucharze Hopmana, że jej start w Melbourne aż do ostatniej chwili będzie stał pod dużym znakiem zapytania. Im bliżej turnieju, tym szybciej rośnie liczba kontuzji. W półfinałach w Sydney skreczowali Amerykanka Lindsay Davenport i
Holender Martin Verkerk. Mistrzyni z 2000 roku nabawiła się kontuzji prawego ramienia, ale zapewnia, że w Melbourne zagra.
Tymczasem Holender zszedł z kortu, bo - jak wyjaśnił zdziwionym widzom - miał zawroty głowy. Bynajmniej nie od upału, bo tego dnia w południowej Australii lało jak z cebra. I jak tu się nie martwić?"

żródło: Tekst opublikowany został w "Gazecie Sport" - poniedziałkowym dodatku Gazety Wyborczej, w dniu 19.01.2004
o dopingu nie w tenisie nie będę sie rozpisywał tyle wystarczy, czy można doping w tenisie usprawiedliwiać... powodem jest kasa, duża lb. turnieji i duża kasa; jest o co grać i tyle.


SUPLEMENTACJA - ODŻYWIANIE
Oto lista wg mnie najbardziej potrzebnych suplementów:
1. kreatyna <monohydrat, jabłczan, ...>
2. napój izotniczny <isostar, isoplus, hot..., ionto, endurodrive,...>
3. preparat magnezowo-potasowy np. aspargin
4. odżywka węglowodanowa spożyta po treningu => superkompensacja glikogenowa
5. żele energetyczne
6. tauryna

Suplementacja jest podobna jak w grach zespołowych:
W grach zespołowych znaczenie mają różne cechy sprawności sportowej: szybkość, siła, gibkość i wytrzymałość. W okresie trwania wysiłku organizm korzysta z trzech różnych systemów energetycznych: ATP-CP (zależny od fosfokreatyny), mleczanowego systemu energetycznego oraz tlenowego systemu energetycznego. Wydatek kaloryczny poszczególnych sesji trenin­gowych jest
bardzo duży, dlatego sportowcy powinni skupiać baczną uwagę na podaży odpowiednich składników energetycznych, wśród których najważ­niejszą rolę pełnią węglowodany.
Zawodnikom, w celu regulacji zwiększonych potrzeb energetyczno-odżywczych zaleca się w okresach międzytreningowych spożywanie odpowiednich odżywek węglowodanowo-białkowych, zaś w kontekście popraw siły i dynamiki - specjalnych preparatów kreatynowych oraz aktywatorów warunkujących prawidłową pracę układu nerwowo-mięśniowego (ALC, LECYTYNA). W celu optymalizacji przemian energetyczno-matabo­licznych istotne znaczenie mają także odpowiednie składniki regulacyjne jak cynk, magnez i witamina B6.
W czasie trwania wysiłku, niekiedy znacznie przedłużającego się w czasie (np. mecze remisowe) sportowcy tracą znaczne ilości potu, co może prowadzić do zmniejszenia ogólnej sprawności fizycznej. Straty wodno-elektrolitowe są szczególnie wyraźne podczas treningów lub zawodów odbywających się w gorącym otoczeniu. W czasie zawodów, spadek masy ciała, będący wynikiem
odwodnienia może sięgać nawet kilku kilogramów, dlatego spor­towcom obowiązkowo należy podawać odpowiednie napoje izotoniczne
zabezpieczające organizm przed nadmiernym odwodnieniem i przegrzaniem.
żródło: [www.olimp-supplements.com]

1. KREATYNKA
Monohydrat kreatyny przeznaczony jest do stosowania w celu:
- natychmistowego uzupełnienia energii
- poprawy wytrzymałości na duży wysiłek fizyczny
- przyśpieszenia regeneracji po wysiłku
- uzupełnienia diety odchudzającej
- wspomagania przyrostu masy mięśniowej

Bardziej wskazane byłoby wspomaganie się jabłaczanem kreatyny lub estrem etylowanej kreatyny; jednakże jak nie masz kasy to kup monohydrat. Sam nie wiem czy staki kreatynowe byłyby lepsze niż sama kreatyna czy to w formie jabłczanu czy estru, może jakby miała niewielki dodatek;nigdy nie stosowałem staków więc nie mogę się wypowiedzieć jak pomagają podczas gry, czy mięsnie nie pompowałyby się za bardzo.
Można dyskutować nad okresami wspomagania: rano po przebudzeniu, przed-po treningu Kreatyna ogranicza zakwaszenie mięśni.

2. IZOTONIKI
W tej kwesti nie trzeba za wiele pisać, dlatego ograniczyłem się do podaniu kilku linków, jak coś to użyjcie wyszukiwarki. Dodam tylko że napoi energetycznych/izotonicznych jest w brud i albo sobie kupisz albo zrobisz.

Napoje izotoniczne to takie, w których stężenie cząsteczek jest podobne, jak w płynach ustrojowych organizmu człowieka. Z takiego napoju, bardzo szybko przenikają do organizmu woda, energia i elektrolity. Ze zwykłych napojów, wchłanianie jest powolne i nieekonomiczne. Fakty te nie mają większego znaczenia w życiu codziennym, nabierają go jednak w warunkach
wysiłkowych. Szybkie wchłanianie wody, energii i elektrolitów podczas wysiłku wzmacnia - powolne - osłabia. Napoje izotoniczne są idealne, spożywane w trakcie treningów i zawodów. źródło: Olimp :)

3. MAGNEZIK-POTASIK
1-2 tabletki asparginu po meczu/sparingu/treningu/ogólnorozwojówce szczególnie wtedy kiedy jest gorąco.

4. CARBO
lepiej bym tego nie ujął: [http://olimpius.pl/index.php?show=porady_wiecej&id=1&pid=17] -> Dariszu Szukała.

5. ŻELKI
drogi bajer, jeszcze nie widziałem aby tenisista korzystał z żelu; najczęściej w przerwie meczu przy zmianie stron zajadą się bananami. Żel energetyczny ma w sposób szybki dostarczyć energi, nie powinien zawierać tłuszczy, no chyba że mct, może zawierać taurynę, bcaa, l-karnitynę, dodatki kreatyny

6. KOCHANA TAURYNKA: zwiększa odporność psychiczną, przeciwdziała procesom katabolicznym


LINKI:
[http://www.olimp-supplements.com/pl/index2.php?page=wspomaganie&wsp=18] <- wspomaganie OLIMP
[http://www.zdrowemiasto.pl/ogrod/index.php?art=30] <- znaczenie wspomagania dietą w żywieniu sportowców
[http://www.ksiegarnia.baler.pl/index.php/cPath/158] <- fachwa literatura
[http://www.apz.pl/czytelnia.php?kat=3&art=29] <- dieta w dniu zawodów
[http://www.apz.pl/czytelnia.php?kat=3&art=32] <- woda i elektrolity
[http://www.resmedica.pl/zdart60013.html] <- co pić a czego nie
[http://www.trybuna.com.pl/zdrowie/index.php?id=61] <- power za wszelką cenę
[http://www.swiatkonsumenta.pl/testy.php?action=showtest&category=23&id=&topicid=378&story=2] <- nabici w puszkę, test
[http://www.kulturystyka.pl/artykul293/] <- izotoniki i nie tylko
[http://www.kulturystyka.sklep.pl/index.php/cPath/32/Batony-i-�ele-energetyczne.html] <- żele energetyczne
[http://pl.wikipedia.org/wiki/Banan#Warto.C5.9B.C4.87_od.C5.BCywcza] <- coś o bananach

Myślę że tyle wystarczy, pominełem sprawę odżywiania; wiadomo że posilek przed meczowy jest bardzo ważny. Jak coś to użyjcie wyszukiwarki, a jak są jakieś błędy to poprawcie mnie; niestety nie studiuję na akademi medycznej lub awf-ie więc wiedza na temat suplementacji jest mocno ograniczona.

Istnieją trzy rodzaje kłamstwa: przepowiadanie pogody, statystyka i komunikat dyplomatyczny.

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 1 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 102
Witam. Potrzebuje fachowej opinii dotyczącej kreatyny.Wyczynowo trenuje tenis ziemny i jak wiadomo tenisista powinien być szybki, wytrzymały i silny. Jak najlepiej stosować krete aby poprawić te zdolności?Jaka powinna być dieta?
Z góry dzięki
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 2 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 63
Z przyrością stwierdzam, że autor tego artykułu nigdy nie zasmakował poważnego grania w tenisa :) Ja trenuje tenisa od 8 lat i mogę wam powiedzieć, że jest to niesamowicie wyczerpująca dyscyplina. Oczywiście, jeśli przychodzimy pograć sobei z przyjaciółmi dla rekreacji, jest to świetna rekreacja małym kosztem siły, ale jeśli przyjżymy sie temu bliżej zobaczymy jak to naprawdę jest. W tenisie wykonuje się w czasie meczu mase sprintów ( aprpos najlepsi tenisiści mają podobno lepsze kilka pierszych kroków niż sprinterzy). Jeśli ktoś chce zobaczyć jak to jest proszę przebiec się na maksymalnym sprincie 5 razy po ok. 30 metrów w przciągu 2 minut :)
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

M**terCard- bezcenne :D Moje nawiązanie do reklamy związane z rowerem i deszczem :D

Następny temat

pływanie a bieganie

WHEY premium